مدیران خودروعصر اعتبار

عصر ساختمان بررسی می کند:

پیش بینی نرخ اجاره

عصر ساختمان- مقایسه آماری بین بازار اجاره بها قبل و بعد از دولت یازدهم نشان می دهد اجاره بها بین سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ حدود ۳.۴ برابر شده و از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ حدود ۱.۵۵ برابر شده است.

پیش بینی نرخ اجاره
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان»، این نشان می دهد صرف نظر از رکود یا رونق بازار مسکن، اجاره بها رشد میانگین خود را به طور طبیعی طی می کند.
    اما شاخص های سه گانه قیمت مسکن، نرخ تورم و درآمد خانوار، پیش‌بینی از آرامش نسبی در فصل جابه‌جایی را محتمل کرده است. با این‌که آمار اردیبهشت ماه 96 در شهر تهران رشد 11.5 درصدی اجاره بها نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد، ‌ بسیاری از فعالان بخش مسکن معتقدند آمار فروردین و اردیبهشت با توجه به نیمه تعطیل بودن و قرار داشتن در بازه زمانی انتخابات، نمی‌تواند ملاک ارزیابی بازار اجاره و نیز خرید و فروش مسکن قرار گیرد. لذا افزایش اجاره در شهرهای بزرگ بین 7 تا 10 درصد خواهد بود.
    البته یکی دیگر از مولفه‌های تاثیرگذار بر بازار اجاره که معمولا موجران تمایل دارند از این مقیاس استفاده کنند نرخ سود بانکی است، اما به نظر نمی‌رسد این شاخص بتواند اثر چندانی بر نرخ اجاره بگذارد. با توجه به این‌که برخی بانک‌ها با عدم تبعیت از نرخ 15 درصد سود مصوب شورای پول و اعتبار که در سال 94 استارت آن خورد و 95 تصویب و ابلاغ شد، سودهای 23 تا 24 درصد به سپرده‌گذاران پرداخت می‌کنند نرخ اجاره هم روند صعودی سابق را طی میکند.

    برچسب ها
    پورسعیدخلیلی