عصر اعتبار

مدیر عامل بورس کالای ایران:

فروش متری و تایم شرینگ مسکن امکان ورود به بورس را دارد

عصر ساختمان- مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان اینکه پیوند با بازار سرمایه سایر کشورها در برنامه بورس کالا است اما تا کنون محقق نشده است، گفت: ورود مسکن به بورس در پروژه‌های انبوه‌سازی، فروش‌های متری، فروش اوراق سلف موازی و تایم شرینگ‌ها امکان‌پذیر است.

فروش متری و تایم شرینگ مسکن امکان ورود به بورس را دارد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایلنا، حامد سلطانی‌نژاد درباره ارتباط با بورس جهانی در شرایط پسابرجام اظهار داشت: هنوز با بورس‌های سایر کشور‌ها ارتباط نداریم. پیوند با بازار سرمایه سایر کشور‌ها در برنامه بورس کالا است اما تا کنون محقق نشده است.

  وی ادامه داد: در این باره چند سناریو مطرح شده که یکی از آن‌ها این است که برای کشورهایی که بورس کالا ندارند مانند کشور عراق، ما این بازار را در آن کشور راه‌اندازی کنیم یا اینکه بورس کالای ایران در آن کشور شعبه‌ای داشته باشد.

  مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان اینکه پس از برجام برای پیوند با بورس کالای چند کشور مذاکراتی انجام شد که همچنان در جریان است، افزود: باید در این زمینه با احتیاط بیشتری به این عرصه ورود پیدا کرد و نمی‌توان قبل از نهایی شدن مذاکرات در این باره پیش‌بینی کنیم.

  سلطانی‌نژاد همچنین درباره عملکرد بورس کالا در حوزه صادرات گفت: سالانه چیزی حدود 10 تا 15 درصد از معاملات بورس کالا از جمله معاملات سنگ آهن و قیر و گوگرد در رینگ صادراتی انجام می‌شود.

  مدیرعامل بورس کالا همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه مخالفت‌هایی که در اتحادیه مشاوران املاک وجود داشت آیا طرح راه اندازی بورس مسکن متوقف شده است، اظهار داشت: اینکه عده‌ای بدانند با چه چیزی مخالفت می‌کنند هم نکته قابل‌توجهی است. مسکن برای ورود به بازار سرمایه باید به واحدهای ایکوآل و استاندارد تبدیل شود و ورود مسکن به بورس در پروژه‌های انبوه‌سازی، فروش‌های متری، فروش اوراق سلف موازی و تایم شرینگ‌ها امکان‌پذیر است.

  وی با بیان اینکه امکان عرضه و فروش املاک دولتی هم در بازار سرمایه وجود دارد، ادامه داد: هر چند این امکان در بورس وجود دارد اما دولت سامانه‌ای تحت عنوان «تدارک» را در اختیار دارد که عمده اموال دولتی از طریق همین سامانه به فروش می‌رسد که می‌توان بین سامانه تدارک و بورس هم ارتباطی برقرار کرد چراکه بورس سیستم حراج دارد و می‌تواند تجربیات تسویه پایاپای را در این حوزه به کار گیرد.

  سلطانی‌نژاد گفت: درخواست ورود مسکن به بازار سرمایه ارائه شده است اما هنوز به یک مدل نهایی نرسیده‌ایم. البته در حوزه مسکن به دلایل مختلف تا کنون طرح‌های دارای بازار ثانویه طرح‌های موفقی نبودند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۲ روز پیش
  آرشیو