عصر اعتبار

مدیر مطالعات علمی طرح جامع مسکن:

سهم ۵۵ درصدی زمین در قیمت مسکن

شهرداری‌ها عامل افزایش بهای زمین هستند

عصر ساختمان:مدیر مطالعات علمی طرح جامع مسکن با بیان اینکه سهم ۵۵ درصدی زمین در قیمت تمام شده مسکن در دنیا کم نظیر است، گفت: شهرداری ها مهم ترین عامل در افزایش قیمت زمین هستند.

سهم ۵۵ درصدی زمین در قیمت مسکن
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۹:۰۰

  به گزارش «عصر ساختمان» به نقل از ایلنا، فردین یزدانی، با بیان اینکه سهم زمین در هزینه تمام شده مسکن بسیار بالا است و سهم 55 درصدی  در دنیا کم نظیر است، اظهار کرد: ترکیبی از عوامل مختلف باعث افزایش قیمت زمین در سه دهه اخیر شده و ضروری است که این شاخص در بازار مسکن کاهش پیدا کند.

  وی افزود: برخی از این عوامل افزایش قیمت زمین ، مربوط به مسائل کلان اقتصادی است که سوداگری را در این بازار تقویت کرده اما بخش مهمی از آن حاصل عملکرد نظام مدیریت شهری و نظام برنامه ریزی شهری است.

  مدیر مطالعات علمی طرح جامع مسکن  با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی و مجموعه دولت و کل نظام و مدیریت شهری کشور در یک ائتلافی بورس بازی و سوداگری در زمین را کنترل کنند، گفت:  به طور قطع این اقدامات در پروسه کوتاه مدت قابل اجرا نیست اما مهم تر از موضوع زمان، کنترل بازار زمین یک عزم سیاسی در مجموعه دولت و نظام می طلبد چراکه منافع بسیاری درگیر افزایش قیمت زمین است و  یک عزم سیاسی باید به این منافع غلبه پیدا کند.

  یزدانی با بیان اینکه مهم ترین اقدامات عملیاتی برای کنترل قیمت زمین و کاهش آن،  اصلاح نظام درآمد شهری است، اظهار کرد:  وابستگی درآمد شهرداری باید به طور کلی از ساخت و ساز و درآمد حاصل از فروش زمین و تغییر کاربری ها قطع شود.

  وی با تاکید بر اینکه شهرداری ها عامل اصلی افزایش قیمت زمین هستند، ادامه داد: فروش تراکم مازاد یکی از علت های اصلی افزایش قیمت ها است.

  وی ادامه داد: در مرحله بعد باید اقداماتی از سوی  مجموعه دولت و وزارت راه و شهرسازی و مدیریت شهری در راستای شفاف سازی بازار انجام شود، برای مثال راه اندازی بانک اطلاعات زمین که مشخص شود مالکان هر قطعه زمین چه کسانی هستند و باید یک سامان بخشی به نظام مدیریت زمین انجام شود که اقدامات بسیار اساسی هستند و در کوتاه مدت هم جواب نمی دهد .

  یزدانی با بیان اینکه بعید می دانم درآمد شهرداری در سال جاری از تراکم فروشی کاهش داشته باشد، گفت: هر چند وزارت راه و شهرسازی به صورت موردی اقدامات قابل توجهی برای مبازره با شهرفروشی شهرداری انجام داد اما اقدامات سیستماتیکی انجام نشد.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۱ روز پیش
  آرشیو