عصر اعتبار

رشد نیروی انسانی در حوزه ساخت و ساز در برنامه پنجم توسعه متناسب نبوده است

عصر ساختمان:رئیس سازمان نظام کاردانی استان تهران گفت: برای افزایش عمر مفید ساختمان ها در برنامه پنجم توسعه، نتوانستیم نیروی انسانی مورد نیاز بخش ساخت و ساز کشور را متناسب با این قانون تامین کنیم.

رشد نیروی انسانی در حوزه ساخت و ساز در برنامه پنجم توسعه متناسب نبوده است
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۵:۰۰

  به گزارش «عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، مهدی موذن: قرار بود در طول برنامه پنجم توسعه تعداد مهندسان کشور به 200 هزار نفر و تعداد کاردان های فنی ساختمان به 400 هزار نفر افزایش یابد.
  وی با بیان اینکه هم اکنون بیش از 350 هزار مهندس در کشور وجود دارد و تعداد کاردان های ساختمانی به 60 هزار نفر رسیده است، گفت: این سبب شده شاهد فاجعه نیروی انسانی در بخش ساخت و ساز کشور باشیم که در کاهش عمر ساختمان ها که سرمایه های ملی هستند، دچار مشکلات اساسی شویم.
  موذن تاکید کرد: عمر مفید ساختمان ها در ایران بسیار کم است زیرا شیوه ساخت و ساز در کشورمان دچار اشکال اساسی است و از گذشته، روشی در این بخش به کار رفته است که ما همچنان وارث آن هستیم.
  رئیس سازمان نظام کاردانی استان تهران اظهارداشت: ما نتوانستیم مقررات ملی ساختمان را به خوبی اجرا کنیم و بر اجرای این قانون نیز در بخش ساخت و ساز نظارت کاملی نداریم.
  وی با بیان اینکه تاکنون نتوانستیم از مهندسان، کاردان های فنی، معماران و تکنسین های ساختمانی خود به خوبی استفاده کنیم، اظهارداشت: این در حالی است که هر کدام از آنها در حوزه ساختمان سازی نقش مهمی را ایفا می کنند و نبود هر یک از آنها در کارگاه های ساختمانی در کاهش عمر مفید ساختمان ها بسیار تاثیرگذار است.
  وی تاکید کرد: آیین نامه ها و دستورالعمل ها به گونه ای تدوین می شوند که همواره حضور کاردان های فنی و معماران تجربی را در حوزه ساخت و ساز نادیده می گیرند در حالی که تکنسین ها در کارگاه های ساختمانی در فرآیند ساخت، بر کیفیت و کاربرد مصالح ساختمانی استاندارد، نظارت دارند.
  موذن تصریح کرد: متاسفانه به جای آنکه از توانمندی های متخصصان ساختمانی در زمینه افزایش عمر مفید ساختمان ها استفاده کنیم، همواره درصدد حذف عده ای از آنها هستیم؛ امروز ساختمان هایی می بینیم که به جای عمر 100 ساله، حدود 20 سال عمر می کنند.
  وی با بیان اینکه از وزیر راه و شهرسازی می خواهیم اجازه ندهد مدیران میانی این وزارتخانه زمینه های حذف کاردان های فنی و معماران تجربی را از بخش ساخت وساز کشور فراهم کنند، افزود: پس از 14 سال هنوز شاهد عدم فعالیت کاردان های فنی و معماران تجربی در بخش ساخت و سازیم.
  سازمان نظام کاردانی ساختمان بر اساس مصوبه سال 1374 مجلس شورای اسلامی و مصوبه سال 1379 هیأت وزیران به پیشنهاد وزارت مسکن و شهرسازی، در سال 1381 تصویب و تشکیل شده است؛ هدف آن انسجام امور حرفه ای کاردان فنی ساختمان و معماران تجربی است تا با صدور پروانه اشتغال به کار کاردان ها و معماران تجربی، صلاحیت کارگران ماهر در حوزه ساخت و ساز کشور را از طریق صدور پروانه مهارت فنی تایید کند.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  آخرین بروزرسانی ۷ روز پیش
  آرشیو