عصر اعتبار

کشف بقایای مربوط به هزاره اول قبل از میلاد در قلعه ایمام مریوان

عصر ساختمان- معاون هیات کاوش قلعه ایمام مریوان گفت: در بررسی میدانی و مطالعاتی این قلعه باستانی بقایای حیات انسانی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد مسیح(ع) پیدا شده است.

کشف بقایای مربوط به هزاره اول قبل از میلاد در قلعه ایمام مریوان
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از ایرنا، محمد معصومیان  افزود: در قسمتی از این بنای تاریخی اسکلت یک انسان مربوط به عصر آهن 3(هزاره اول قبل از میلاد) نیز پیدا شده که در زیر قسمتی از آوارهای این بنای قدیمی تدفین شده بود و این اسکلت در حال مطالعه و بررسی قرار دارد.
  وی اظهار کرد: یک هیات 12 نفره از گروه باستان شناسی دانشگاه تهران از خرداد سال گذشته مطالعات باستان شناسی را در این قلعه تاریخی به سرپرستی حسن کریمیان(معاون پژوهشی دانشگاه ادبیات) شروع کردند.
  وی اضافه کرد: در فصل نخست این مطالعات و در لایه های عمقی این بنای معماری، آثاری از حیات انسانی، مسکونی بودن آن و ظروف سفالی با قدمت بیش از سه هزار سال پیدا شده است.
  معاون هیات کاوش قلعه ایمام مریوان گفت: یکی از ویژگی های منحصر به فرد این قلعه باستانی این است که این قلعه در طول تاریخ مسکونی بوده و بقایای حیات انسانی در دوران های مختلف در آن یافت شده است.
  معصومیان افزود: مطالعات این قلعه باستانی در قالب یک طرح 10 ساله توسط گروه باستان شناسی دانشگاه تهران با همکاری شهرداری و شورای اسلامی مریوان در حال انجام است و به زودی فصل دوم این مطالعات نیز شروع می شود.
  وی اضافه کرد: فصل دوم مطالعات این قلعه باستانی با حضور 10 باستان شناس داخلی و پنج باستان شناس خارجی از دانشگاه های لوون بلژیک و هایدلبرگ آلمان در تابستان امسال شروع می شود.
  وی ابراز امیدواری کرد: مطالعات مرحله دوم قلعه ایمام مریوان بتواند به کشف بقایا و آثار باستانی با قدمت بیشتر از سه هزار ساله در این قلعه باستانی شود و نشانه هایی از حیات بشر در طول تاریخ در آن کشف شود.
  معاون هیات کاوش قلعه ایمام مریوان گفت: این قلعه و محوطه آن با مساحت 150 هکتار در جنوب شهر مریوان واقع شده و قسمتی از دیوارها و بخش معماری آن پیداست و قسمت های زیادی از آن در خاک مدفون شده است.
  وی اضافه کرد: شناسایی ابعاد ناشناخته و قدیمی این قلعه تاریخی می تواند در جهت گردشگری باستانی و جذب توریسم داخلی و خارجی نیز بسیار مهم باشد و این شهرستان را به یکی از قطب های مهم باستان شناسی در منطقه تبدیل کند.
  شهرستان مرزی مریوان در 130 کیلومتری غرب سنندج و هم مرز با اقلیم کردستان عراق واقع شده است.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  آخرین بروزرسانی ۶ روز پیش
  آرشیو