عصر اعتبار

معماری ما با شرایط اقتصادی سازگار نیست

عصر ساختمان:رئیس شورای عالی استان ها با اشاره به پایین بودن عمر مفید بناها و ساختمان های در کشور گفت: امروز در ساخت و سازها از مصالح مرغوب و سازگار با محیط خودمان استفاده نمی کنیم و معماری ما با شرایط اقتصادی، باورها و سنت های ما سازگار نیست و ماندگاری لازم را ندارد.

معماری ما با شرایط اقتصادی سازگار نیست
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از ایرنا، مهدی چمران، روز چهارشنبه در نخستین همایش ملی معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی که با عنوان 'سیمای دیروز، چشم انداز فردا' در شیراز با اشاره به تاثیر معماری بر زندگی انسان افزود: در شرایط کنونی از معماری خودمان فاصله گرفته ایم که البته این از زمانی شروع شده که سعی کردند ما را از درون تهی کنند و فرهنگ ایرانی و اسلامی را از ما بگیرند.
  چمران، معماری بی هویت را یک تقلید کورکورانه از معماری خارجی دانست و اظهار داشت: امروز یک کپی از معماری غربی و شرقی را که با اصل آن نیز فاصله بسیار دارد برمی داریم و به عنوان یک معماری نمونه و پست مدرن به دنیا معرفی می کنیم که ممکن است مورد تمسخر نیز واقع شود.
  رئیس شورای عالی استان ها ادامه داد: امروز بسیاری از مسائل جزیی زندگی ما از معماری تاثیر می گیرد و این معماری است که هویت هر کشور را نشان دهد.
  وی ادامه داد: بهترین کاری که به شکل عمیق و پایدار می توانیم در فرهنگمان انجام دهیم این است که آموزش های صحیح در رشته های معماری و هنر داشته باشیم تا بتوانیم در آینده تاثیرگذار باشیم.
  چمران، یکی از راههای نفوذ به کشورهای اسلامی به ویژه کشور ایران را معماری و هنر دانست و افزود: این راه نفوذ، از جمله راههایی است که کمتر به آن فکر می کنیم.
  رئیس شورای عالی استان ها بیان داشت: ما در گذشته یک معماری اصیل به دنیا معرفی کرده ایم که دوران صفویه اوج معماری ایرانی و اسلامی است و آنچه که از آن دوران به جا مانده مایه افتخار و مباهات ماست.
  او اضافه کرد: اما امروز وضعیت معماری ما چگونه است؟ در آن زمان کشور ما قوی و توانمند بود و قدرت سیاسی و اقتصادی بالایی داشت و فرهنگ معماری هم به همان میزان قوی بود و در سال هایی هم که از نظر سیاسی و اقتصادی افت کردیم معماری ما هم جایگاه خود را از دست داد و به دنبال معماری های دیگر رفتیم.
  چمران افزود: امروز در معماری کشور ما چه می گذرد؟ به عنوان یک ایده آل می نویسیم معماری و شهرسازی ایرانی و اسلامی اما نمی دانیم این معماری دقیقا چگونه معماری است.
  رئیس شورای عالی استان ها بیان کرد: معماری ما چه در دوران قبل و چه در دوران بعد از اسلام دارای یک فرهنگ قوی بوده و بسیاری از کشورهای دیگر از فرهنگ ما تقلید کرده اند و امروز هم برای معرفی و شناساندن کشورمان از همین معماری فاخر قبل کمک می گیرد که اینها افتخار ما و کشورمان است.
  او گفت: بدون شک معماری ایرانی و اسلامی ما دارای یک محتوا و مبانی است که با استفاده از آنها باید معماری خودمان را دنبال کنیم و استمرار بخشیم نه اینکه از آنها تقلید کنیم.
  چمران افزود: باید روح معماری ایرانی و اسلامی را بگیریم و با استفاده از فناوری روز، آن معماری را ارتقا بخشیم تا به معماری امروز خودمان برسیم.
  وی ادامه داد: یکی از راههای حفظ فرهنگ و هویت ایرانی و اسلامی، توجه به معماری فاخر و اصیل کشورمان است.
  نخستین همایش ملی معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی با عنوان سیمای دیروز، چشم انداز فردا که سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس و شهرداری شیراز متولی برگزاری آن هستند فردا (پنجشنبه) به کار خود پایان می دهد.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۶ روز پیش
  آرشیو