مدیران خودروعصر اعتبار

آخوندی:

با افزایش تعداد کشورها مشکلی نداریم

عصر ساختمان- وزیر راه و شهرسازی با ارائه پیشنهاد راه‌اندازی قطار مسافری مشهد - تاشکند، گفت: با افزایش تعداد کشورها در چارچوب قراردادها مشکلی نداریم.

با افزایش تعداد کشورها مشکلی نداریم
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از تسنیم، عباس آخوندی در دیدار با الیار عنی‌اف وزیر تجارت خارجی ازبکستان با تاکید بر حفظ شرایط گردش کالا بین  دو کشور و ارائه امتیازات ترانزیتی ایران به ازبک‌ها در سال آینده اظهار کرد: ایران همچنین تمایل دارد در این حوزه تعرفه‌های لازم برای کریدورهای بین ایران، ترکمنستان، قزاقستان و ازبکستان را مشخص و قدرت رقابت بین آن‌ها و سایر کریدورهای حمل و نقلی را ایجاد شود.

  وی با اعلام آمادگی ایران در تداوم همکاری‌های بین دو کشور در خصوص پیشنهاد طرف ازبکستانی درافزایش تعداد کشورهای قرارداد عشق‌آباد و احداث کریدور ازبکستان-ترکمنستان-ایران –عمان تصریح کرد: ایران با افزایش تعداد کشورها در این قرارداد مخالفتی نداشته و تنها خواستار تعیین یک تعرفه مشخص و مشترک در این کریدور است.

  وی با بیان "از طرف عمان خواستار تشکیل هرچه زودتر جلسه رسیدگی به این کریدور هستیم" افزود: هم‌اکنون اقدامات لازم برای راه‌آهن ایران به سمت هرات در حال انجام بوده، اما واقعیت آن است که تکمیل پروژه از هرات به سمت مزارشریف نیاز به اعتبار بسیار بالایی دارد.

  وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: زمانی تصمیم داشتیم این بحث را از ازبکستان به سمت قرقیزستان و چین تعریف کرده و به ایران و افغانستان متصل کرده و کار تأمین مالی آن را به چین بسپاریم. در این صورت اگر چین حاضر باشد تا مسیر ریلی ازبکستان به چین و هرات تا مزارشریف را تأمین مالی کند از این پس جلسات را 5 جانبه و با حضور کشور چین برگزار کنیم.

  آخوندی با اشاره به این‌که به دنبال احداث وتکمیل کریدور سه جانبه ایران، هندوستان و افغانستان نیز هستیم، گفت: ظرفیت مسافری بسیار خوبی بین 2 کشور ایران و ازبکستان از جهت حمل و نقل هوایی و ریلی وجود دارد. فارغ از بحث کریدورها و راه‌آهن می‌توانیم روی پروژه قطار مسافرتی مشهد-تاشکندفکر کرده و آن را عملیاتی کنیم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی