عصر اعتبار

مجری طرح‌های بهینه‌سازی ساتبا:

بیش از ۵۰ درصد مصرف برق کشور در بخش ساختمان است

عصر ساختمان- مجری طرح‌های بهینه سازی ساتبا گفت: استفاده ازتهویه‌طبیعی،نصب‌صحیح‌و سرویس‌و نگهداری‌ به‌موقع درهنگام راه‌اندازی و بهره‌برداری فصلی، مجموعاً بیش‌از ۳۰ درصد مصرف و هزینه برق مصرفی را کاهش‌خواهد داد و مانع ایجاد خاموشی در ساعات اوج مصرف خواهد شد.

بیش از ۵۰ درصد مصرف برق کشور در بخش ساختمان است
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایلنا، "احمدرضا توکلی" مجری طرح‌های بهینه‌سازی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ایران(ساتبا) با اشاره به روند مصرف برق در بخش‌های مختلف، گفت: آمارها نشان می‌دهد فروش انرژی برق در سال 1395 با رشدی معادل 6 درصد نسبت به سال قبل به حدود 241 میلیارد کیلووات ساعت بالغ شده است که بیش از 50 درصد این مقدار در بخش‌های خانگی، عمومی و تجاری استفاده می‌شود.

  وی اضافه کرد: با افزایش 3 درصدی مشترکین بخش ساختمان در سال 95، رشد مصرف برق در این بخش نسبت به سال پیش از آن به 5 درصد رسید.

  مجری طرح‌های بهینه‌سازی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ایران (ساتبا) گفت: آمارها نشان می‌دهد حدود 30 درصد از انرژی مصرف شده در ساختمان‌ها برای سرمایش و تهویه مطبوع به‌کار می‌رود.

  توکلی گفت: اهمیت این میزان مصرف انرژی وقتی دوچندان می‌شود که در سال‌های اخیر شاهد هستیم در فصل تابستان، زمان پیک نیاز برق تغییر یافته و به ساعاتی که نیاز سرمایشی در آن بالا است جابجا شده است.

  وی تأکید کرد: حداکثر نیاز مصرف اصلاح شده همزمان کشور در تاریخ 30 تیرماه 94 به میزان 53 هزار و 41 مگاوات رسید که نسبت به رقم مشابه سال قبل معادل 6 درصد رشد نشان داده است.

  وی خاطرنشان کرد: با ادامه افزایش این روند در مصرف برق سیستم‌های سرمایشی در کشور نیازمند احداث نیروگاه‌های جدیدی هستیم که تنها مصارف این تجهیزات در اوج بار را پوشش دهند که امری بسیار هزینه‌بر (1000 تا 1500 دلار برای تولید هر کیلووات) خواهد بود.

  مجری طرح‌های بهینه‌سازی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ایران (ساتبا) ادامه داد: این در حالی است که تنها با برخی اصلاحات که عمدتاً هزینه آن‌ها به مراتب پایین‌تر از احداث نیروگاه است، می‌توان این مصرف را پایین آورد.

  توکلی با اشاره به رعایت برخی نکات برای مدیریت مصرف‌برق به‌ویژه در بخش ساختمان، گفت: مواردی چون بهینه‌سازی در پوسته ساختمان، افزایش بهره‌وری سیستم‌های سرمایشی، وضع قوانین برای عدم واردات تجهیزات سرمایشی کم راندمان، فرهنگ‌سازی و آموزش برای استفاده از سیستم سرمایشی بهینه با توجه به ساختمان و شرایط آب و هوایی و از جمله آن‌ها می‌تواند در کاهش مصرف برق و کاهش هزینه‌ها این صنعت بسیار مؤثر افتد.

  وی تأکید کرد: در بخش ساختمان‌ها بویژه ساختمان‌های عمومی تنها رعایت نکاتی مانند انتخاب سیستم سرمایشی متناسب با اقلیم و توجه به برچسب انرژی در هنگام خرید تجهیزات سرمایشی و تنظیم دمای مناسب (24 تا 26 درجه سانتیگراد در رطوبت 20 درصد)، استفاده از تهویه طبیعی، نصب صحیح و سرویس و نگهداری به‌موقع در هنگام راه‌اندازی و بهره‌برداری فصلی، مجموعاً بیش از 30 درصد مصرف و هزینه برق مصرفی را کاهش خواهد داد و مانع ایجاد خاموشی در ساعات اوج مصرف خواهد شد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۱ روز پیش
  آرشیو