عصر اعتبار

بازار آپارتمان‌های ۷۰ متری پایتخت+ قیمت

عصر ساختمان- در مهرماه سال جاری ۴۸۹۳ مورد آپارتمان کمتر از ۷۰ متر در شهر تهران به فروش رسیده که ۳۹ درصد از کل معاملات را نشان می‌دهد.

بازار آپارتمان‌های ۷۰ متری پایتخت+ قیمت
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان»به نقل از  ایسنا، در مهرماه سال جاری بر اساس گزارش دفتر اقتصاد مسکن 14 هزار  و 195 مورد معامله در شهر تهران انجام شده که 39 درصد از کل معاملات به واحدهای کمتر از 70 متر و 73 درصد به واحدهای کمتراز 100 متر مربع اختصاص داشته است. این نشان می‌دهد واحدهای کوچک و متوسط با وجود قدرت پایین دهک‌های پایین سهم قابل توجهی از بازار مسکن را در اختیار دارند. با این حال هنوز 70 درصد تمرکز سمت عرضه به سمت احداث آپارتمان‌های 100 سال به بالا است.

  در مهرماه واحدهای دارای مساحت 60 تا 70 متر با سهم 15.6 درصد، واحدهای دارای ارزش 160 تا 190 میلیون تومان با سهم 7.3 درصد و واحدهای دارای ارزش 3.5 تا 4 میلیون تومان درهر مترمربع بیشترین فروش را در شهر تهران داشتند. کمترین سهم هم مربوط به واحدهای کمتر از 30 متر با یک دهم درصد از کل معاملات مربوط می‌شود که علت آن می‌تواند تعداد پایین این نوع واحدها در شهر تهران باشد.

  آخرین آمار ارایه شده از معاملات مسکن شهر تهران در مهرماه حاکی از آن است واحدهای دارای قیمت بیش از 10 میلیون تومان در هر متر مربع 5.4 درصد معاملات را به خود اختصاص دادند. واحدهای بیش از 9 میلیون تومان 10 درصد، واحدهای بالای 8 میلیون تومان 15 درصد و واحدهای 7 میلیون تومان در هر متر مربع 20 درصد معاملات را به خود اختصاص دادند. از سوی دیگر بیشترین فراوانی خرید و فروش مربوط به واحدهای دارای قیمت بین 3 تا 4 میلیون تومان با سهم 30 درصدی از کل معاملات بوده است. این نمایه نشان می‌دهد که تمرکز بازار روی قیمت و متراژهای متوسط است.

  وی افزود: اگر زیربنای واحدهای فروش رفته را هم ببینیم متوجه می‌شویم واحدهای بالای 150 متر مربع کمتراز 10 درصد از کل معاملات را به خود اختصاص دادند، حدود 30 درصد فروش مربوط به واحدهای 100 تا 150 متر و 32 درصد معاملات مربوط به واحدهای 60 تا 80 متر مربع بوده است.

  یک کارشناس بازار مسکن گفت: با توجه به این‌که بیشترین معاملات مربوط به واحدهای کمتر از 500 میلیون تومان، کمتر از 90 متر مربع و بین 3 تا 4 میلیون تومان در هر متر مربع است برخلاف دوره‌های قبل، رونق بخش مسکن از طرف قشر متوسط انجام می‌شود که در سال‌های گذشته برای آنها برنامه‌ریزی نشده است.

  مهدی روانشادنیا اظهار کرد: هم‌اکنون حدود 70 درصد تقاضای مسکن برای واحدهای کمتر از 100 متر است در حالی که 70 درصد عرضه در واحدهای بالای 100 متر انجام می‌شود. این باعث شده از یک طرف با واحدهای خالی واز طرف دیگر با تقاضایی مواجه باشیم که به راحتی قابل پاسخ نیست. به طور مثال در بازار مسکن امروز شهر تهران پیدا کردن واحدهای کمتر از 500 میلیون متناسب با سلیقه و توان خرید طیف متوسط به دلیل تقاضای 70 درصدی در بین این گروه کار دشواری است.

  روانشادنیا با اشاره به ورود تدریجی متقاضیان از طریق تسهیلات بانکی به بازار مسکن پیش‌بینی کرد: اگر وام‌های "مسکن یکم" و "تسه" وارد بازار شود با توجه به تقاضای مصرفی که ایجاد خواهد شد در دوره پیش رو در بازار مسکن متاسفانه یا خوشبختانه افزایش قیمت‌ها از واحدهای متوسط، ریزدانه و ارزان قیمت شروع می‌شود؛ چیزی که در گذشته با آن مواجه نبویدیم. در گذشته با مسکن مهر به بخشی از تقاضای قشر آسیب‌پذیر و با تولید واحدهای لوکس به بخش مرفه جامعه پاسخ داده شد ولی قشر متوسط مغفول ماند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
  آرشیو