عصر اعتبار

معاون وزیر راه و شهرسازی:

ساخت و ساز منابع مالی پایدار و مناسبی برای شهرداری نیست

عصر ساختمان:معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: شهرداری‌ها به‌منظور جذب سرمایه و تامین منابع مالی سالانه باید ابتکار عمل داشته باشند و به سرمایه‌گذاری‌های موقت روی نیاورند.

ساخت و ساز منابع مالی پایدار و مناسبی برای شهرداری نیست
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۰:۰۰

  به گزارش «عصر ساختمان» به نقل از فارس، پیروز حناچی ظهر امروز در همایش بررسی مسائل شهرسازی استان خوزستان که در سالن همایش شهید هاشمی استانداری خوزستان برگزار شد اظهار کرد: تمام شهرداری‌های کشور در حال حاضر با مشکل نقدینگی مواجه هستند و به این دلیل است که هزینه‌های جاری شهرداری‌ها با دخل و خرج شهرداری یکی نیست.

  وی تصریح کرد: تا زمانی‌ که شهرداری‌ها نتواند منابع مالی خود را مدیریت کنند نمی‌تواند مسائل مربوط به میراث فرهنگی، زیباسازی و باغات در شهر خود را حل کنند.

  معاون وزیر راه و شهرسازی با ابراز تاسف از اینکه اغلب شهرداری‌ها منابع مالی خود را از طریق ساخت و ساز تامین می‌کنند تاکید کرد: ساخت و ساز را منابع مالی پایدار و مناسبی برای تامین منابع مالی شهرداری نمی‌بینم و شهرداری‌ها می‌بایست به‌دنبال راه‌کارهای به‌روز برای تامین منابع خود باشند.

  وی صدور پروانه و فروش تراکم را از راه‌های دیگر جلب سرمایه توسط شهرداری‌ها عنوان کرد و افزود: در واقع ارزش فروش تراکم معادل از بین بردن ارزش زمین در همان نقطه است که متاسفانه اکنون شهرداری‌ها درآمدهای پایدار خود را معطوف به فروش زمین کرده‌اند.

  حناچی خاطر نشان کرد: شهرداری‌ها به‌منظور جذب سرمایه و تامین منابع مالی سالانه باید ابتکار عمل داشته باشند و به سرمایه‌گذاری‌های موقت روی نیاورند.

  دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری بیان اینکه ساخت پل طبیعت تهران نتیجه یک مسابقه معماری طی دو مرحله بود توضیح داد: به اذعان شهردار تهران این پل بیش از برج میلاد بازدید کننده دارد و این تنها به‌دلیل ابتکار عمل و سرمایه‌گذاری مناسب در فضای شهری است.

  معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با ابتکار و تفکر صحیح می‌توانیم در شهر ایجاد ثروت کنیم و از تکیه کردن به درآمدهای موقتی بپرهیزیم.

  وی با اشاره به سه موضوع مهم محدوده، حریم و ضوابط و مقررات در بحث شهرسازی گفت: اگر این سه مورد در بحث شهری رعایت نشود تمام مقررات مربوط به شهرسازی زیر سوال خواهد رفت.

  دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری اظهار داشت: طرح‌های جامع تفصیلی زمانی به ما مربوط می‌شود که تغییرات جدی در شهر‌ها صورت بگیرد و طرحی از شوراها، شهرداری‌ها، کارگروه برنامه‌ریزی شورای عالی شهرسازی و توسعه عمران شهری به شورای عالی راه و شهرسازی ابلاغ شود.

  وی با بیان اینکه فروش زمین در بین شهروندان برای تامین منابع مالی شاید از یک عقبه تاریخی نشأت می‌گیرد که گروهی اصرار به فروش زمین خود دارند و گروهی دیگر به‌دلیل تورم مسکن تولید می‌کنند تاکید کرد: تامین منابع مالی و اقتصادی شهرها از طریق فروش زمین به‌نفع هیچ‌کس نیست.

  معاون وزیر راه و شهرسازی ابراز امیدواری کرد: دولت تدبیر و امید با افزایش تولید و حرکت به‌سمت بخش خصوصی و کاهش تورم بتواند از بسیاری از هزینه‌های اضافه کم کند.

  حناچی با اشاره به موضوع مناسب‌سازی فضای عمومی برای معلولان اظهار کرد: امروزه تعاریف در باب مناسب‌سازی فضای عمومی برای معلولان تغییر کرده و معلول صرفاً انسانی که نمی‌بیند و با عصا راه می‌رود یا با استفاده از ویلچر در اجتماع حاضر می‌شود نیست.

  وی ادامه داد: انسان معلول عبارت است از فراهم کردن امکانات برای حاضر شدن در تمام عرصه‌های اجتماعی است و این عین تعریف سازمان حقوق بشر است.

  وی تاکید داشت: فراهم کردن شرایط برای معلولان به‌طور کل به حوزه آموزش بر می‌گردد که باید معلولان را در همه زمینه‌ها آموزش بدهند.

  معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: ساخت و معماری فضای شهری باید به گونه‌ای طراحی شود که نه تنها معلولان بلکه سالمندان برای تردد و حضور در آن با هیچ مشکلی مواجه نشوند.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  آخرین بروزرسانی ۷ روز پیش
  آرشیو