عصر اعتبار

در سومین جلسه شورای‌عالی شهرسازی و معماری;

مغایرت ساخت و سازها با طرح تفصیلی تهران بررسی شد

عصر ساختمان- در سومین جلسه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، مغایرت‌های طرح تفصیلی با ساخت و سازهای منطقه یک شهرداری تهران بین سال‌های ۹۱ تا ۹۵ در حالی بررسی شد که شواهد حاکی است ۶۹ درصد ساخت و سازهای منتسب به پروانه‌های صادرشده در فاصله این چهارسال با طرح تفصیلی ملاک‌عمل دارای مغایرت است.

مغایرت ساخت و سازها با طرح تفصیلی تهران بررسی شد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سومین جلسه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در سال 96، در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد. در این جلسه، گزارشی از مغایرت‌های ساخت و ساز انجام شده در منطقه یک شهر تهران با طرح تفصیلی مصوب توسط مشاور با حضور اعضای اصلی شورا، ارایه شد.

  در این نشست، گزارشی از مغایرت‌های ساخت و ساز انجام شده در منطقه یک شهرداری تهران با طرح تفصیلی مصوب توسط مشاور ارایه شد. این گزارش که با استفاده از فن‌آوری‌های نوین سنجش از دور و تصاویر ماهواره‌ای به همراه انجام عملیات میدانی پشتیبان با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تهیه شده است حکایت از مغایرت‌های چشمگیر بین طرح تفصیلی ملاک عمل شهرداری و مستحدثات موجود، دارد.

  به گفته پیروز حناچی دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، ضروت انجام این بررسی با توجه به گزارش‌های متعدد انجام تخلفات در سطح منطقه از یک سو و عدم پاسخگویی و ارایه پروانه‌های ساختمانی و سایر مستندات مورد درخواست توسط شهرداری تهران احراز شده است.

  دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در این رابطه اعلام کرد که به رغم وجود صراحت قانونی و تاکید شورای‌عالی بر ضرورت امکان دسترسی آزاد دبیرخانه شورای‌عالی به اطلاعات ساخت و ساز و پروانه‌های صادر شده توسط شهرداری تهران، تاکنون این مهم محقق نشده است.

  بنا بر گزارش مشاور، این مطالعه، ساخت و سازهای انجام شده در دوره زمانی 1391 یعنی سال ابلاغ طرح تفصیلی تا سال 1395 در سطح منطقه یک شهر تهران را از جهات مختلف از قبیل تغییرات در پهنه‌های مصوب، افزایش طبقات و تراکم ساختمانی، سطح اشغال، بلندمرتبه‌سازی، کاربری‌های تثبیت‌شده و ساخت و ساز در باغات را مورد بررسی قرار داده است.

  بر اساس نتایج حاصل از این مطالعه بالغ بر 69 درصد ساخت وسازهای منتسب به پروانه‌های صادره در طی سال‌های 91 تا 95 با طرح تفصیلی ملاک عمل دارای مغایرت است.

  پس از ارایه گزارش و بحث و تبادل نظر اعضای شورای عالی، مقرر شد تا گزارش تهیه شده به منظور ارایه پاسخ و پیگیری به شهرداری تهران و مراجع ذیربط ارسال شود.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  آخرین بروزرسانی ۷ روز پیش
  آرشیو