عصر اعتبار

قیمت اوراق تسهیلات مسکن رو به افزایش

عصر ساختمان- قیمت هر برگ اوراق تسهیلات مسکن نسبت به دو هفته گذشته حدودا سه هزار تومان افزایش یافته است و با این حساب زوج های تهرانی بری گرفتن وام مسکن باید حدودا ۱۷ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان صرف خرید برگ تسه کنند.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن رو به افزایش
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از ایسنا، حداقل قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن در این روزها نسبت حداقل این قیمت نسبت به هفته های گذشته حدود 4 هزار تومان بیشتر شده است. در اواخر هفته اولِ ماه جاری "حداکثر" قیمت اوراق تسهیلات مسکن مربوط به امتیاز تسه مهر ماه 1394، به قیمت تقریبا هر برگ 76 هزار تومان می رسید این در حالی است که امروز "حداقل" قیمتِ اوراق  که مربوط به امتیاز اوراق تسهیلات مسکن بهمن ماه 1393 بود به بیش از 77 هزار و 100 تومان می رسید.

  همچنین در ساعاتی از معاملات امروز امتیاز تسهیلات مسکن خرداد ماه 1395 به قیمت هر برگ 78 هزار و 514  تومان معامله شد و بیشترین قیمت تسه را به خود اختصاص داد. در ادامه محاسباتی را انجام می دهم تا عامه مردم بدانند که برای گرفتن وام مسکن در بازار این روزهای فرابورس ایران تا چه مبلغی  باید تسهیلات خریداری کنند. برای این محاسبات قیمت هر برگ را حدودا 78 هزار تومان در نظر گرفته ایم.

  زوج‌های تهرانی با خرید 200 برگ از اوراق تسهیلات مسکن می‌توانند تا سقف 100 میلیون تومان وام دریافت کنند که به این مبلغ 10 میلیون تومان وام جعاله تعلق می‌گیرد، با این حساب برای دریافت 100 میلیون تومان وام با قیمت هر برگ تقریبا 78هزار تومان، زوج‌های تهرانی باید 15 میلیون و 600 هزار تومان اوراق بخرند.

  این مبلغ با احتساب 10 میلیون تومان وام جعاله که بابتش باید 20 برگ بهادار با قیمت یک میلیون و 560 هزار تومان از اوراق تسهیلات مسکن را خریداری کنند، در مجموع باید 17 میلیون و 160 هزار تومان صرف خرید 220 اوراق شود.

  همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیشتر از 200 هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف 80 میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید 160 ورق بهادار خریداری کنند که با این حساب باید 12 میلیون و 480 هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب یک میلیون و 560 هزار تومان اوراق وام جعاله، باید در مجموع برای خرید اوراق مبلغ 14 میلیون و 40 هزار تومان پرداخت کنند.

  زوج‌های ساکن در سایر مناطق غیر از دو مورد ذکر شده در بالا، می‌توانند برای گرفتن 60 میلیون تومان وام مسکن 120 برگ بهادار خریداری کنند که با قیمت هر برگ تقریبا 78 هزار تومان، باید 9 میلیون و 360 هزار  تومان بابت خرید این 120 برگ بپردازند که این مبلغ به علاوه یک میلیون و 560 هزار تومانی که برای اوراق مربوط به وام جعاله پرداخت خواهند کرد، باید در مجموع 10 میلیون و 920 هزار تومان صرف هزینه 120 برگ اوراق تسه کنند.

  لازم به توضیح است که مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف 60 میلیون تومان و غیر زوج‌هایی که در مراکز استان‌های بالای 200 هزار نفر جمعیت دارند تا سقف 50 میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف 40 میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید 120، 100 و 80 برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند.

  با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق 9 میلیون 360 هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای 200 هزار نفر جمعیت باید مبلغ هفت میلیون و 800 هزار تومان و دیگر افراد باید مبلغ شش میلیون و 240 هزار تومان پرداخت کنند، البته مبلغ یک میلیون و 560 هزار تومان هم بابت خرید 20 ورق برای وام جعاله بر این مبالغ اضافه می‌شود.

  اوراق تسهیلات مسکن توسط بانک مسکن منتشر می‌شود. این اوراق قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبارش زمان باقی مانده دارای قیمت متفاوتی است.

  در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی برای خرید اوراق به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  آخرین بروزرسانی ۱۰ روز پیش
  آرشیو