عصر اعتبار

شهردار آبادان اعلام کرد:

کاهش شدید ساخت و ساز درخوزستان

عصر ساختمان: شهردار آبادان گفت: از نیمه دوم سال ۱۳۹۳ با توجه به رکود حاکم بر کشور ساخت و سازها به شدت کاهش یافته و طبق آمار بدست آمده طی دوسال گذشته در خوزستان بین ۶۰ تا ۷۰ درصد رشد صنعت ساختمان کاهش داشته است.

کاهش شدید ساخت و ساز درخوزستان
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۹:۰۰

  به گزارش «عصر ساختمان» به نقل از اقتصادایران، مهندس شیرازی: صنعت ساختمان یکی از مهمترین ابزارهای تولید ناخالص ملی در هر کشور و صنعت اول مولد در دنیا به حساب می آید.ساخت و سازهای شهری تاثیر مستقیمی بر اشتغال زایی و افزایش تولید ناخالص ملی دارند. موتور محرکه اقتصاد هر کشور صنعت ساختمان می باشد.
  وی اظهار داشت: از سال 1393 در استان خوزستان شاهد روند کاهش رشد ساخت و ساز در کشور هستیم. رقم متوسط ساخت و ساز در سالهای اخیر در کل کشور 17 درصد بوده است. از نیمه دوم سال 1393 با توجه به رکود حاکم بر کشور ساخت و سازها به شدت کاهش یافته و طبق آمار بدست آمده طی دوسال گذشته در خوزستان بین 60 تا 70 درصد رشد صنعت ساختمان کاهش داشته است. حال سوال این است که وزارت راه و شهرسازی در خصوص این معضل پیش آمده چه تدبیری اندیشیده است؟
  شهردار آبادان در ادامه تصریح کرد: صدور پروانه های ساختمانی یکی از منابع درآمد پایدار شهرداری ها به حساب می آیدکه در این چند سال اخیر شهرداری ها قربانی روند کاهش ساخت و ساز در کشور شده اند. تدبیر وزارت راه و شهرسازی برای پایان دادن به این رکود چیست؟ طبق آیین نامه اجرایی قانون زمین شهری مصوب 24/03/1371 کلیه ی عملیات زیربنایی و رو بنایی بر عهده دستگاه واگذار کننده اراضی به مردم می باشد. آماده سازی اراضی برای سخت و سازهای عمرانی تا مرحله آسفالت کشی خیابان نیز برعهده اداره راه و شهرسازی است. بیش از یک دهه است این معضل در شهرهای کشور وجود دارد و حل آن بر دوش شهرداری هاست که باید برای رفع این معضل بزرگ اقداماتی صورت پذیرد.
  وی در ادامه افزود: در خصوص پروژه مسکن مهر در دولت قبل به صورت بی رویه تبلیغات صورت گرفت اما در دولت فعلی این طرح به کلی رها شد که امروز مساکن مهر و خیابان های توسعه نیافته بر دوش شهرداری هاست. حال پرسشی که مطرح می شود این است که دولت برای حل این معضل چه راه کارهایی را پیشنهاد می کند؟
  شهردار آبادان گفت: اکثر شهرهای استان خوزستان دارای بافتی فرسوده هستند که براساس تصمیم هیات دولت 50 درصد بخشودگی سهم ناشی از صدور پروانه ساختمانی باید به شهرداری ها پرداخت گردد. که این میزان هنوز پرداخت نشده است و شهرداریها این مطالبات را کی باید دریافت کنند؟شیرازی تصریح کرد: روند طولانی بودن زرح های جامع و تفضیلی است که بطور متوسط 7 سال زمان برای تهیه و آماده سازی این طرح ها لازم است. و حدود دو سال زمان می برد تا به امضای نهایی برسد که بایستی این روند کاهش یابد و در زمان کوتاهتری به تصویب برسد.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  آخرین بروزرسانی ۷ روز پیش
  آرشیو