مدیران خودروعصر اعتبار

معاون وزیر راه و شهرسازی:

واگذاری اراضی ارزان قیمت برای اجرای مسکن اجتماعی

عصر ساختمان- مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با بیان اینکه بنا بر این داریم که بخشی از مسکن مهر فاقد متقاضی به خانواده‌های دارای دو معلول و بیشتر واگذار شود، گفت: اراضی دولتی را با قیمت ارزان برای اجرای طرح مسکن اجتماعی استفاده می‌کنیم.

واگذاری اراضی ارزان قیمت برای اجرای مسکن اجتماعی
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایلنا، حمیدرضاعظیمیان در نشست خبری امروز با اشاره به آخرین تصمیمات در مجمع عمومی سازمان ملی زمین و مسکن اظهار داشت: شهریور امسال تصمیم بر این گرفته شد که خانوارهایی که در اراضی دولتی مستقر هستند شاهد آن اراضی شوند به طوری که اراضی با قیمت روز آن شهر به آنها واگذار شود.

  وی ادامه داد: با این تصمیم خانوارهایی که خانه‌هایشان بدون سند است می‌توانند با اخذ سند از تسهیلات و وام‌های مورد نظر استفاده کنند.

  معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سه شرط لازم برای ارائه اسناد اراضی دولتی گفت: سه شرط شامل اینکه باید در آن اراضی ساخت و ساز انجام شده باشد، خانواده‌ها از تسهیلات دولتی استفاده نکرده باشند و ساخت مسکن در آن منطقه با طرح تفصیلی و طرح جامع شهر منافاتی نداشته باشد.

  عظیمیان با بیان اینکه سه میلیون خانوار شامل این طرح می‌شود، گفت: این طرح شامل کسانی می‌شود که تا پایان سال 95 در اراضی دولتی مستقر شده باشند و پس از آن شامل این طرح نخواهند شد.

  مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن درباره پروژه مسکن مهر اظهار داشت: تا پایان ماه نهم امسال نازک‌کاری 39 هزار و 570 واحد را شروع کرده بودیم که در حال حاضر نازک‌کاری 36 هزار و 103 واحد به اتمام رسیده است.

  وی با اشاره به صحبت‌های رئیس جمهوری درباره اتمام پرونده مسکن مهر گفت: طبق گفته رئیس جمهوری پرونده مسکن مهر پایان سال 97 بسته می‌شود.

  وی ادامه داد: البته این شامل مسکن مهرهای فاقد متقاضی و مسکن مهرهایی که در مراجع قضائی پرونده حقوقی دارند یا اینکه پیشرفت فیزیکی آنها کمتر از 30 درصد است، نمی‌شود.

  عظیمیان با اشاره به مسؤولیت سازمان ملی زمین و مسکن درباره ساخت مسکن مهر اظهار داشت: از بیش از دو میلیون واحد مسکن مهر، ساخت یک میلیون و 20 هزار واحد بر عهده سازمان ملی زمین و مسکن است که از این رقم 113 هزار واحد در سال آینده به اتمام خواهد رسید.

  عظیمیان با بیان اینکه مسکن مهر افزایش قیمت نخواهد داشت، گفت: در حال حاضر بیش از 90 درصد پروژه مسکن مهر به اتمام رسیده است.

  معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تامین سرپناه خانوارهای دو معلول و بیشتر اظهار داشت: با همکاری بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن، بهزیستی و سازمان ملی زمین و مسکن در حال تامین مسکن خانوارهای دو معلول و بیشتر است.

  وی افزود: در این توافقات قرار بر این شده که سازمان ملی زمین و مسکن اراضی مورد نیاز اجرای این طرح را تامین کند.

  عظیمیان با بیان اینکه نهادها با همکاری همدیگر باید سرپناه صدهزار و 320 خانوار دارای دو معلول و بیشتر را تامین کنند گفت: برنامه ما این است که بخشی از مساکن مهر فاقد متقاضی را با اصلاحاتی به این خانواده‌ها ارائه دهیم. این اصلاحات شامل الزام نصب آسانسور، اصلاح رمز ورودی وا مکانات مورد نیاز برای معلولان است.

  عظیمیان افزود: دو هزار و 384 واحد مسکونی باید به خانواده‌های دو معلول و بیشتر ارائه شود که تاکنون هزار و 87 واحد تحویل داده شده است و امسال هم 201 واحد را تحویل داده‌ایم.

  معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ارائه اراضی به جانبازان گفت: تاکنون به هزار و 837 جانباز در سراسر کشور 15 هزار هکتار اراضی ارائه کرده‌ایم که هزینه‌های آماده‌سازی آن را هم خودِ سازمان تقبل کرده است.

  مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به کنترل بر عدم تصرف اراضی دولتی اظهار داشت: تاکنون دو هزار و 904 فقره تعرض به اراضی دولتی گزارش داده شده که در حال حاضر دو هزار و 700 فقره از آن رفع تعرض کرده‌ایم.

  عظیمیان ادامه داد: همچنین برای تعرض به هزار و 658 هکتار اراضی برخورد قضائی و انتظامی شده است.

  معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره اقدامات انجام شده برای اجرای مسکن اجتماعی اظهار داشت: وظیفه سازمان ملی زمین و مسکن در طرح مسکن اجتماعی تامین زمین و عملیات اجرایی آن برعهده بنیاد مسکن است.

  وی افزود: بنیاد مسکن برای عملیات اجرایی دو ردیف اعتباری، تسهیلات بانکی و یارانه استفاده خواهد کرد.

  عظیمیان با اشاره به توافقات انجام شده بین سازمان ملی زمین و مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی‌اظهار داشت: ابهاماتی برای قیمت اراضی تحت اختیار سازمان ملی زمین و مسکن برای به کارگیری این اراضی در طرح مسکن اجتماعی مطرح بود که با توافقات انجام شده قرار بر این است که مبنای محاسبه قیمت اراضی، نرخ تمام شده دولتی باشد.

  وی افزود: 20 هزار واحد مسکونی برای اجرای مسکن اجتماعی در سطح کشور در سال 96 و همین رقم در سال 97 پیش بینی شده است که تامین اراضی این پروژه در سطح کشور برعهده سازمان ملی زمین و مسکن است اگر اراضی‌ای در برخی از شهرها نداشته باشیم موظف به تامین این اراضی هستیم.

  وی درباره اراضی در اختیار در تهران برای اجرای مسکن اجتماعی گفت: منابع دولتی (اراضی دولتی) در کلانشهرها بسیار محدود است. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که در حال حاضر نرخ مهاجرت به کلانشهرها منفی است و برای مردم صرفه اقتصادی ندارد که از شهرهای کوچک به کلانشهرها مهاجرت کنند.

  عظیمیان همچنین درباره صدور اسناد تک‌برگی اظهار داشت: طبق تکلیف قانون برای تعیین تکلیف اراضی غیردولتی، دولتی و اوقافی باید اسناد تک‌برگی صادر شود. در حال حاضر 550 هزار سند تک‌برگی صادر شده است که تنها در 9 ماهه ابتدای سال 96، 36 هزار سند تک‌برگی صادر شده است که صدور این اسناد به شفافیت اقدامات دولت بسیار کمک می‌کند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه عصر ساختمان
    • هفته نامه عصر ساختمان
    • ماهنامه ساختمان
    آخرین بروزرسانی ۶ روز پیش
    آرشیو