عصر اعتبار

تعدیل برنامه‌های افزایش ظرفیت تولید برق در سال ۹۶ برای سومین بار

عصر ساختمان- در حالی که در ابتدای سال جاری برنامه ریزی ها بر مبنای افزایش ۴ هزار و ۵۲۴ مگاواتی ظرفیت تولید برق در سال ۹۶ بود، با دو نوبت تعدیل در برنامه ها، هم اکنون بهره برداری از ۳ هزار و ۱۶۴ مگاوات ظرفیت جدید تولید در طول سال ۹۶ در برنامه قرار دارد.

تعدیل برنامه‌های افزایش ظرفیت تولید برق در سال ۹۶ برای سومین بار
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از تسنیم، در قانون برنامه ششم توسعه ذکر شده که دولت مکلف به افزایش توان تولید برق تا 25000 مگاوات در طول اجرای این برنامه است. با استناد به این بند از قانون برنامه ششم توسعه، مسئولان دولتی عنوان کرده اند که در طول برنامه ششم سالانه 5000 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده می شود.

  در ابتدای سال 96 که نخستین سال اجرای برنامه پنج ساله ششم توسعه است، به منظور بهره برداری از 4 هزار و 524 مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در سال 96 برنامه ریزی شده بود و آمار نیروگاههای برق‌آبی، حرارتی، تجدیدپذیر و تولید پراکنده که در این سال به بهره برداری خواهند رسید به طور دقیق تعیین شده بود.

  * تعدیل اول ابتدای مهر 96

  با گذشت نیمی از سال، در ابتدای پاییز امسال در مجموع 715 مگاوات مقدار افزایش ظرفیت تولید برق در سال 96 بود که این موضوع نشان می داد بهره برداری از بیش از 3 هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در نیمه دوم سال جاری محقق می شود. اما نکته مهم و قابل توجه اینجاست که هدفگذاری های ابتدای سال 96 برای بهره برداری از 4 هزار و 524 مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در سال جاری ، در شروع نیمه دوم سال تغییر کرد و طبق گزارش های رسمی مجموعه وزارت نیرو، در ابتدای مهرماه برای طول سال 96 تنها بهره برداری از 3 هزار و 834 مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در دستور کار قرار گرفت که از این رقم تکمیل 715 مگاوات در نیمه نخست سال محقق شده و در نیمه دوم سال جاری نیز تکمیل و بهره برداری از 3 هزار و 119 مگاوات ظرفیت جدید در برنامه قرار داشت.

  * تعدیل دوم میانه آذر 96

  با گذشت هشت ماه و نیم از سال 96، از ابتدای سال جاری تا نیمه آذرماه، 1559 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شد و طبق برنامه های جاری شرکت مادرتخصصی توانیر، شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی و شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، بهره برداری از 2 هزار و 225 مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در سه ماه و نیم باقی مانده از سال 96 در برنامه قرار داشت. به عبارتی در مجموع بهره برداری از 3 هزار و 784 مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در سال 96 در برنامه جدید تعدیل شده، در دستور کار قرار گرفت.

  * تعدیل سوم ابتدای دی ماه 96

  با گذشت 9 ماه از سال، مجموع ظرفیت جدید به مدار بهره برداری آمده در بخش تولید برق در سال 96 به 1904 مگاوات رسید. همچنین بهره برداری از 1260 مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در سه ماهه پایانی سال در برنامه قرار دارد. از اینرو با سومین تعدیل در برنامه های افزایش ظرفیت تولید برق در سال 96 ، در مجموع طبق آخرین هدفگذاری ها در سه شرکت توانیر، تولید نیروی برق حرارتی و توسعه منابع آب و نیروی ایران، بهره برداری از 3 هزار و 164 مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در سال 96 در برنامه قرار دارد.

  * سرنوشت تعدیل 1 هزار و 360 مگاواتی چه می شود؟

  بررسی های میدانی خبرنگار تسنیم حاکی از این است که با وجود اینکه زمان بهره برداری از ظرفیت 1 هزار و 360 مگاواتی از برنامه های بهره برداری سال 96 حذف شده، اما توسعه ظرفیت ها در این بخش ها متوقف نیست و با پیشرفت قابل توجه ادامه دارد. بخشی از این ظرفیت در واحدهای حرارتی، بخشی در نیروگاه های برقآبی و بخشی در تولید پراکنده و تجدیدپذیر قرار دارد که بهره برداری از این واحدها با ادامه پیشرفت فیزیکی در سال 96، به سال 97 موکول شده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۲ روز پیش
  آرشیو