مدیران خودروعصر اعتبار

ایستگاه راه آهن قم ثبت‌ ملی شد

عصر ساختمان- در کمیته ثبت آثار غیرمنقول، ایستگاه راه آهن و چهار اثر تاریخی استان قم در فهرست آثار ملی ایران به‌ ثبت رسید.

ایستگاه راه آهن قم ثبت‌ ملی شد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از میزان، عمار کاوسی معاون میراث‌فرهنگی قم گفت: با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سه خانه تاریخی، یک مسجد و ایستگاه راه‌آهن قم در فهرست آثار ملی ایران به‌ثبت رسید.

  وی افزود: ایستگاه‌ راه‌آهن قم نمادی از میراث‌فرهنگی استان به‌شمار می‌رود و به‌خاطر معماری ارزشمند این ایستگاه‌ قدیمی، می‌توان از آن بهره‌برداری اقتصادی داشت و به جذب گردشگر کمک کرد.

  معاون میراث‌فرهنگی استان قم ادامه داد: ایستگاه‌ راه‌آهن قم و شبکه‌ حمل‌ونقل آن به‌عنوان نمادی از توسعه استان به‌حساب می‌آید و هر گونه سهل‌انگاری در مورد آن منجر به تخریب بخشی از تاریخ قم شود.

  وی افزود: باید از هر گونه دخل‌وتصرف و مرمت آثار تاریخی بدون مشاوره با سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری جلوگیری کرد، چراکه اعمال ساخت‌وساز غیرکارشناسانه و سلیقه‌ای آثار تاریخی را در معرض نابودی قرار می‌دهد.

  کاوسی تصریح کرد: هر گونه دخل‌وتصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آثاری شود که تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث‌فرهنگی قرار می‌گیرد، برابر مواد 558 تا 569 از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، ”تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده“، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تأیید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی