مدیران خودروعصر اعتبار

وزیر نیرو؛

دولت هنوز تصمیمی برای افزایش قیمت آب و برق در سال آینده ندارد

عصر ساختمان- وزیر نیرو گفت که دولت تاکنون تصمیمی مبنی بر افزایش قیمت آب و برق در سال ۱۳۹۷ اتخاذ نکرده است.

دولت هنوز تصمیمی برای افزایش قیمت آب و برق در سال آینده ندارد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از مهر، رضا اردکانیان در مورد فصل های مرتبط با آب و برق در لایحه بودجه 1397 کل کشور، افزود: رقمی در حدود 300 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای تسریع و تکمیل طرح های آبرسانی در نظر گرفته شده و عوارضی محدود نیز به ازای هر مترمکعب آب برای سرعت رسانی به آبرسانی روستایی در لایحه پیشنهادی دیده شده است.

  وی در مورد روند سدسازی ها در دنیا و ایران گفت: هم‌اکنون 46 هزار سد بزرگ در دست بهره‌برداری در دنیا وجود دارد که نیمی از آنها در کشور چین است؛ زمان ساخت حدود 94 درصد این سدها در نیمه دوم قرن بیستم بوده که کشورها، تمرکز خود را بر روی آب‌های سطحی گذاشتند.

  اردکانیان در ادامه افزود: این سازه ها ما را در این چرخه بلند خشکسالی، تغییرات اقلیمی و همچنین در مقابل سیلاب های وسیع ایمن کرده است اما امروزه باید توجه بیشتری به ملاحظات زیست محیطی داشته باشیم؛ حقابه‌های تالاب ها باید تامین شود و استقرارهای جدید جمعیتی و توسعه ای نیز باید متناسب با منابع آب موجود باشد و به طور کلی طرح های آمایش سرزمینی آب محور داشته باشیم.

  عضو کابینه دولت دوازدهم در مورد توسعه انرژی های تجدیدپذیر به ویژه انرژی های خورشیدی، گفت: ایران با ظرفیت روزهای آفتابی که در اختیار دارد و همچنین تعهدات بین المللی برای کاهش گازهای گلخانه ای، باید به سمت توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر حرکت کند.

  وی تاکید کرد: بر اساس برنامه ششم توسعه، باید چهار هزار مگاوات نیروگاه های تجدیدپذیر در طول برنامه راه اندازی شود.

  اردکانیان با اشاره به اینکه باید خرید برق حاصل از نیروگاه های تجدیدپذیر توسط دولت تضمین شود، گفت: خرید تضمینی، مشوق اصلی سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای راه اندازی نیروگاه های تجدیدپذیر است؛ بازپرداخت این تضمین جزو دغدغه های وزارت نیرو است و در لایحه بودجه 97 رقمی در حدود یک هزار و 500 میلیارد تومان برای این بخش در نظر گرفته شده است.

  عضو کابینه دولت دوازدهم در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح دستاوردهای وزارت نیرو در 100 روز نخست دولت پرداخت و گفت: در این مدت بیش از 600 روستا با جمعیت بیش از 350 هزار نفر آبرسانی شده است.

  وی ادامه داد: در 100 روز نخست دولت دوازدهم، بیش از 215 هزار انشعاب جدید آب شهری، روستایی و فاضلاب شهری واگذار شده است.

  اردکانیان افزود: در این ایام، دو تصفیه خانه جدید به ظرفیت اسمی بیش از 30 هزار مترمکعب در روز در استان ایلام و البرز به بهره‌برداری رسیده است.

  به گفته وزیر نیرو، در 100 روز نخست دولت دوازدهم، 63 مگاوات نیروگاه‌های کوچک و 42 مگاوات نیروگاه های تجدیدپذیر نیز به بهره‌برداری رسیده است.

  اردکانیان همچنین به زلزله غرب کشور و اقدامات وزارت نیرو در این خصوص پرداخت و گفت: زلزله کرمانشاه نیز در این زمان به وقوع پیوست و بیش از 240 روستا و 7 شهر در این زلزله تحت تاثیر مستقیم قرار گرفتند که خوشبختانه با زیرساخت‌های موجود صنعت آب و برق توانستیم در کمترین زمان، خدمات را برقرار کنیم.


  حل مساله زاینده‌رود بدون همراهی تمام ذی‌نفعان محقق نمی‌شود

  همپنین  اردکانیان در سیزدهمین جلسه شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌رود در حضور استانداران اصفهان، یزد، چهارمحال و بختیاری و نمایندگان کشاورزان، وزارت صنایع و سازمان حفاظت محیط زیست اظهارکرد: در سال‌های ترسالی می‌بایست به عوامل و فاکتورهایی چون افزایش بهره‌وری و راندمان آب در بخش‌های مختلف نهایت توجه را می‌کردیم تا امروز به وضعیت کنونی کم آبی دچار نمی‌شدیم.

  وی افزود: به همین خاطر وضعیت کنونی پیش آمده برآیند خطای همه در جایگاه‌های مختلف است و از این رو نباید فرد خاصی را مقصر این وضعیت جلوه داد. در این شرایط نیز منطقی نیست که در زمان خشکسالی هم تنها یک بخش را در مضیقه قرار داده و سایر بخش‌ها را بحال خود رها کنیم.

  وزیر نیرو تاکید کرد: وزارت نیرو بر آن است تا در حوضه آبریز زاینده رود که از جمله حوضه‌های آبریز قدیمی کشور است، بتواند با همکاری و هماهنگی کلیه ذی‌نفعان و ذی‌مدخلان در استان‌ها حوضه آبریز، الگویی را برای چیرگی بر چالش کم آبی و بحران آب طراحی کند.

  اردکانیان خاطرنشان کرد: تاکنون وضعیت طبیعی و موقعیت نسبتا مناسب اقتصاد کشور به ما اجازه داده تا کمتر با مشکلات بنیادی کشور از جمله بخش آب درگیر شویم، اما امروز دیگر نه از آن وضعیت طبیعی و ترسالی‌های متعدد در کشور خبری هست و نه آن درآمدهای بی حد و حصر نفتی و...، بنابراین امروز باید همدلانه تر و کوشاتر در پی حل مسائل این بخش و سایر بخش‌های اساسی کشور بود.

  وی افزود: وظیفه وزارت نیرو ارائه آمار و اطلاعات شفاف در حوضه آبریز است تا بتوان از طریق این اطلاعات به اجماعی در خصوص تدوین یک مدل اجرایی مناسب در مقیاس استانی و حوضه آبریز به طور کلی رسید.

  وزیر نیرو گفت: توجه به مسأله پساب و بازچرخانی آب در بخش‌های صنعتی و کشاورزی می‌تواند در حل بحران آب در این حوضه آبریز بسیار کمک کننده و تقلیل دهنده مشکلات در این حوضه باشد.

   آمار ها حاکی از این است که در سال آبی 95-96 ورودی به سد زاینده رود هزار و 200 میلیون مترمکعب بوده است که نسبت به متوسط درازمدت کاهش 13 درصدی داشته است.

  مهرزاد احسانی مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی پیش از این حجم مخزن سد زاینده‌رود تا پایان شهریورماه را 206 میلیون مترمکعب برشمرده و گفته بود: آمارها حاکی از کاهش 70 درصدی مخزن این سد فلات مرکزی است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه عصر ساختمان
    آخرین بروزرسانی ۲۵ روز پیش
    آرشیو