عصر اعتبار

پردیس سیراب می‌شود؟

عصر ساختمان- بعد از افتتاح تصفیه خانه پردیس در روز گذشته توسط جهانگیری و چیت چیان، آب شرب برای جمعیتی حدود ۱۲۵ هزار نفر در این شهر جدید قابل تامین است و در صورت افتتاح دو طرح دیگر از جمله تصفیه خانه جاجرود می‌توان امیدوار بود که مشکل تشنگی پردیس به طور کامل رفع شود.

پردیس سیراب می‌شود؟
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، جانمایی نامناسب در توپوگرافی سخت کوههای شمال شرق تهران در اواخر سال 1391 برای احداث شهر جدید پردیس و نبود زیرساختهای تامین آب شرب نگرانیهایی را برای این شهر که از ابتدا قرار بود جمعیتی حدود 180 هزار نفر را در خود جای دهد ایجاد کرد. بعد از اینکه دولت قبل با احداث سایتهای مسکن مهر افق جمعیتی پردیس را به حدود 530 هزار نفر افزایش داد این حساسیت بیشتر هم شد. اما حالا با توجه به اقدامات صورت گرفته در هر نقطه‌ای از مسکن مهر پردیس تقاضای آب وجود داشته باشد، ظرف 48 ساعت فراهم می‌شود که به گفته مدیرعامل آبفای استان تهران، این مسئله یعنی زیرساخت‌ها در این منطقه آماده شده است.

  برای شهرهای شمال شرق تهران تصفیه خانه جاجرود نیز از اواخر سال 1393 با بودجه ای معادل 12 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در صورت بهره برداری می تواند کمک شایانی به تامین آب پردیس انجام دهد.

  از سوی دیگر  85 هزار واحد مسکن مهر پردیس در حال تکمیل است. دولت تدبیر و امید تاکنون 15 هزار و 500 واحد را افتتاح کرده و مابقی واحدها عمدتا در مرحله نازک کاری قرار دارد  که در صورت تکمیل نهایی واحدها قبل از اتمام پروژه‌های آبی، بحث آب شرب می‌تواند چالش برانگیز باشد.

  هم اکنون افزایش وام از 30 به 40 میلیون تومان کمک شایانی به پیشرفت پروژه‌ها کرده است. با اینکه در برخی فازها کم کاری پیمانکاران، صدای مدیرعامل شرکت عمران پردیس را درآورده و پرداخت تسهیلات بانکی نیز در نقاطی به همین دلیل دچار وقفه هایی شده است، تلاش شبانه روزی در اغلب فازهای پردیس ادامه دارد تا دولت بتواند حداکثر تا اواخر امسال ربان مسکن مهر پردیس را قیچی کند.

  سعید غفوری - مدیرعامل شرکت عمران پردیس - در این خصوص گفت: بنده شخصاً به هیچ وجه از سرعت اجرایی کنونی برخی از سازندگان راضی نیستم، واقعاً انصاف نیست بعد از حدود پنج سال که از ساخت مساکن مهر پردیس می‌گذرد و متقاضیان با صبوری منتظر تحویل واحدهایشان هستند و در شرایطی که منابع مالی بانکی جهت تکمیل ساخت واحد ها موجود است برخی از سازندگان فصل کاری مناسب را اینگونه از دست دهند و به دنبال بهانه جویی باشند قطعاً با فعالسازی جدی گارگاه‌ها و راه‌اندازی شیفت های شب می‌توان بخشی از عقب ماندگی موجود را جبران کرده و سال 1396 را، سال اتمام بخش عمده ای از پروژه مسکن مهر پردیس نامید.

  اما شنیده ها حاکی از آن است که به زودی در فازهای 8 و 5 شاهد افتتاحیه‌هایی خواهیم بود. از زمان تزریق متمم 10 میلیون تومانی طی سه ماه گذشته سازندگان خصوصاً در فاز 8 تلاشهایی داشته‌اند که کارهایشان را تقریباً تمام کرده یا نزدیک به اتمام هستند. شرکت عمران هم از محل تسهیلات و آورده متقاضی شارژ مالی شده‌اند و مابقی کارکرد آنها پس از تحویل واحدها به متقاضیان از محل آورده متقاضیان به سازندگان پرداخت خواهد شد.

  دولت در ماه‌های اخیر 800میلیارد تومان از اسناد خزانه در اختیار وزارت نیرو قرار داد. 200 میلیارد تومان نیز برای تکمیل و آماده‌سازی خدمات زیربنایی و روبنایی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت که از این رقم 130 میلیارد تومان به پردیس اختصاص یافت.

  برچسب ها
  رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۸ روز پیش
  آرشیو