مدیران خودروعصر اعتبار

عضو هیأت‌مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق:

فروش برق در بورس انرژی ۳۰ درصد زیر قیمت عمده‌فروشی

عصر ساختمان- عضو هیأت‌مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق با اشاره به اینکه هیأت تنظیم مقررات که رئیس آن معاون وزیر نیرو است قیمت برق در بازار برق را تعیین می‌کند، گفت:بر این اساس تعیین قیمت در بازار به نفع شرکتهای توزیع بوده و ۳۰ درصد پایین تر از قیمت عمده فروشی است.

فروش برق در بورس انرژی ۳۰ درصد زیر قیمت عمده‌فروشی
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از فارس، حمیدرضا فیالی در خصوص تعیین قیمت برق توسط هیات تنظیم مقررات که در وزارت نیرو مستقر است،گفت: اعضای هیأت تنظیم مقررات بازار برق ایران که همگی جزء کارمندان وزارت نیرو هستند و رئیس آن معادن وزیر نیرو در امور برق و انرژی است قیمت برق برق را تعیین می‌کنند.

  وی افزود: در مورد بورس انرژی تعداد خریداران برق اندک است و عمدتاً شرکت‌های توزیع برق هستند که با یک قیمت پایین برق می‌خرند و تولیدکننده‌های برق را تحت فشار می‌گذارند.

  فیالی تاکید کرد:بر این اساس برق از یک قیمتی بالاتر خریداری نمی‌شود و شرکت‌های تولیدکننده مجبور می‌شوند به  قیمت‌هایی که آنها تعیین می‌کنند برق را به شرکتهای توزیع برق(شرکتهای زیرمجموعه وزارت نیرو) بفروشند.

  *هیأت تنظیم مقررات بازار برق مستقل نیست

  عضو هیأت‌مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق در پاسخ به این سؤال که آیا تعیین قیمت توسط هیأت تنظیم مقررات بازار برق برخلاف قانون است، گفت: بر اساس مصوبه شورای رقابت نهاد مقررات‌گذاری و رگولاتوری در برق باید تشکیل و نهاد مستقلی باشد، اما مصوبه شورای رقابت در هیأت دولت رأی نیاورده است.

  وی افزود: اگر قرار است در قیمت‌گذاری برق عدالت باشد،‌ اولاً بازار برق باید تابع عرضه و تقاضا باشد و اگر قرار شد قیمت‌ها دستکاری شود مشکل‌آفرین نشود.

  *عرضه و تقاضا قیمت برق را تعیین نمی کند

  فیالی خاطر نشان کرد:در شرایط حاد و خاص اقتصاددانان اجازه می‌دهند که دولت قیمت‌ها را کنترل کند اما در شرایط عادی باید قیمت از طریق عرضه و تقاضا تعیین شود. اما الآن در بازار برق ایران این‌گونه نیست.

  وی تأکید کرد: در حال حاضر قیمت برق در بازار توسط هیأت تنظیم مقررات بازار برق ایران برای عمده فروش تعیین می‌شود،در واقع این شرکت‌های خریدار شرکت توزیع برق هستند که اقدام به خرید می‌کنند و عمدتاً به‌گونه‌ای تعیین می‌کنند که با چه قیمتی به فروش برسد.

  فیالی در پاسخ به این سؤال که قیمت فروش برق در بازار برق معمولاً پایین است یا بالا گفت: قیمت فروش برق 30 تا 40 درصد پایین است،در برخی اوقات سال در شرایط پیک شاید قیمت برق خوب باشد، اما در مابقی اوقات 30 تا 40 درصد قیمت فروش در بورس انرژی پایین‌تر از عمده‌فروشی است.

  وی ادامه داد: تولیدکننده برق بخش خصوصی با این قیمت‌ها که عمدتاً هم 30 تا 40 درصد پایین‌تر است به سختی‌ها و مشکلات زیادی برمی‌خورند.

  فیالی در پاسخ به این سؤال که میزان طلب شرکت‌های تولیدکننده برق از توانیر و یا وزارت نیرو چقدر است، گفت: بخش خصوصی 60 درصد برق کشور را تولید می‌کند پس بخش خصوصی نقش مهمی در صنعت برق دارد و باید این بخش را کمک کرد نه اینکه با قیمت‌گذاری، بخش خصوصی از میدان خارج شود.

  وی ادامه داد: طلب شرکت‌های تولیدکننده برق از وزارت نیرو (شرکت مدیریت شبکه برق ایران که زیرمجموعه توانیر است) عمده است و وصول هم نمی‌شود و در حدود 14 تا 15 هزار میلیارد تومان است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی