عصر اعتبار

ماجرای افزایش حق انشعاب برق چه بود؟

عصر ساختمان- چندی پیش اخباری مبنی بر افزایش ۲۴ درصدی غیرمجاز حق انشعاب برق منتشر شد که معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در خصوص این مساله توضیحاتی را ارائه کرد و گفت:تغییر تعرفه انشعاب برق تنها بر اساس مصوبه مجلس است.

ماجرای افزایش حق انشعاب برق چه بود؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، با بخشنامه جدید، حق انشعاب برق برای شهرهای کوچک 1 میلیون و 600 هزار تومان و برای شهرهای بزرگ 2 میلیون تومان می‌شود، پیش از این حق انشعاب 800 هزار تومان بود، ولی دولت آن را 1 میلیون و 200 هزار تومان کرد و در روزهای اخیر نیز با ابلاغیه جدید سرپرست وزارت نیرو به یک میلیون و 600 هزار تومان افزایش یافته است.

  هوشنگ  فلاحتیان در تشریح این مساله اظهار کرد: براساس ماده 4 قانون حمایت از صنعت برق وزارت نیرو موظف است هزینه برقراری انشعاب برق به تفکیک نقاط مختلف کشور و در کلانشهرها به تفکیک مناطق شهری به گونه ای تعیین و ابلاغ کند که میانگین آن از قیمت تمام شده بیشتر نشود.

  به گفته وی، علیرغم اینکه براساس این مصوبه وزارت نیرو می توانست افزایش تعرفه ها را هر چه زودتر در دستور کار قرار دهد اما برای انجام کار کارشناسی بیشتر آن را در در دستور کار ستاد تنظیم بازار دولت قرار داد.

  معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تصریح کرد: این ستاد نیز با انجام بررسی‌های کارشناسی گوناگون در نهایت در مردادماه در مورد چگونگی افزایش تعرفه انشعاب های برق تصمیم گرفت و براساس آن قرار شد طی شش سال یعنی تا سال 1401 قیمت تعرفه انشعاب های برق به هزینه تمام شده آن برسد.

  بر اساس آمار وزارت نیرو تعرفه یک انشعاب 25 آمپر تک فاز خانگی در روستاها، پیش از این 324 هزار تومان بود که با 76 هزار تومان افزایش به 400 هزار تومان رسید؛ این در حالیست که قیمت تمام شده هر انشعاب برق روستایی حدود چهار میلیون تومان است.

  همچنین تعرفه هر انشعاب تک فاز در شهرهای تهران و کرج حدود یک میلیون و 747 هزار تومان بود که بعد از این مرحله افزایش قیمت انشعاب ها، به 2 میلیون و 198 هزار تومان رسید؛ حق انشعاب شهرهای تبریز، شیراز، اصفهان و مشهدنیز تقریبا مشابه تهران (اندکی کمتر) محاسبه می شود.

  در شهرهای مناطق گرمسیری، تخفیف های قابل توجهی دیده شده است؛ قیمت هر انشعاب تک فاز در این شهرها حدود 618 هزار تومان بود که به 813 هزار تومان رسید.

  در روستاها نیز هر انشعاب از 324 هزار تومان به 400 هزار تومان افزایش یافته و البته تخفیف هایی نیز برای تعرفه انشعاب های غیرخانگی روستاها (مغازه ها و ...) در نظر گرفته شده است؛ هر انشعاب در این بخش یک میلیون و 113 هزار تومان بود که به یک میلیون و 369 هزار تومان افزایش یافت.

  در دولت یازدهم 4.5 میلیون مشترک به مشترکان برق اضافه شد و به این ترتیب تعداد اشتراک برق کل کشور از مرز 34 میلیون گذشت.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۲ روز پیش
  آرشیو