مدیران خودروعصر اعتبار

در صنعت برق به خودکفایی ۹۰ درصدی رسیدیم

عصر ساختمان- قائم مقام وزارت نیرو گفت: در صنعت برق بیش از ۹۰ درصد خودکفایی داریم و ۱۰ درصد وابستگی هم مربوط به تجهیزاتی می شود که برای تولید در داخل صرفه اقتصادی ندارد.

در صنعت برق به خودکفایی ۹۰ درصدی رسیدیم
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از تسنیم، علیرضا دائمی، قائم مقام وزارت نیرو در مصاحبه با رادیو در خصوص توسعه، پیشرفت و آبادانی جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب اسلامی در حوزه برق و انرژی اظهار کرد: در خصوص میزان تولید نیروگاه ها قبل از انقلاب 7 هزار مگاوات تولید انرژی در کشور داشتیم و در حال حاضر 78 هزار مگاوات یعنی تقریبا بیش از 11 برابر میزان تولید برق در کشور افزایش یافته است و در تمام کشور و در روستاهای بالای 10 خانوار همه به برق دسترسی دارند و حدود 33,8 میلیون مشترک داریم.

  وی افزود: نیروگاه های بخاری با سوخت حرارتی کار می کنند و میزان توان نصب آنها حدود 16 هزار مگاوات است، نیروگاه های گازی حدود 27 هزار مگاوات، نیروگاه سیکل ترکیبی که هم از حرارت بخار و هم از گاز استفاده می شود و نیروگاه های برقآبی که از طریق سدها تامین می شود و حدود 12 هزار است از انواع نیروگاه هایی است که در کشور داریم و در حال حاضر حدود 20 هزار مگاوات نصب داریم که به دنبال افزایش این میزان هستیم.

  قائم مقام وزارت نیرو با اشاره به وجود انواع مختلف نیروگاه در کشور گفت: نیروگاه های تجدیدپذیر را داریم که مربوط به واحدهای بادی و خورشیدی هستند و در ابتدای سال 264 مگاوات تولید داشتیم و اکنون این عدد به 600 مگاوات رسیده و به لحاظ فناوری و انرژی پاک جایگاه ویژه ای دارد. برنامه ما این بوده که تا پایان سال 96 ظرفیت این نیروگاه ها را به هزار مگاوات برسانیم.

  دایمی بیان کرد: نیروگاه هسته ای داریم که زیر نظر سازمان انرژی اتمی است که این نیروگاه هزار و سی مگاوات ظرفیت دارد که چند در سال گذشته از آن بهره برداری شده است و این نیروگاه هم جزو فناوری های است که هم ظرفیت دارد و هم به تولید انرژی در کشور کمک می کند.

  وی ادامه داد: نیروگاه سیاه بیشه تلمبه ذخیره ای است که دارای دو سد و یک تونل انتقال آب و یک نیروگاه هزار و پنجاه مگاواتی است که در زمان های اوج مصرف تبدیل به نیروگاه می شود و سد بالاخالی می شود و انرژی تولید می کند و در زمان هایی که به انرژی زیادی نیاز نداریم دوباره آب به مخزن بالایی پمپاژ می شود.این نیروگاه مانند باتری عظیم در ساعت های اوج مصرف به ویژه تابستان عمل می کند.

  قائم مقام وزارت نیرو با اشاره به اینکه به شدت نیازمند توسعه نیروگاهی هستیم، توضیح داد: 33 درصد برق تولیدی در قسمت مصارف خانگی، 16 درصد در بخش کشاورزی، 32,7 در بخش صنعت و 15 درصد هم برق تجاری و عمومی و 2 درصد هم برای روشنایی خیابانها مصرف می شود که سالانه حدود 5 درصد میزان این مصارف افزایش پیدا می کند و باید هر سال حدود 5 هزار مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار کنیم در غیر این صورت حتما با کمبود برق مواجه می شویم و باید تا پایان برنامه ششم توسعه به عدد 100 هزار مگاوات قدرت نصب در کشور برسیم.

  دائمی تصریح کرد: با فعالیت هایی که در وزات نیرو و شرکت ساتبا تامین کننده انرژی های نو انجام شده، نیروگاه های خورشیدی در کشور به سرعت در حال توسعه هستند در همدان، اصفهان، خراسان و در مناطق نزدیک به استان تهران واحدهای نیروگاه های خورشیدی پیشرفت زیادی داشته اند.

  وی در خصوص افت شبکه انتقال برق توضیح داد: در ابتدای دولت یازدهم این افت در حدود 14,8 درصد در شبکه توزیع و انتقال بوده که این عدد قابل قبول نبود به همین دلیل برنامه ای در ساختاراقتصاد مقاومتی پیش بینی شد و بر اساس آن قرار شد افت به سطح مود قبول استانداردهای بین المللی نزدیک بکنیم که در حال حاضر به 11.6 درصد کاهش پیدا کرده و پیش بینی ما این است که با اقدامات صورت گرفته می توانیم تا پایان سال آینده این رقم را به زیر 10 درصد برسانیم.

  قائم مقام وزارت نیرو بیان کرد: در صنعت برق بیش از 90 درصد خودکفایی داریم و 10 درصد وابستگی هم مربوط به تجهیزاتی می شود که برای تولید داخل صرفه اقتصادی ندارد و همچنین برای انتقال دانش فنی و تکنولوژی این امر صورت می گیرد.

  دائمی با اشاره به اینکه ما در حال حاضر در بسیاری از کشورهای دنیا نیروگاه و توربین می سازیم گفت: ما آمادگی داریم که به جز تامین تجهیزات نیروگاه های داخل کشور، خدمات فنی و مهندسی را به کشورهای دیگر صادر کنیم که در این راستا وزارت نیرو در صنعت آب و برق 70 درصد صدور خدمات فنی و مهندسی دارد.

  وی تصریح کرد: صنعت برق،صنعت توانایی است و ظرفیت های بسیار بالایی دارد و به همین دلیل ما قطب صنعت برق در منطقه هستیم، اما این صنعت یک مشکل اصلی تحت عنوان تعادل اقتصادی دارد که به دلیل تعرفه تکلیفی که دولت برای حمایت از اقشار مختلف جامعه انجام داده، برق با قیمت کمتری در حال فروش است.

  دائمی گفت: مشکل ما در صنعت برق کمبود منابع مالی است که موجب بدهی این صنعت به بخش خصوصی تولیدکننده شده و معضل دیگر این است که مولفه اقتصادی ما در صرفه جویی و مصرف برق عمل نمی کند این امر هم به این دلیل است که نرخ برق بسیار پایین بوده و موجب شده که در بخش های مختلف الگوی مصرف رعایت نشود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی