عصر اعتبار

انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد؛

تاثیر مگاپروژه صدر بر بازار مسکن

عصر ساختمان- دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: نتایج یک پژوهش علمی نشان می دهد عمق تاثیر مستقیم ساخت بزرگراه صدر برای محلات مجاور آن تا حدود ۱۲۰ متر است که تا فاصله ۶۰ متری باعث کاهش قیمت املاک مسکونی و در فاصله ۶۰ تا ۱۲۰ متری منجر به افزایش قیمت‌ها شده است.

تاثیر مگاپروژه صدر بر بازار مسکن
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از ایسنا، سید محسن طباطبایی مزدآبادی مدیرمسئول فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری با اشاره به نتایج یکی از تحقیقات علمی که در شماره زمستان این نشریه درج شده است، گفت: یکی از کارکردهای دانش اقتصاد شهری تحلیل اثرات منفی و مثبت پروژه های بزرگ مقیایس بر اوضاع اقتصادی شهر است.

  وی با بیان اینکه منظور از پروژه های بزرگ مقایس پروژه هایی با سرمایه گذاری بیش از یک میلیون دلاری است، افزود: ابرپروژه ها نخستین بار در دهه 1960 و پس از جنگ جهانی برای تغییر فضای شهرهای آسیب دیده احداث شدند.

  دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با تاکید بر اینکه ابر پروژه ها می توانند تاثیرات گسترده اقتصادی، فرهنگی ، اجتماعی، زیست محیطی و ... برای شهر در پی داشته باشند، گفت: اوضاع مسکن یکی از زیرشاخه هایی است که با احداث این پروژه ها در مناطق پیرامونی پروژه دچار تغییر و تحولات بسیار می شود.

  استاد دانشگاه با اشاره به مشکل ترافیک تهران به خصوص در کمربند شمالی شهر گفت: معضل ترافیک در پایتخت از دهه 40 شمسی آغاز شده است و اتوبان صدر به طول تقریبی 7 کیلومتر مناطق 1 ، 3 و 4 را پوشش می دهد.

  طباطبایی مزدآبادی در تشریح یافته های این تحقیق علمی گفت: بر اساس تحلیل داده ها عمق تاثیر مستقیم ساخت بزرگراه صدر برای محلات مجاور آن تا حدود 120 متر است که تا فاصله 60 متری باعث کاهش قیمت املاک مسکونی و در فاصله 60 تا 120 متری منجر به افزایش قیمت ها شده است.

  دبیرانجمن علمی اقتصاد شهری ایران با بیان اینکه می توان با راهکارهایی مانع از تاثیرات گسترده این مدل پروژه ها روی قیمت بازار مسکن شد در این خصوص توضیح داد: نظارت بر روند تغییرات قیمت زمین و ممانعت از دلال بازی، جبران بخشی از خسارت های مالی ناشی از افت قیمت در محلات مجاور و برنامه ریزی برای کاهش آلودگی صوتی و هوا در محلات مجاور باید در دستور کار گیرد.

  بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، علاقه مندان برای کسب جزئیات بیشتر درباره این پژوهش می توانند به سایت فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری به آدرس www.iueam.ir مراجعه کنند.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  • V-RAY
  • آتش نشانی و ایمنی شهری
  • عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۳ روز پیش
  آرشیو