عصر اعتبار

تجدیدپذیرها چتر نجات صنعت برق

عصر ساختمان- روند رشد انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران گرچه به کندی پیش رفته اما اکنون شاهد پیشرفت‌های خوبی در این زمینه هستیم؛ تا جایی که می‌توان این انرژی را چتر نجات صنعت برق دانست.

تجدیدپذیرها چتر نجات صنعت برق
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، سال 1372 نخستین جرقه‌های فعالیت در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در وزارت نیرو زده شد. با اینکه قبل از آن هم در زمینه احداث نیروگاه‌های برقابی فعالیت‌های بزرگی انجام شده و کمک کننده به حفظ محیط زیست بود ولی روند شروع فعالیت‌های نیروگاه‌های بادی، خورشیدی، زمین‌گرمایی و ... به اوایل دهه 70 باز می‌گردد.

  تا سال گذشته تجدید پذیر ها رشد چندانی نداشتند تا اینکه در سال 1395 نقطه عطف تجدیدپذیرها به ثبت رسید، چراکه براساس قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، خرید تضمینی برق انجام و برای اولین بار نرخ‌های معقول خرید تضمینی برق تدوین و ابلاغ شد که مورد استقبال بخش خصوصی قرار گرفت و دستاورد حاصله از سال 1395 تا سال 1396 باعث شد تا دولت در فاصله دو سال مستقیماً در سرمایه گذاری انرژی‌های تجدید پذیر دخالت نکند و دست بخش خصوصی را در این مورد باز بگذارد.

  این در حالی است که بخش خصوصی علاقمند است تا تمام نیازهای مربوط به انرژی‌های تجدید پذیر را برطرف کند، اما تنها معضل بخش خصوصی قیمت خرید تضمینی برق بود که در مقایسه با قیمت‌های یارانه ای انرژی امکان رقابت نداشت.

  این استقبال سبب شده تا در فاصله دو سال از ابلاغ طرح خرید تضمینی برق توسط دولت، ظرفیت دو مگاواتی تبدیل به حدود 100 مگاوات تا پایان سال‌جاری برسد، آنچه موجب نگرانی شده این است که چگونه حجم تجدید پذیرها را در سال‌های آینده با توجه به عدم زیرساخت‌های لازم کنترل شود.

  از سال 1395 که موضوع خرید تضمینی برق مطرح شد و بخش خصوصی به این روند اعتماد کرد تا کنون حدود 1000 مگاوات نیروگاه 5 کیلوواتی به صورت پراکنده در کشور ایجاد شد که باعث اشتغالزایی خانوارهای بیکار و کم درآمد شده است.

  در همین راستا صادق زاده - رئیس سازمان ساتبا - اظار کرد: قرار است در سال‌های آتی 5000 مگاوات انرژی تجدید پذیر در کشور احداث شود که اگر این میزان به صورت نیروگاه‌های کوچک خانگی و 5 کیلواتی نصب شود حدود 1 میلیون و 300 هزار شغل در کشور ایجاد خواهد شد.

  صادق زاده با اشاره به اینکه به دلیل معضل کمبود آب در حال از دست دادن کشاورزی هستیم و این شرایطی است که تغییر اقلیم و گرم شدن کره زمین بر کشور ما تحمیل کرده است، افزود: با استفاده از نصب پنل های خورشیدی و بادی در زمین‌های کشاورزی می‌توان ضمن جلوگیری از بیکاری اشخاص و ایجاد اشتغال و درآمدزایی و تأمین برق مورد نیاز کشور از مهاجرت روستائیان به شهرها نیز جلوگیری کرد.

  وی با اشاره به اینکه در گذشته در یک فضای محدود می‌شد با استفاده از سوخت‌های فسیلی 1000 مگاوات برق تولید کرد و سرمایه گذاری آن بایستی به صورت متمرکز در یک نقطه انجام می‌شد تصریح کرد: در مورد نیروگاه‌های تجدید پذیر چنین نیست و با حداقل سرمایه 10 میلیون تومان می‌توان از یک پنل 300 وات و یا توربین 700 کیلواتی یک نیروگاه کوچک خورشیدی و یا بادی ایجاد کرد.

  امروزه 4.1 میلیارد دلار تقاضای سرمایه گذاری خارجی برای احداث نیروگاه‌های تجدید پذیر وجود دارد که حدود 400 میلیون دلار آن وارد، نصب و به بهره برداری رسیده، حدود 1.5 میلیارد دلار آن نیز وارد شده و یا در حال وارد شدن و احداث نیروگاه است که بخشی از آن تا پایان سال و مابقی در سال‌های آینده به بهره برداری می‌رسد.

  همچنین براساس برنامه ریزی صورت گرفته امسال حداقل 50 توربین بادی در کشور نصب خواهد شد و طبق وعده مسوولان 100 مگاوات نیروگاه بادی تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

  علاوه‌بر این هم اکنون قریب به 11 هزار و 500 مگاوات نیروگاه‌های برقابی در حال بهره‌برداری است که از این تعداد 1798 مگاوات در دولت یازدهم به بهره‌برداری رسیده همچنین در ابتدای دولت یازدهم 128 مگاوات ظرفیت تولید برق بادی و خورشیدی در حال بهره برداری بود که هم اکنون این رقم نیز به 400 مگاوات رسیده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۶ روز پیش
  آرشیو