عصر اعتبار

خبری اقامتی برای خانم‌های مجرد

عصر ساختمان- معاون گردشگری در واکنش به اجرای سلیقه‌ای دستور «منع قانونی اقامت زنان تنها یا مجرد در هتل‌ها» توضیحاتی ارائه کرد.

خبری اقامتی برای خانم‌های مجرد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از تسنیم، مرتضی رحمانی موحد با ابراز بی‌اطلاعی از اجرای سلیقه‌ای دستوری که در سال 1378 از سوی اداره اماکن نیروی انتظامی ابلاغ شده بود، اظهار داشت: غیر از گزارش رسانه‌ای، تاکنون هیچ گزارش مکتوبی از این نوع برخورد هتل‌ها با زنان نداشتیم و باید استان‌ها گزارش کتبی بدهند که دستورالعملی در تناقض با این دیدگاه وجود دارد تا ما برای رفع آن با دستگاه مربوطه وارد صحبت شویم.

  وی یادآور شد: از منظر سازمان متولی (میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری)، هیچ محدودیتی برای حضور و اقامت بانوان مجرد و یا تنها در مراکز اقامتی وجود ندارد و دستور یا بخشنامه‌ای در این راستا ابلاغ نکرده‌ایم. همان‌طور که یک مرد مجرد حق دارد در هتل اقامت کند، یک خانم مجرد یا تنها هم این حق را دارد. تفکیک و نیت‌خوانی این موضوع، کارِ دستگاه تخصصی نیست.

  معاون گردشگری افزود: اگر بخش‌های دیگر در این مورد احساس وظیفه می‌کنند باید با ما (سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری) هماهنگ باشند تا ملی و یکپارچه به راه‌حل مشترک برسیم. این‌طور نباشد که هر دستگاهی بنا به سلیقه‌ی خود و موضوعاتی که در زمان‌های خاص اتفاق می‌افتد، فعالیت اقامتگاه‌های  گردشگری را تحت تاثیر قرار دهد.

  رحمانی موحد درباره مذاکره با نیروی انتظامی برای بازداری از برخوردهای سلیقه‌ای در اقامتگاه‌ها، اظهار کرد: تا زمانی که گزارش مکتوبی در این‌باره  به معاونت گردشگری نرسد نمی‌توان با این نهاد وارد مذاکره و صحبت شد.

  به گزارش میراث فرهنگی - اداره‌ اماکن نیروی انتظامی در سال 78 بخشنامه‌ی خود را درباره‌ اینکه «زنان تنها و بدون محارم باید با نامه‌ این اداره در اماکن اقامتی پذیرش شوند» لغو کرد، اما با گذشت دو دهه از ملغی شدن آن دستور همچنان برخوردهای سلیقه‌ای در برخی شهرها و اقامتگاه‌ها باعث شده اقامت این زنان با محدودیت و چالش روبه‌رو شود.»

  این درحالی است که رئیس وقت اماکن عمومی نیروی انتظامی در اظهارنظری گفته بود: هیچ هتل یا مرکز اقامتی حق ندارد برای پذیرش خانم‌ها درخواست نامه کتبی از اماکن کند و اصلاً چنین چیزی وجود ندارد که هتل‌ها زنان را بدون نامه از اماکن نپذیرند.

  ولی تیموری - مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری نیز اظهار کرده بود: سال‌هاست این بخشنامه باطل شده و لزومی ندارد به آن در دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های جدید پرداخته شود. این برخوردهای سلیقه‌ای در برخی اماکن اقامتی نیز از "نبود آگاهی" ناشی می‌شود.

  همچنین مهدی نریمانی ـ عضو هیات مدیره جامعه هتلداران ایران ـ نیز به تازگی اعلام کرده است: «اقامت زنان تنها و مجرد در هتل‌ها و مهمانسراها هیچ منع قانونی ندارد.» با این حال اما دستورها، همچنان سلیقه‌ای اجرا می‌شود، بدون آن‌که سازمان و یا نهادی پاسخگوی عواقب آن باشد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۴ روز پیش
  آرشیو