مدیران خودروعصر اعتبار

نرخ قطعی آپارتمان‌های رهن کامل در تهران + جدول

عصر ساختمان- با نزدیک شدن به فصل طلایی نقل‌‏وانتقالات ملکی، حدود یک‌سوم قراردادهای اجاره‌‏بها با شرایط رهن کامل یا سهم بیش از ۹۰ درصدی مبلغ ودیعه از کل رقم نهایی اجاره ‏بها منعقد شده است.

نرخ قطعی آپارتمان‌های رهن کامل در تهران + جدول
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۹:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از دنیای اقتصاد، عمده نقل و انتقالات ملکی با توجه به تقویم تحصیلی دانش ‏آموزان، از اواخر اردیبهشت هر سال کلید می‌خورد و تا پایان تابستان ادامه می ‏یابد. اما از هم ‏اکنون نیز مراجعات مستاجران به بنگاه‏های معاملات املاک آغاز شده است. بر اساس اطلاعات سامانه اطلاعات بازار املاک ایران، در طول نیمه نخست اردیبهشت‏ ماه 375 فقره از مجموع 1392 فقره قرارداد رهن و اجاره آپارتمان مسکونی منعقدشده، در قالب «رهن کامل» بوده و اجاره ‏بهای آنها که به‌دلیل ملاحظات شرعی با یک نرخ حداقلی وضع می‏شود نیز حداکثر 50 هزار تومان بوده است.

    در عین حال بررسی ها از وضعیت بازار مسکن استیجاری حاکی از افزایش چشمگیر فایل ‏های رهن کامل در آپارتمان ‏های بزرگ متراژ و عمدتا لوکس واقع در مناطق گران‏قیمت شهر تهران است. در واقع عمده موجران آپارتمان‏های کوچک ترجیح می‏دهند سهم بیشتری از ارزش نهایی اجاره بهای ملک خود را به صورت کرایه ماهانه دریافت کنند و در مقابل موجرانی که آپارتمان‏ های لوکس و بزرگ متراژ دارند، رهن کامل را ترجیح می‌دهند. آن‏گونه که مشاوران املاک می‏گویند، این وضعیت دنباله رفتار بانک‏ها است، چراکه به‌رغم کاهش نرخ رسمی سود بانکی، اغلب بانک ‏های تجاری به سپرده ‏های چند صد میلیونی سودهای بیشتری از نرخ مصوب بانک مرکزی یعنی 15 درصد می‏پردازند و همین موضوع سبب شده برای مالکان آپارتمان‏های لوکس شمال شهر، دریافت ودیعه کامل نیز به صرفه باشد. اما کسانی که واحدهای میان ‏متراژ و کوچک ‏متراژ را برای اجاره عرضه کرده ‏اند، طبعا ترجیح می‏دهند به جای چند ده میلیون تومان ودیعه، اجاره بهای ماهانه بیشتری دریافت کنند، مگر اینکه نقشه فعالیت اقتصادی مشخصی برای نقدینگی خود داشته باشند.

    برچسب ها
    پورسعیدخلیلی