عصر اعتبار

نرخ‌های پیشنهادی رهن و اجاره در تهران +جدول

عصر ساختمان:بررسی روند معاملاتی بازار رهن و اجاره از ثبات و آرامش قیمتی این بازار در روزهای باقی مانده از سال جاری خبر می‌دهد.

نرخ‌های پیشنهادی رهن و اجاره در تهران +جدول
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۴:۰۰

  به گزارش «عصر ساختمان» به نقل از دنیای اقتصاد، مرکز آمار ایران در گزارشی که اخیرا درخصوص بررسی روند سه بخش بازار مسکن شامل خرید مسکن، فروش زمین و اجاره مسکن مربوط به 42ماه منتهی به نیمه اول سال جاری منتشر کرده است کمترین رکود معاملاتی را مربوط به بازار اجاره اعلام کرد. براساس این گزارش متوسط اجاره بهای ماهانه مسکن در کشور متری 7 هزار و 500تومان شده است که همچون شهر تهران 10 درصد نسبت به سال گذشته همین موقع رشد کرده است. مطابق با بررسی‌های انجام‌شده حجم معاملات اجاره در همین بازه زمانی نسبت به معاملات خرید و فروش در وضعیت بهتری قرار داشته است. براساس آمار منتشر شده حجم معاملات اجاره در نیمه اول سال 94 نسبت به نیمه اول سال 93 فقط 9 درصد افت داشته است.

  یکی از مشاوران املاک در محدوده غرب تهران معتقد است: امسال نیز مانند سال‌های گذشته تقاضای رهن از سوی مستاجران بیشتر بوده و بیشتر موجران نیز گرایش به دریافت اجاره بهای بالاتر داشته‌اند. بازار اجاره در سال 94 به دلیل کاهش نرخ سود بانکی برخی مالکان تمایل به افزایش اجاره بها داشته اما دو گروه از مالکان، متقاضی واگذاری املاک خود از طریق رهن بودند. او ادامه داد: بیشتر فایل‌های رهن متعلق به واحدهای نوسازی بوده که سازندگان آنها با کمبود نقدینگی روبه‌رو شدند یا خریدارانی که بیش از نقدینگی خود خرید کرده و برای جبران مابه‌التفاوت هزینه مسکن مجبور به رهن آپارتمان خود شده‌اند. به گفته گروهی از فعالان بازار اجاره در سال 94 مستاجران در این بازار برش بیشتری داشته و مالکان مجبور بوده‌اند براساس تقاضای آنها میزان رهن و اجاره را تغییر دهند و مالکانی که در برابر خواست مستاجران مقاومت می‌کردند، هنوز فایل‌های اجاره خود را نتوانستند عرضه کنند. برخی از مشاوران املاک نیز در مناطق غرب و شمال غرب با بیان اینکه در سال جاری در این محدوده‌ها اجاره بها رشد چندانی نداشته است، می‌گویند: موجران از ترس خالی ماندن املاک خود حتی مشابه نرخ اجاره سال قبل قراردادهای خود را تمدید کرده‌اند.

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

   

  برچسب ها
  رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک ۲۰۱۸
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
  آرشیو