عصر اعتبار

ترکان:

هفتاد درصد از ساختمان‌های ایران مهندسی‌ساز است

سبک زندگی است که معماری یک ملت را می‌سازد

عصر ساختمان:رئیس سازمان نظام مهندسی کشور با طرح این سئوال که آیا معماری ایرانی وجود دارد، گفت: به نظر من معماری ایرانی قابل تعریف نداریم، معماری اقلیمی است و سبک زندگی معماری یک ملت را می‌سازد.

هفتاد درصد از ساختمان‌های ایران مهندسی‌ساز است
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از ایسنا، چهارشنبه 28 بهمن در نخستین همایش ملی شهرسازی و معماری ایرانی و اسلامی در شیراز گفت: معماری اقلیمی است که براساس شرایط آ ب و هوایی و سبک زندگی شکل می‌گیرد بنابراین معماری در گیلان، آذربایجان، یزد، اصفهان و سایر نقاط کشور با هم متفاوت است.

  وی با تصریح اینکه معماری به‌شکل اقلیمی است و نمی‌تواند هویت ملی داشته باشد، گفت: شاید در این همایش شما مشترکاتی پیدا کنید که به اشتراک بگذارید اما در ایران هر قسمت با بوم و جغرافیای هر منطقه معماری خاص آن را دارد.

  ترکان همچنین با احترام به علاقه‌مندی موجود نسبت به هویت بخشی معماری اسلامی است، گفت: تکرار تم‌های صفوی را امروز به‌عنوان هویت‌بخشی تلقی کنیم. شاید این زیاده‌روی باشد.

  وی با بیان اینکه در دوره‌ای به دلیل نبود امکاناتی نظیر فولاد و سایر سازه‌های جدید از شیوه‌های خاصی برای ساخت و سازها استفاده می‌شده است، گفت: این نوع معماری ناشی از تکنولوژی است.

  ترکان با تاکید براینکه سبک زندگی اسلامی است که معماری اسلامی و سبک زندگی ایران است که معماری ایرای را می‌سازد، گفت: این همایش بحث خوبی گشوده و امیدواریم در این مسیر بتوانیم جلو برویم و به سئوالات پاسخ بدهیم.

  رئیس سازمان نظام مهندسی کشور با بیان اینکه سالانه 100 میلیون مترمربع ساخت و ساز در ایران انجام می‌شود، گفت: از ابتدای تشکیل نظام مهندسی تاکنون بالغ بر یک و نیم میلیارد متر مربع متکی به قانون نظام مهندسی ساخته‌ایم.

  ترکان با تاکید براینکه اکنون 70 درصد از ساختمان‌ها با قواعد مهندسی ساخته شده است، گفت: این موجب حفظ سرمایه‌ مردمی که خانه تنها سرمایه زندگیشان هست، خواهد شد

  وی در بخشی از سخنان خود بیان نقص‌ها در قالب انتقاد سازنده را مطلوب دانست و از افرادی که در بیرون و درون سازمان نظام مهندسی اقدام به تخریب مهندسان می‌کنند، درخواست کرد تا شیوه خود را تغییر داده و دست از تخریب بردارند.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۸ روز پیش
  آرشیو