عصر اعتبار

قزوین از استان‌های برتر در حوزه ساخت‌وساز

عصر ساختمان- مدیرکل مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: مهندسین، مالکان و سازندگان باید بر این موضوع اشراف داشته باشند که هر کوتاهی و سهل‌انگاری در طراحی و اجرای ساختمان‌ها، حق مسلمی است که از هم‌وطنان و همشهریان خود سلب می‌کنند.

قزوین از استان‌های برتر در حوزه ساخت‌وساز
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایسنا، «حامد مانی‌فر» در نشست مشترک مدیران مسکن و ساختمان و روسای ادارات نظام‌مهندسی و مقررات ملی ساختمان ادارات کل راه و شهرسازی استان‌های قزوین، تهران، مازندران، گیلان، قم و البرز که در قزوین برگزار شد، اظهار کرد: مطابق با ارزیابی‌هایی که در سال‌های گذشته در مورد نحوه ساخت‌وساز در استان قزوین انجام‌شده، این استان به‌عنوان یکی از استان‌های برتر کشور انتخاب و معرفی شد.

  وی اضافه کرد: رعایت مقررات ملی و ضوابط ساختمان از مصادیق بارز پاسداشت حقوق شهروندی است.

  مانی‌فر افزود: مهندسان، مالکان و سازندگان نیز باید بر این موضوع اشراف داشته باشند که هر کوتاهی و سهل‌انگاری در طراحی و اجرای ساختمان‌ها، حق مسلمی است که از هم‌وطنان و همشهریان خود سلب می‌کنند.

  مانی‌فر بابیان این‌که گام نخست برای از میان رفتن رعایت نکردن مقررات ملی ساختمان، آگاهی کامل شهروندان از حقوق خود در این حوزه است، خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز ‌و صدور مجوزهای غیرقانونی در سطح شهرها به همکاری همه‌ی نهادهای ذیربط و مشارکت و نظارت مستمر شهروندان نیازمندیم.

  مانی‌فر اضافه کرد: مدیران شهری موظف‌اند که ضوابط و مقررات ساخت‌وساز را شفاف‌سازی کرده و اخبار و اطلاعات مربوط به مقررات و تصمیم‌های حوزه‌ی شهری را در دسترس مردم قرار دهند.

  مدیرکل مقررات ملی و کنترل ساختمان، تمرکززدایی و اعطای اختیارات بیشتر به استان‌ها برای اتخاذ تصمیم‌های مهم و کلیدی، تشکیل کارگروه‌های ایمنی در ادارات کل راه و شهرسازی و اعطای دبیرخانه‌ی HSE(تشکیل کارگاه‌های ساختمانی برای بررسی و ایجاد ایمنی کارکنان پروژه و توجه به محیط کار و محیط‌زیست) باهدف پایش مستمر  ایمنی، ارتقای دانش مهندسی و ارتقای کیفیت آموزشی مهندسان را از جمله رویکردهای وزارت راه و شهرسازی در حوزه مقررات ملی ساختمان در زمینه ارتقای کیفیت ساختمان‌ها و افزایش ایمنی در ساختمان‌ها دانست.

  این مقام مسئول تصریح کرد: با توجه به دغدغه‌های بسیاری که این روزها دامان ما را گرفته و حجم زیاد اطلاعاتی که به سمت ما هجوم می‌کنند، باید با یک مدیریت مناسب و برنامه‌ریزی درست، میزان بهره‌برداری از زمان خود را به بیشترین مقدار خود برسانیم.

  مانی‌فر با اشاره به این‌که بیشتر انسان‌ها در همان ابتدا اصول اولیه‌ی کار خود را آموخته و پس‌ از آن دیگر هیچ تلاشی برای تغییر و بهتر کردن آن‌ها و یا پیشرفت خود نمی‌کنند، گفت: اگر کسی بتواند خارج از این روال حرکت کند می‌تواند اثر خود را بر امور ایجاد کرده و پویایی قابل‌توجهی در دستگاه‌های متبوع خود به وجود آورد.

  مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی مطرح کرد: اگر این دوره‌های آموزشی و همایش‌هایی که به‌کرات در ادارات و سازمان‌ها برگزار می‌شود را جدی بگیریم و یا این‌که یک محتوای آموزشی یک‌ساعته بر روی سی‌دی را بتوانیم مکرراً در اختیار مهندسان خود قرار دهیم شاهد خواهیم بود که چه تحول عظیمی در راستای توسعه دانش مهندسی رخ خواهد داد.

  وی اضافه کرد: هر کس باید بر چارچوب وظایف کاری خود مسلط بوده و بداند اگر در انجام آن‌ها سهل‌انگاری و کوتاهی کند چه بار بر جامعه و زندگی مردم تحمیل می‌شود.

  مانی‌فر با اشاره به شرایط امروز پیش‌آمده در صنعت ساختمان به‌ویژه در بخش کیفی‌سازی یادآور شد: مهندسان ما پیش از انجام هر نقد و اعتراضی نسبت به شرایط امروز، باید جایگاه و مسئولیت خود را در این حوزه شناسایی کرده و پس‌ از آن تلاش خود را برای بهتر کردن وضعیت آغاز کنند که در این صورت به یاری خدا رضایت عموم مردم نیز به دست خواهد آمد.

  برچسب ها
  رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک ۲۰۱۸
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
  آرشیو