عصر اعتبار

خاموشی و ساخت نیروگاه، دو چالش دولت دوازدهم

عصر ساختمان- هر سال با نزدیک شدن به پیک مصرف برق هشدارهایی از جنس خاموشی آغاز می‌شود در این بین مسوولان صنعت برق راهکارهای متعددی را برای دور زدن این چالش ارائه می‌دهند که یکی از آن‌ها ساخت نیروگاه و افزایش ظرفیت صنعت برق کشور است. اما این بار وزیر نیرو صراحتا مخالفت خود را برای این مساله اعلام کرده و معتقد است که دیگر نباید هزاران میلیارد تومان از جیب مردم برای ساخت نیروگاه برداشته شود.

خاموشی و ساخت نیروگاه، دو چالش دولت دوازدهم
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، هم اکنون 78 هزار و 500 مگاوات ظرفیت نصب شده تولید برق در ایران وجود دارد که این عدد بیش از دو برابر پیک میانگین در طول سال است، لذا رضا اردکانیان، وزیر نیرو می‌گوید که در این شرایط باید به سمتی برویم که با یک درصد کاهش مصرف برق، هزاران میلیارد تومان صرفه‌جویی کنیم و دیگر نباید به دنبال ساخت نیروگاه بود.

  وی یکی از روش های مناسب برای بهبود شرایط فعلی را اصلاح قیمت این انرژی دانست و افزود: در این شرایط لازم است فاصله قیمت تمام شده و قیمت تکلیفی پر شود که در این مواقع دو مساله اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. مساله اول موضوع مدیریت مصرف است، چرا که در حال حاضر دست‌اندرکاران صنعت برق می‌دانند که وضعیت ذخیره برق در حالت سر به سر قرار دارد در این شرایط هر اتفاقی می‌تواند حاصل شود، لذا هر چه زودتر باید سرمایه‌گذاری‌های لازم در این مسیر اتفاق افتد.

  بر اساس آخرین آمار ارائه شده درخصوص وضعیت نیروگاه های کشور، ظرفیت نیروگاه‌های کشور از سال 1392 تاکنون از 69 هزار مگاوات به 79 هزار مگاوات رسیده که این رقم تا قبل از زمان اوج مصرف یعنی تابستان سال آینده، به 80 هزار مگاوات می‌رسد.

  علاوه بر این، از ابتدای دولت یازدهم تاکنون با وجود اینکه میزان مصرف در زمان اوج، 21 درصد افزایش یافت، ظرفیت نیروگاه ها نیز 11 درصد رشد داشته است. بر این اساس علاوه‌بر افزایش بهره وری از نیروگاه های موجود، ظرفیت‌های جدیدی نیز در بخش تولید ایجاد شد.

  از سوی دیگر از آغاز دولت یازدهم تاکنون 1200 مگاوات قرارداد دوجانبه میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان عمده برق به امضا رسیده و در این بازه زمانی، ظرفیت مولدهای مقیاس کوچک نیز از 538 مگاوات به 1120 مگاوات افزایش پیدا کرده است.

  این در حالی است که با توجه به صحبت های وزیر نیرو به نظر می رسد که دولت دوازدهم رویکردی برای توسعه ظرفیت نیروگاه ها و یا ایجاد نیروگاه جدید ندارد و بحث مدیریت مصرف و تقاضا مهم ترین رکن فعالیت دولت دوازدهم در حوزه صنعت برق تعریف شده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۱ روز پیش
  آرشیو