مدیران خودروعصر اعتبار

مدیرکل استاندارد تهران اعلام کرد

۹۷ درصد آسانسورهای مسکن مهر استاندارد نبود

عصر ساختمان- مدیر کل سازمان استاندارد استان تهران از توقف عملیاتی پروژه‌های ساختمانی غیراستاندارد برای اولین بار در این استان و کشور خبر داد و اعلام کرد: در بازرسی‌هایی که آذر ماه ۹۲ از آسانسورهای مسکن مهر صورت گرفت، متوجه شدیم حدود ۹۷ درصد این آسانسورها غیراستاندارد هستند؛ هرچند که وضعیت آن‌ها در حال حاضر بهبود یافته است.

۹۷ درصد آسانسورهای مسکن مهر استاندارد نبود
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، مسلم بیات صبح امروز در اولین نشست خبری مربوط به اداره کل استاندارد استان تهران و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران که مربوط به عملکرد یک ساله کمیته استاندارد با اشاره به این که دو سال از تفاهم‌نامه مربوط به این دو سازمان در رابطه با تولید مصالح ساختمانی می‌گذرد، اظهار کرد: تفاهم‌نامه چند جانبه‌ای بین اداره کل استاندارد استان تهران، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، انجمن بتن، تیرچه و بلوک و غیره شکل گرفت تا با همکاری عوامل درگیر کنترل کیفیت در ارتباط با مصالح ساختمانی مدنظر قرار گیرد.

  وی ادامه داد: مواد اولیه، نحوه تولید، آینه‌کاری و نظارت از عوامل دخیل در رابطه با کیفیت مواد ساختمانی به کار برده شده در ساخت وسازهاست و باید بدانیم که صرف تولید کالای استاندارد کفایت نمی‌کند و حتی اگر یک کالای استاندارد به صورت غیراستاندارد مورد استفاده قرار گیرد باز هم نتایج مشابهی داشته و موجب کاهش کیفیت و مسائل جانبی بعدی می‌شود.

  مدیر کل سازمان استاندارد استان تهران از توقف پروژه‌های ساختمانی برای اولین بار در کشور خبر داد و اعلام کرد: در مواردی که شرایط ساختمانی غیراستاندارد وجود داشته خواستار توقف عمرانی پروژه‌های ساختمانی شده‌ایم و شاهد هستیم که برای اولین بار با همکاری سازمان نظام مهندسی استان تهران و اداره کل استاندارد استان تهران توقف پروژه ساختمانی در این استان مدنظر قرار گرفته است.

  به گفته بیات، 547 فرآورده مصالح ساختمانی در سطح استان تهران وجود دارد و طی هشت ماهه سپری شده از ابتدای سال 1206 مورد بازرسی از واحدهای تولیدی صورت گرفته که از طرف اداره کل استاندارد استان تهران، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، سازمان صنعت و معدن و سایر نهادهای ذیربط بوده است. علاوه بر این 1261 مورد نمونه‌برداری وجود داشته که 77 پروانه واحدهای تولیدی به علت تخلفات در زمینه‌ی عدم رعایت مصالح ساختمانی استاندارد ابطال شده و پرونده  50 واحد تولیدی به علت تخلفات به مراجع قضایی معرفی شدند.

  وی ادامه داد: طی پنج سال گذشته حدود 85 هزار پروانه یا گواهی‌نامه استاندارد برای آسانسورها در سطح استان تهران صادر شده که در چند ماهه اخیر حدود 9440 مورد گواهی‌نامه آسانسور برای ساختمان‌های تازه ساز صادر کردیم. همچنین باید بدانیم نزدیک به 50 درصد فعالیت‌های مربوط آسانسور در کشور به دلیل ساخت‌وسازهای ساختمانی و برج‌ها در سطح استان تهران صورت می‌پذیرد.

  مدیر کل سازمان استاندارد استان تهران از ایجاد بانک اطلاعاتی جامعی در ارتباط با مصالح ساختمانی خبر داد و گفت: پس از ایجاد این بانک اطلاعاتی جامع دیگر هیچ‌گونه تولیدکننده متخلفی اجازه فروش مصالح ساختمانی غیراستاندارد را ندارد و نیز مهندسان ناظری که فعالیت خود را به خوبی انجام نمی‌دهند مشخص خواهد شد.

  نظام جامع مدیریت کیفیت در ساخت‌وساز نداریم

  بیات در ادامه صحبت‌هایش با تاکید بر اینکه نظام جامع مدیریت کیفیت در ساخت و ساز کشور وجود ندارد، خاطر نشان کرد: متاسفانه نمی‌توانیم به دلیل نبود نظام جامع مدیریت کیفیت مسائل مربوط به مصالح ساختمانی را ردیابی کنیم و باید اعلام کرد که سازمان نظام مهندسی از اهرم‌های لازم برای اعمال مسائل مورد نظر خود برخوردار نیست و متاسفانه پروانه ساخت و ساز در بسیاری از موارد به افرادی داده می‌شود که از صلاحیت لازم برخوردار نیستند.

  وی همچنین با اشاره به این که در آذرماه سال 1392 بازرسی‌های مختلفی توسط اداره کل استاندارد استان تهران از آسانسورهای مسکن مهر در سطح این استان صورت گرفت، اظهار کرد: هرچند که تکلیف قانونی در این رابطه برعهده ما نبود، اما بازرسی‌های خود را به شکل انسان دوستانه انجام دادیم و درآن زمان متوجه شدیم 97 درصد آسانسورها در مسکن مهر آن زمان غیراستاندارد بود، بنابراین با توجه به این که در این رابطه دغدغه داشتیم گزارش‌های خود را به مراجع ذیربط در این رابطه ارسال کردیم.

  مدیر کل اداره استاندارد تهران همچنین از برگزاری همایش مصالح ساختمانی در راستای استاندارسازی بناها خبر داد و گفت: این همایش به صورت مشترک توسط اداره استاندارد استان تهران و سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در بهمن سال جاری برگزار می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی