عصر اعتبار

آخرین تصمیمات درباره طرح ساماندهی میدان‌ بهارستان و سایت مجلس‌ شورای‌ اسلامی

عصر ساختمان- دبیر شورای‌عالی شهرسازی‌و‌معماری ایران در نامه‌ای به استاندار، شهردار و رئیس شورای‌شهر تهران، مصوبه شورا را درباره طرح ساماندهی میدان‌بهارستان و سایت مجلس‌شورای‌اسلامی در چهار بند، ابلاغ کرد.

آخرین تصمیمات درباره طرح ساماندهی میدان‌ بهارستان و سایت مجلس‌ شورای‌ اسلامی
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از وزارت راه و شهرسازی، ایزدی دبیر شورای‌عالی شهرسازی‌و‌معماری ایران در نامه‌هایی جداگانه به هاشمی استاندارتهران، محمدعلی نجفی شهردار تهران و همچنین هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، مصوبه شورا را درباره طرح ساماندهی میدان بهارستان و سایت مجلس شورای اسلامی، ابلاغ کرد.

  در نامه دبیر شورای‌عالی شهرسازی‌و‌معماری ایران به استاندار، شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر تهران، آمده است: شورای‌عالی شهرسازی‌ومعماری ایران به استناد بند ب پیوست شماره چهار سند اصلی مصوب طرح جامع شهر تهران (1386)، با عنوان: برنامه‌ها، طرح‌ها و مطالعات موضعی توسعه شهری تهران؛ موضوع "طرح ساماندهی میدان بهارستان و سایت مجلس شورای اسلامی" را در جلسه مورخ 1396.5.2خود بررسی و به جهت تحقق اهداف طرح مبنی بر تقویت و احیا هویت تاریخی، فرهنگی و سیاسی و انسجام کالبدی، کارکردی و حرکتی مجموعه و پیرامون، مقرر نمود:

  1- نظر به اهمیت ناشی از موقعیت‌شهری و عملکرد ملی در کنار وجه نمادین و کیفیت فضای شهری سایت مجلس و میدان بهارستان لازم است، نقش میدان بهارستان و سایت مجلس شورای اسلامی در محدوده فراتر از حوزه بلافصل، جزئیات بارگذاری ساختمانی و جمعیتی، امکان‌سنجی پیشنهادات مربوط به دسترسی‌ها، ترافیک و تطبیق ضوابط معماری طرح و ساختمان‌های احداث شده با الگوهای معماری بافت تاریخی شهر تهران، پس از طرح در کمیته فنی شماره 3 بررسی و مجددا به شورای‌عالی ارائه شود.

  2- در کلیه اقدامات اجرایی، تعادل پایدار کالبدی، فعالیتی، جمعیتی و اصالت و یکپارچگی با بافت پیرامون، همچنین منظر شهری یکپارچه با ملاحظه حرائم تاریخی، فرهنگی و ضوابط مربوطه در جهت ایجاد بناها و فضاهای شهری ماندگار و ارزشمند متناسب با زمینه، موردتوجه باشد.

  3- به جهت توجه به کلیت محدوده بافت تاریخی شهر تهران و انسجام طرحهای موضعی و موضوعی پیش‌بینی شده طرح جامع مصوب 1386 لازم است سند یکپارچه بافت تاریخی شهر تهران (شامل اهداف کلان، راهبردها، سیاستها، ساختار سازمان فضایی بافت‌تاریخی و اقدامات اجرایی تا ضوابط کنترل، ضوابط هدایت، ضوابط مرمت، الگوی ساخت و جزئیات اجرایی مربوطه) توسط وزارت راه‌وشهرسازی، سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری و شهرداری تهران تهیه و به شورایعالی شهرسازی و معماری ارائه گردد. چگونگی تهیه این سند با تاکید بر نحوه یکپارچه سازی اقدامات در تهیه طرح، اجرا و نظام بهره برداری در محدوده بافت مذکور پس از تایید کمیته فنی 3 ملاک عمل خواهد بود.

  4- شورای‌عالی شهرسازی‌و‌معماری ایران بر لزوم دسترسی هرچه بیشتر، عموم شهروندان و هموطنان به فضاهای موجود در سایت مجلس شورای اسلامی به مثابه نماد مشارکت و سمبل حضور مردم در ساختار نظام با توسل به شیوه‌های نوین حفاظتی تاکید می‌نماید. در همین رابطه جلسات بررسی طرح در کمیته با حضور کلیه دستگاه‌ها و مسئولین ذیربط و مشاور پدافند غیر عامل برگزار و موضوع را با توجه به این اصل بررسی نمایند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
  آرشیو