عصر اعتبار

دبیرکانون سراسری انبوه‌سازان تاکید کرد:

نوسازی بافت‌های فرسوده عزم ملی می‌خواهد

عصر ساختمان- دبیرکانون سراسری انجمن انبوه سازان کشور با تاکید بر اینکه نوسازی بافت‌های فرسوده نیازمند عزم ملی است، گفت: در غیر این صورت پرداخت تسهیلات به تنهایی قادر نخواهد بود که معضل نوسازی بافت‌های فرسوده را حل کند.

نوسازی بافت‌های فرسوده عزم ملی می‌خواهد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از صما، به دنبال اظهارنظر اخیر معاون وزیرراه وشهرسازی درحوزه بافت‌های فرسوده مبنی بر ارائه تسهیلات تشویقی 80 میلیون تومانی ویژه انبوه‌سازان به منظور نوسازی بافتهای فرسوده، دبیرکانون سراسری انجمن انبوه سازان کشور در واکنش به این موضوع که تنها راهکارنوسازی بافتهای فرسوده وجود عزم ملی در بدنه دولت به منظوراحیای سکونت گاه های غیررسمی و بافت‌های فرسوده است، گفت: باید عزم ملی برای نوسازی بافت‌های فرسوده وجود داشته باشد، در غیر این صورت پرداخت تسهیلات به تنهایی قادر نخواهد بود که معضل نوسازی بافتهای فرسوده را حل کند، ضمن اینکه دولت می بایست زمینه ای را فراهم که تسهیلات دهی به این حوزه درقالب تسهیلات متنوع مالی صورت بگیرد.

  فرشید پورحاجت ضمن بیان مطلب فوق و با بیان اینکه آن چیزی که در حاضر مشخص است، این است که بحث توانمندسازی و احیای بافت‌های فرسوده وسکونتگاه‌های غیررسمی به عنوان یکی ازمهمترین اولویت های سیاست‌های دولت درحوزه مسکن است تاکید کرد: با این نگاه بخش خصوصی خود را مسئول می‌داند که در این زمینه دوشاودش دولت گام بردارد.

  وی با اشاره به جدیدترین وعده دولت مبنی بر ارائه مشوق‌های ملی از محل صندوق‌های پس انداز یکم به انبوه سازان برای احیای بافت‌های فرسوده تاکید کرد: تسهیلاتی که اخیرا در جهت بهسازی بافت‌های فرسوده به انبوه سازان وعده داده شده است هنوز کلی است و جزئیات آن اطلاع رسانی نشده است.

  این انبوه‌ساز افزود: اما آنچه که مشخص است این است که اساسا درحال حاضر صندوق های پس انداز یکم شرایط خاصی دارند و برای کسانی که برای بار اول درکشور می‌خواهند صاحب مسکن شوند، دولت تمهیدات ویژه‌ای را در نظر می‌گیرد و یکسری یارانه‌ها را نیز در این فرایند برای آنها لحاظ می‌کند.

  دبیرکانون سراسری انجمن انبوه‌سازان کشور همچنین با یادآوری این موضوع که کسانی که مقرر شده است از این تسهیلات بهره بگیرند از قرارمعلوم می بایست مبلغ 40 میلیون تومان رانزد بانک به مدت یکسال سپرده گذاری کنند تاکید کرد: با این شرایط مشخص نیست که دولت می خواهد از طریق چه فرمولی این تسهیلات را به انبوه سازان انتقال دهد.

  وی گفت: ممکن است درقالب یک سناریو دولت شرایطی را فراهم کند که متقاضیانی که درصندوق های پس انداز یکم اقدام به سرمایه گذاری کرده اند،تهسیلات خود را به انبوه سازان تفویض کنند و یا اینکه شرایط به گونه ای دیگرباشد به طوری که انبوه سازان با انجام سپرده گذاری در صندوق های پس اندازیکم مشمول دریافت این نوع تسهیلات شود.

  وی تاکید کرد: چنانچه این گزینه قرارباشد اجرایی شود باید گفت که اصولا درشرایط فعلی انبوه سازان فاقد شرایط مالی مساعد برای اجرای چنین سیاستی هستند و به نظرمی رسد که برای تولید کنند گان مشکل باشد که بخواهند مبالغ 40 میلیون تومانی نزد بانکها سپرده گذاری کنند.

  پورحاجت تاکید کرد: درسال‌های گذشته دولت با تعریف یک خط اعتباری برای نوسازی بافتهای فرسوده نسبت به پرداخت یارانه 9 درصدی براساس نرخ مصوبات شورای پول واعتبار اقدام کرد اما متاسفانه بانکها درعمل به این مصوبه تمکین نکردند.

  وی افزود: بنابراین به نظرمی رسد که اگر واقعا عزم ملی برای نوسازی بافتهای فرسوده وجود دارد لازم است که دولت شرایطی را فراهم که پرداخت تسهیلات وتامین منابع ملی را مشروط به خط اعتباری نکند و برای تامین مالی سیاستهای بازآفرینی بافت های فرسوده شرایطی را فراهم کند که تسهیلات متنوع مالی برای احیای بافت‌های فرسوده درنظرگرفته شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۳ روز پیش
  آرشیو