عصر اعتبار

در همایش ملی مدیریت ساخت و پروژه مطرح شد

اتلاف منابع نفتی کشور با روش‌های سنتی راهسازی‌

اتکای درآمد شهرداری‌ها به تخلفات ساخت‌و‌ساز منطقی نیست

عصر ساختمان:عدم به کارگیری روش‌های نوین در جاده‌سازی و استفاده از مصالح سنتی، اتکای درآمد شهرداری‌ها به تخلفات ساخت و ساز و استفاده نکردن از متخصصان در ساخت‌و‌ساز‌ها، از انتقادات برخی مسئولان در دومین همایش ملی مدیریت ساخت و پروژه بود.

اتلاف منابع نفتی کشور با روش‌های سنتی راهسازی‌
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۷:۰۰

  به گزارش «عصر ساختمان» به نقل از فارس، فریبرز واحدی در دومین همایش ملی مدیریت ساخت و پروژه اظهار داشت: مدیریت پروژه جهت افزایش بهره‌وری‌ها در سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ مطرح است.

  وی به راه‌اندازی دفتر مدیریت پروژه در اداره کل راه‌ و شهرسازی استان تهران از سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: رصد جریان نقدینگی پروژه‌ها، ارتقای کیفی پروژه، آسیب‌شناسی پروژه‌ها، شناسایی پروژه‌های بحرانی و هدایت پروژه‌ها در مسیر درست، از ویژگی‌های‌ دفاتر مدیریت پروژه است.

  واحدی با تاکید بر اینکه مدیریت پروژه، دانش بکارگیری مهارت‌ها و تکنیک‌ها است، اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که در این حوزه باید بدانیم این است که هر فعالیتی در صنعت ساخت رخ می‌دهد سیاست‌گذاری مناسب و مدیریت صحیح منابع مالی را می‌طلبد.

  مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران افزود: مهندسی و مدیریت ساخت در مدیریت پروژه از لحاظ مفهومی متفاوت اما همگرا هستند.

  وی گفت: رفع فرسودگی و خرابی‌های راه‌ها، استفاده از مصالح جدید به جای مصالح سنتی و مانیتور کردن راه‌ها از مسایلی است که باید در حوزه مدیریت پروژه‌های راه، به آن توجه شود.

  واحدی با انتقاد از اینکه سال‌هاست در پروژه‌های راهسازی از قیر استفاده می‌کنیم، گفت: متاسفانه سال‌هاست چاه‌های نفت افقی در کشور به عنوان راه پهن کرده‌ایم در حالی که باید به فکر مهندسی ارزش در این حوزه باشیم.

  وی به برگزاری دومین کنفرانس ملی مدیریت ساخت و پروژه اشاره کرد و گفت: با هدف ایجاد ارتباط بین دستگاه‌های اجرایی و تأثیرگذار با جامعه مهندسی کشور و دانشگاه، این کنفرانس به همت دانشگاه علاءالدوله سمنانی گرمسار، برگزار می‌شود.

  مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با بیان اینکه در حوزه‌های ساخت، پروژه‌های متعددی در طول سال تعریف می‌شود، گفت: می‌توان در این حوزه از تکنولوژی‌ها و دانش جدید، پژوهش‌ها و دستاوردها استفاده کرد ضمن اینکه این دانش‌ و مدیریت را برای فعالیت‌های خود عملیاتی می‌کنیم.

  وی با بیان اینکه از سال آینده پروژه‌های جدید حمل و نقل و ساختمانی رونق می‌یابد، گفت: مدیریت پروژه مدیریت مالی اجرای سریع دستورالعمل‌ها و ضوابط است تا در این ارتباط به ارتقای بهره‌وری دست یابیم.

  بنابراین گزارش در ادامه این کنفرانس، یکی از اعضای ‌سازمان نظام مهندسی اظهار داشت: وضعیت ساخت و سازها در کلان‌شهر تهران نامطلوب است.

  مهدی روان‌شادنیا‌ ادامه داد: در سال 91 حدود 120 میلیون متر مربع پروانه ساخت و ساز در کشور صادر شد اما‌ به دلیل رکود حاکم بر بازار مسکن، این رقم در سال 93 به 74 میلیون متر مربع کاهش یافت.

  وی با بیان اینکه در کیفیت ساخت و سازها وضعیت مطلوبی نداریم، گفت: سازنده‌های ذی‌صلاح ساختمان‌های ما را نمی‌سازند و در این باره باید مطالبه عمومی وجود داشته باشد.

  روان‌شادنیا‌ با تأکید بر اینکه ساختمان باید دارای شناسنامه فنی باشد، گفت: باید ساختمان‌ها توسط افراد صلاحیت‌دار نگهداری شوند ضمن آنکه بیمه تضمین کیفیت در این باره هم موضوعی مهم است.

  وی با بیان اینکه با چالش منابع طبیعی و محیط زیست مواجه هستیم، گفت: مهندسی در کشور ما به قدری نرم‌افزار زده شده است که نوآوری‌ها در این دانش تحت تأثیر موضوع مذکور قرار گرفته است.

  روان‌شادنیا گفت: در کشور ما سلسله مراتب حرفه ساخت، منطقی نیست و به تناسب آن کاردان و کارگر ماهر نداریم.

  وی بیان کرد: در حال حاضر سالانه 420 هزار فارغ‌التحصیل انواع رشته‌های مهندسی داریم که ما را در رتبه پنجم دنیا قرار می‌دهد اما طبق استاندارد‌ها، باید به ازای هر یک نفر مهندس، 6 نفر تکنسین و به ازای هر یک نفر تکنسین 6 کارگر ماهر داشته باشیم در حالی که این رقم هم‌‌اکنون به ازای هر یک مهندس، یک تکنسین است.

  روان‌شاد‌نیا با بیان اینکه شهرداری تهران و نظام مهندسی دو نهاد مسئول مقابله با ساخت و ساز غیرمجاز هستند، گفت: مشکل مبنایی ما این است که درآمد شهرداری‌ها به تخلفات ساخت و ساز ‌‌متکی است و همین مشکل‌آفرین است.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
  آرشیو