عصر اعتبار

تولید برق از آب رودخانه کرج

عصر ساختمان- تولید برق از جریان آب رودخانه ها در برخی از کشورها تحقق یافته و در ایران نیز رودخانه هایی نظیر رودخانه خروشان کرج ظرفیت های لازم برای تولید جریان الکتریسته را دارد.

تولید برق از آب رودخانه کرج
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از ایرنا، سید حمید طهائی استاندار البرز گفت که طرحی مبنی بر استفاده از ظرفیت آب رودخانه کرج برای تولید برق ارائه شده که قابل تامل و پیگیری و بررسی درباره آن صورت می گیرد.
  وی رودخانه کرج را محل مناسبی برای تولید برق دانست و گفت: این رودخانه ظرفیت مناسبی برای ارائه طرح هایی در زمینه تولید برق دارد.
  رودخانه کرج به عنوان یکی از پرآب ترین رودخانه های دامنه جنوبی البرز از سال 1346 در ردیف رودخانه های تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار گرفته است.
  رودخانه کرج رودخانه ‌ای در البرز مرکزی و شمال شرقی تهران است که از کوه‌ های جنوبی البرز سرچشمه می‌گیرد. منشاء این رودخانه کوه کلون بستک در بلندی های خرسنگ است.
  سد کرج سال 1342 بر روی رودخانه کرج احداث شد و با توجه به شدت جریان آب در رودخانه کرج، گفته می شود که امکان تولید برق از این طریق نیز وجود دارد.
  رودخانه کرج با طول تقریبی 75 کیلومتری از رودخانه‌های پرآب دامنه جنوبی البرز است که در حد فاصل بیلقان تا دیزین در استان البرز قرار دارد. این رودخانه از ارتفاعات خرسنگ کوه سرچشمه گرفته و پس از عبور از شیب تند دره‌ها و صخره‌ها، به دریاچه نمک در استان قم می‌ریزد.
  رودخانه کرج از 8 تا 15 متر عرض و یک تا 2 متر عمق دارد. متوسط جریان آب این رودخانه 17 مترمکعب در ثانیه است که این مقدار در تابستان و پاییز کمتر و در زمستان و اوایل بهار بیشتر می‌شود.
  رودخانه حفاظت شده کرج تامین کننده آب شرب تهران، آب کشاورزی مناطق همجوار و منبع تامین برق، کشور است و با توجه به ساختار بستر و مشخصه های هیدرولوژیکی و برخورداری از پتانسیل های بالقوه زیستی، نظیر قدرت خودپالایی چشمگیر و اکسیژن سرشار توانسته از لحاظ بوم شناختی اکوسیستمی در خور زیست انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی و آبزیانی که در نوع خود کم نظیر هستند، باشد.
  رئیس پارک علم و فناوری استان البرز نیز که طرحی در این خصوص در این پارک مطرح است، گفت که مطالعات تولید برق از جریان آب رودخانه های کشور صورت گرفته و این طرح در رودخانه کرج نیز قابلیت اجرا دارد.
  عطاالله ربانی افزود: در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با توجه به طرح تولید توربین های برق، موضوع تولید برق از جریان آب نیز مطرح شد چراکه سایر کشورها در این خصوص موفق عمل کرده اند.
  وی با بیان اینکه هنوز طرح تولید برق از جریان آب رودخانه کرج از سوی پژوهشگران به پارک علم و فناوری البرز ارائه نشده است، ادامه داد: در نقاط مختلف دنیا از این طرح بهره برداری می شود و به تازگی نیز در رامسر توسط جهاد کشاورزی عملی شده است.
  وی ادامه داد: از سال ها پیش مطالعات طرح تولید برق از جریان رودخانه کرج با استفاده از توربین های کوچک و بزرگ صورت گرفته و قابلیت اجرا دارد.
  ربانی گفت: توربین های مختلفی وجود دارد و می توان در جریان رودخانه کرج برای تامین برق محدوده های کوچک و بزرگ استفاده کرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۰ ساعت پیش
  آرشیو