عصر اعتبار

ماجرای اجاره‌های یک روزه و بازار داغ آمارهای رونق مسکن!

عصر ساختمان- بازار اجاره خانه‌های یک روزه و یک ماهه این روز‌ها داغ‌تر از همیشه شده به طوری که اجاره یک روزه در مناطق شمال تهران به ۶۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان رسیده است.

ماجرای اجاره‌های یک روزه و بازار داغ آمارهای رونق مسکن!
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از باشگاه خبرنگاران، چند سالی است که بازار مسکن به ویژه بازار رهن و اجاره حال خوشی ندارد و ضربان قلب نرخ‌های اجاره هرساله چندین برابر افزایش می‌یابد.

  براساس این گزارش افزایش نرخ‌های اجاره کابوسی هرساله برای مستأجران شده به طوری که با نزدیک‌تر شدن به فصل نقل و انتقالات مستأجران نگران‌تر می‌شوند، در همین زمان بسیاری از واسطه گران از داغ شدن بازار اجاره و رهن سوءاستفاده می‌کنند و قیمت‌ها را به اوج خود می‌رسانند.

  گفتنی است داغ شدن بازار نرخ‌های نجومی اجاره، بهانه‌ای شد برای بسیاری از دلالان تا شیوه جدیدی در جهت هدایت این بازار بی سرسامان به کار گیرند به طوریکه طی ماه‌های گذشته بازار خانه‌های اجاره‌ای یک ماهه و حتی یک روزه نیز به شدت داغ شده و این بازار در مناطق شمال شهر تهران و شهرهای شمالی و جاهای خوش وآب وهوا پر رونق‌تر است.

  براساس این گزارش نیاز به سکونت کوتاه‌مدت در تهران از سوی آن دسته از ساکنان شهرهای مختلف یا میهمانان خارجی که باید برای چند روز یا چند هفته به پایتخت ایران سفر کنند، باعث شده بازاری مجزا در کنار بازار اجاره یک‌ساله آپارتمان شکل بگیرد.

  در شمال و مرکز تهران، هم‌اکنون برخی آپارتمان‌ها به صورت مبله، از یک روز تا حداکثر 6 ماه، به صورت اجاره کوتاه‌مدت به متقاضیان اجاره داده می‌شوند. در میان فایل خانه‌های اجاره‌ای ثبت شده در بنگاه‌های املاک به جز خانه‌هایی که به صورت سالانه اجاره داده می‌شوند، به مواردی برخورد می‌کنیم که قابلیت اجاره روزانه یا ماهانه به مستأجران متقاضی «سکونت کوتاه‌مدت» را نیز دارند. این خانه‌ها بیشتر در مرکز و شمال پایتخت هستند و نرخ اجاره آن‌ها بر اساس موقعیت مکانی و تعداد نفرات در نوسان است. برخی از این خانه‌های لوکس دارای امکاناتی مانند سینمای خانگی، کولرگازی، استخر و اینترنت پر سرعت هستند و برخی فقط وسایلی را در خود جای داده‌اند (خانه مبله) که نیاز روزانه ساکنانشان را برطرف کند.

  براساس این گزارش اجاره این واحدهای مسکونی اگرچه می‌تواند مشکل گشای برخی از نیازهای متاقضیان باشد، اما در برخی از موارد باعث ایجاد فساد در برخی از موارد می‌شود که همین موضوع بسیار قابل تأمل است.

  از سوی دیگر باید مشخص شود که آیا نظارتی بر این موارد می‌شود یا خیر

  در حال‌حاضر طبق اطلاعاتی که مشاوران املاک از فایل‌های اجاره کوتاه‌مدت آپارتمان اعلام می‌کنند، نرخ اجاره روزانه این خانه‌ها معمولاً بین 300 تا 600هزار تومان در تهران در نوسان است. هرچند در مواردی خانه‌های لوکس بر اساس امکانات ویژه روزانه یک تا 2 میلیون هم نرخ‌گذاری شده‌اند، اما میانگین نرخ اجاره در این نوع خانه‌ها روزانه 300 هزار تومان است. این در حالی است که اگر همین خانه‌ها به صورت سالانه اجاره داده شود، به گفته گروهی از مشاوران املاک متقاضیان این نوع خانه‌ها بیشتر میهمانان خارجی هستند که مدت کوتاهی میهمان پایتخت هستند یا مسافرانی که به دلیل کارهای اداری به شکل موقت در تهران ساکن خواهند بود.

  قیمت این نوع خانه‌ها برای مستأجر ایرانی با متقاضی خارجی متفاوت است. آپارتمانی که اجاره ماهانه آن برای مستأجر ایرانی 3 میلیون و 800 هزار تومان است برای متقاضی خارجی 1300 تا 1400 دلار محاسبه و دریافت می‌شود.

  این واحد‌ها به میهمانان خارجی به شکل ماهانه اجاره داده می‌شود و این محدودیت به دلیل نوع آپارتمان‌هایی است که به این دسته از مخاطبان داده می‌شود، بیشتر خانه‌های لوکس برای اجاره به متقاضیان خارجی در نظر گرفته شده است، به‌عنوان مثال آپارتمانی لوکس در خیابان پاسداران به قیمت 4 هزار و 200 دلار یا آپارتمان دیگری در الهیه به قیمت 3 هزار و 500 دلار اجاره رفته است.

  براساس این گزارش حسام عقبایی در خصوص ثبت قراردادهای اجاره‌ای یک روزه یا یک ماهه گفت: تمامی قرارداد‌ها در سامانه ثبت اجاره و مشاوران املاک ثبت می‌شود و برای قراردادهای یک روزه و یا یک ماهه فرقی ندارد.

  رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشوری یادآور شد: تعداد قراردادهای یک روزه و یا یک ماهه کم است بنابراین نمی‌توان در رونق یا رکود یافتن بازار مسکن تأثیر گذار باشد.

  وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال 96 تا 13 فرودین ماه 225 قرار داد خرید و فروش و 277 هزار قرارداد اجاره منعقد شده است، افزود: 4 هزار و 255 قرارداد خرید وفروش و یک هزار و 991 قرارداد اجاره داشته ایم که در مقایسه با سال قبل هم در بخش خرید و فروش و هم در بخش اجاره افزایش داشته ایم.

  وی با اشاره به اینکه تمامی قراردادهای اجاره باید دارای کد رهگیری باشند، افزود: بدون دریافت کد رهگیری قراردادی در مشاوران املاک منعقد نمی‌شود.

  براساس این گزارش امیدوار هستیم نظارت های دولت بر بخش های مختلف به ویژه بازار اجاره مسکن های یک روزه بیشتر باشد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
  آرشیو