عصر اعتبار

کلیات بودجه سال ۹۷ شهرداری تهران به تصویب رسید

عصر ساختمان- با کسب اکثریت آرا کلیات بودجه سال ۹۷ شهرداری تهران در شورای شهر پایتخت به تصویب رسید.

کلیات بودجه سال ۹۷ شهرداری تهران به تصویب رسید
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، صبح امروز بررسی کلیات بودجه 97 شهرداری تهران روی میز اعضای شورای شهر قرار گرفت و مرتضی الویری - رییس برنامه و بودجه - با تشریح کلیات بودجه 97 گفت: طبق بررسی ‌ها سقف درآمدی بودجه را به 13 هزار 517 میلیارد ریال رساندیم.

  وی با بیان اینکه 517 میلیارد تومان در سرفصل درآمدها افزایش داده‌ایم، گفت:‌300میلیارد تومان از محل درآمدهای شهرداری ناشی از واگذاری املاک کاهش داده‌ایم.

  الویری با بیان اینکه این اعداد در کمیسیون به تصویب رسید و قطعا درصحن شورا تغییر می‌کند،اظهارکرد:‌ میزان سهم نقد بودجه به 78 درصد افزایش یافت و سهم غیر نقد بودجه نیز به 23درصد رسید. این در حالی است که سهم درآمد"های پایدار نیز را در کمیسیون به 31 درصد رساندیم و سعی شده است به سمت شفاف‌سازی و حذف تاریکخانه‌هایی که اتفاقات نامرتبط مالی در آن رخ می داد، گام برداریم.

  به گزارش ایسنا علی اعطا نیز با بیان اینکه در بحث درآمدها  چند ردیف  است که باید مورد توجه قرار گیرد، گفت:‌در قسمتی که مربوط به عوارض پروانه‌های ساختمانی است می‌بینیم که عملکرد سال 95، 1372 میلیارد ریال و در سال 96 نیز عملکرد 2600 میلیارد ریال بوده این در حالی است که عملکرد 9 ماهه 96 نیز 1265 میلیارد ریال بوده و فاصله بین مصوبه 96 و عملکرد بودجه نشان می‌دهد که وضعیت مناسبی نداریم و حالا برآورد سال 97، 2600 میلیارد ریال دیده شده و جالب است که کمیسیون هم این عدد را با وجود تحقق ناپذیریش نه کاهش و نه افزایش داده است.

  گرایش شهرداری به مال سازی در بودجه 97

  سخنگوی شورای شهر با بیان اینکه در بخش عوارض پذیره تجاری نیز باید بگویم که عملکرد مصوب 96، 5200میلیارد ریال بوده در حالی که عملکرد 9 ماهه 96، 2061 میلیارد ریال بوده که فاصله قابل توجهی بین عملکرد نه ماهه و رقم مصوب 96 دارد این در حالیست که برآورد سال 97 ، 5 هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده که قابل قبول نیست و به نظر می‌رسد همچنان گرایش شهرداری به مال سازی و ساخت مجتمع‌های بزرگ ادامه دارد.

  به گزارش ایسنا در ادامه محمد سالاری - رییس کمیسیون شهرسازی- با بیان اینکه بودجه 97حدود 2 درصد انقباضی بسته شده است، گفت:  تنها 52 درصد کل بودجه 96 تا کنون محقق شده است این در حالی است که به نظر می رسد درآمدها در بودجه 97 با توجه به شرایط فعلی محقق نشود.

  وی با بیان اینکه بودجه قالیباف در سال 95 که وضعیت بهتر بوده است و از 17 هزار 900 میلیارد تومان تنها 13 هزار 200 میلیارد تومان محقق شده بود،اظهارکرد:‌به نظر می‌رسد که به زحمت تنها  16 هزار میلیارد تومان و یا کمتر در سال 97 محقق نمی‌شود که باید به فروش املاک ادامه داد یا شهرداری باید وام بیشتری بگیرد و یا اوراق مشارکت منتشر شود.

  سالاری افزود:‌ وقتی در اصل بودجه شهرداری بیش از 16 هزار میلیارد تومان محقق نمی شود ورود به جزییات عبث است. با توجه به شرایط فعلی درآمدها تحقق نمی یابد.

  به گزارش ایسنا، الهام فخاری نیز در ادامه با بیان اینکه نشانه‌های انسان محوری بودجه کمرنگ است، گفت: بنیان بودجه 97 به مانند قبل است. هرچند که چند نکته مثبت دارد اما روح انسان محوری در آن دیده نمی‌شود.

  هنوز ساختار شهرداری تحول یافته نیست

  وی با بیان اینکه از نظر تحقق نیافتن بودجه و متکی بودن به شیوه‌های قبلی، بودجه به مانند قبل است، ادامه داد: درست است که شورا و شهرداری تغییر کرده اما هنوز ساختار شهرداری تحول یافته نیست.

  محسن هاشمی نیز با انتقاد از سخنان برخی از اعضای شورای شهر گفت:‌ این بد است که ما در جلسات مطلبی را تصویب می کنیم اما در بررسی حرفمان را تغییر می دهیم و این درحالی است که این بحث‌های امروز را باید قبل از این در کمیسیون تلفیق می گفتیم.

  همچنین شهربانو امانی نیز با بیان اینکه من درباره نحوه اداره جلسه تذکر دارم تصریح کرد: روسای کمیسیون‌ها در جلسات کمیسیون تلفیق حضور داشتند و انتظار داشتیم که اداره جلسه به سمت و سوی منطقی برود نه این که جلسه هم اندیشی شود.

  وی افزود: من برای تنویر افکار عمومی میگویم که شورا به هم ریخته نیست بلکه اولین بودجه‌مان است که داریم بررسی می‌کنیم.

  در ادامه رسولی هم با بیان اینکه بودجه 97 شهرداری قطعا پایه‌گذار اتفاقات خوب در شهرداری خواهد بود، گفت:‌ ایجاد خزانه مشترک و حذف 62 ردیف کمک به این و آن که بوی رانت می‌داد، نوعا اتفاقات خوب است.

  در ادامه مسجد جامعی نیز با بیان اینکه در نه ماهه امسال تنها 51 درصد کل بودجه محقق شده و به نظر می رسد تا پایان سال حدود 60 و اندی درصد بودجه امسال محقق شود، گفت: اما می‌بینیم که بودجه سال آینده کاهش پیدا نکرده و این سبب می شود که توقعات از شهرداری کاهش نیابد.

  وی با بیان اینکه چون شهرداری پول ندارد نباید به شهروندان فشار بیاوریم، افزود: افزایش عوارض باید منشاء بهبود وضعیت شهروندان شود.

  در پایان میرلوحی نیز با بیان اینکه سه پیشنهاد روبروی اعضای شورای شهر است، تصریح کرد: یا شهرداری باید استقراض کند یا مسیر بن‌بست گذشته را ادامه دهیم و یا کار را متوقف کنیم که این روش مطلوب رقبا است که به نظر می رسد برنامه ویژه ای داشته باشیم.

  به گزارش ایسنا، در پایان اعضای شورای شهر پس از استماع دفاعیات نجفی از بودجه 97 به کلیات آن رأی دادند و کلیات بودجه 97 باکسب 19 رأی موافق به تصویب رسید.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
  آرشیو