مدیران خودروعصر اعتبار

نرخ آپارتمان ۱۳ برابر درآمد خانوار ایرانی؛

قدرت خرید مسکن مردم کدام کشورها بالاتر است

عصر ساختمان- قیمت یک آپارتمان ۹۰ متری در مرکز شهر ۱۳ برابر متوسط درآمد یک خانوار ایرانی است.

قدرت خرید مسکن مردم کدام کشورها بالاتر است
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۴ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایران آنلاین، براساس اطلاعات ارایه شده از سوی مرکز مطالعات خانه و مسکن امریکا  و بر مبنای اطلاعات مالی نیمه اول سال 2017 میلادی ، در میان 90 کشور مورد مطالعه نسبت قیمت آپارتمان به متوسط درآمد خانوارها در عربستان در کمترین سطح است . به تعبیر بهتر متوسط  قیمت یک آپارتمان 90 متری در مرکز شهر در کشور عربستان  برابر با 2.84 برابر متوسط درآمد خانوارها در این کشورها است.

  لازم به ذکر است که متوسط درآمد خانوارها در این  کشورها 1.5 برابر متوسط درآمد هر فرد در کشور در نظر گرفته شده است با این استدلال که 50 درصد از زنان در هر جامعه‌ای شاغل هستند و کسب درآمد می کنند. البته در این محاسبه کل درآمد درنظر گرفته شده است نه درآمد قابل استحصال در هر خانوار بعد از کسر هزینه های زندگی .

  بر مبنای این شاخص، امریکا دومین کشور دنیا از نظر شاخص قیمت به درآمد خانوارها است. در این کشور متوسط قیمت یک آپارتمان 90 متری در مرکز شهر 3.12 برابر متوسط درآمد خانوارها است. در این رده‌بندی کشورعراق جایگاه 22 را دارد و متوسط قیمت مسکن به متوسط درآمد خانوار در این کشور برابر با 8.33 است و ترکیه با کسب  شاخص 9.41 توانست جایگاه 31 را به خود اختصاص دهد. مالزی جایگاه 34 را در این جدول به خود اختصاص داد.

  در این  مطالعه ایران جایگاه 57 را دارد و شاخص محاسباتی برای ایران برابر با 12.90 بود . شاخص متوسط قیمت آپارتمان و درآمد خانوارها در ایران مشابه کشورهای شیلی و روسیه  و دومینیکن و ارمنستان بوده است.

  در انتهای این فهرست کشورهای هنگ‌کنگ، چین، تایلند ، ویتنام ، سنگاپور و الجزایر قرار دارند  و متوسط هزینه آپارتمان در این کشورها بیش از 22 برابر متوسط درآمد خانوارها بود.


   

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی