عصر اعتبار

فاز اول بنای جدید مسجد پنبه چی به بهره‌برداری می‌رسد

عصر ساختمان- فاز اول بنای جدید مسجد پنبه‌چی که از سال ۱۳۹۲ ‌ساخت آن آغاز شده است، ابتدای سال ۱۳۹۶ به بهره‌برداری می‌رسد.

فاز اول بنای جدید مسجد پنبه چی به بهره‌برداری می‌رسد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از شبستان، مسجد "پنبه‌چی" در سال 1336 در منطقه امیریه تهران ساخته شد، ساختمان این مسجد در سال 1381 به عنوان "بنای واجد ارزش معماری" اعلام شده بود.

   

  روند ساخت این مسجد که از آغاز به کار ساخت و ساز بنای آن تا زمان بهره برداری کامل نزدیک به یکسال زمان برد، نهایتا در سال 1338  به دستور آیت‌الله بروجردی دارای امام جماعت شد و  آیت‌الله نخعی، امام جماعت این مسجد شد و در حال حاضر نیز حجت الاسلام عباسیان در این مسوولیت است.

   

  مسجد پنبه‌چی، در جریان مبارزات مردمی در سیر انقلاب اسلامی حضوری پررنگ و فعال داشت، به گونه ای که مرکز اصلی فعالیت‌های ضدطاغوتی محله امیریه محسوب می شد و در زمان جنگ تحمیلی نیز بسیاری از جوانان این مسجد به سوی جبهه‌های نبرد رفتند و به شهادت رسیدند.

   

  یکی از مراسم‌های پرآوازه مسجد پنبه‌چی، یادواره  شهدای عملیات کربلای 5 است که از سال 1366تا کنون بدون وقفه برگزار شده و در مرکز توجه بسیاری از هم محله ای های آن و دیگر شهروندان قرار گرفته است.

  این مسجد یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های جمع آوری کمک‌های مردمی منطقه و اعزام نیرو و اقلام مورد نیاز کمک به جبهه در دوران دفاع مقدس بود و در زمان زلزله‌های بزرگی مثل بویین زهرا، رودبار و بم به یاری افراد نیازمند و زلزله‌زده شتافت.

  اما بنای تاریخی این مسجد به دلیل فرسودگی از سال 1392 به همت خیرین در دست مرمت و بازسازی قرار گرفته  و بنا است این  مسجد در پنج  طبقه ساخته و به بهره برداری برسد.

  عملیات ساخت این مسجد در دو مرحله اجرا می‌شود که در این مراحل فضای طبقه همکف و شبستان از 159 ‌ به   265‌  مترمربع و طبقه اول از 85‌ به 170‌ مترمربع افزایش خواهند یافت.

  افزایش فضای اداری، پایگاه بسیج  به 420 مترمربع، نصب آسانسور و ساخت بخش مسکونی برای خادم مسجد از دیگر فضاهایی است که در نقشه جدید ساخت مسجد پیش‌بینی شده است.

  حجت الاسلام حسینی؛ مدیر ناحیه شهید نواب صفوی مرکز رسیدگب به امور مساجد، در این باره با اشاره به اینکه فاز اول مسجد پنبه چی نیمه شعبان سال 96 به بهره برداری می رسد، گفت: بازسازی مسجد پنبه چی با هدف افزودن بخش های فرهنگی و اداری به بنای مسجد و در دو فاز برنامه ریزی شده با حمایت های خیرین به اتمام می رسد.

  وی بیان کرد: فاز اول این مسجد شامل بازسازی شبستان های مردانه و زنانه مسجد است که برای اقامه نماز در سه وعده آماده خواهد شد و با وجود اینکه مسجد پنبه‌چی در حال نوسازی است اما با کمک اهالی و نهادهای محله‌ای و منطقه‌ای برنامه‌های فرهنگی مسجد در مناسبت‌ها تعطیل نیست.

  مدیر ناحیه شهید نواب صفوی مرکز رسیدگب به امور مساجد، افزود: از یک سال گذشته که کار بازسازی مسجد پنبه چی در دستور کار قرار گرفته است، قریب سه میلیارد تومان برای آن هزینه شده است .

  یادآور می شود؛ نکته مهم در مورد مسجد پنبه چی آن است که در حد فاصل میدان راه آهن تا تجریش جزو معدود مساجدی است که در آن به سمت خیابان ولیعصر باز می شود.

   

  عملیات ساخت این مسجد در دو مرحله اجرا می‌شود که در این مراحل افزایش فضای طبقه همکف و شبستان از 159‌مترمربع به 265‌مترمربع در برنامه است و 85‌مترمربع طبقه اول به 170‌مترمربع تبدیل می‌شود. افزایش فضای اداری، بسیج  به 420 مترمربع، نصب آسانسور و ساخت بخش مسکونی برای خادم مسجد از دیگر فضاهایی است که در نقشه جدید ساخت مسجد پیش‌بینی شده است

   

  مدیر ناحیه شهید نواب صفوی، با اشاره به اینکه فاز اول مسجد پنبه چی نیمه شعبان سال 96 به بهره برداری می رسد، گفت: بازسازی مسجد پنبه چی با هدف افزودن بخش های فرهنگی و اداری به بنای مسجد و در دو فاز برنامه ریزی شده با حمایت های خیرین به اتمام می رسد.

   

  وی بیان کرد: فاز اول این مسجد شامل بازسازی شبستان های مردانه و زنانه مسجد است که برای اقامه نماز در سه وعده آماده خواهد شد و با وجود اینکه مسجد پنبه‌چی در حال نوسازی است اما با کمک اهالی و نهادهای محله‌ای و منطقه‌ای برنامه‌های فرهنگی مسجد در مناسبت‌ها تعطیل نیست.

   

  حجت الاسلام حسینی افزود: از یک سال گذشته که کار بازسیازی مسجد پنبه چی در دستور کار قرار گرفته است، قریب سه میلیارد تومان برای آن هزینه شده است .

  نکته مهم در مورد مسجد پنبه چی آن است که در حد فاصل میدان راه آهن تا تجریش جزو معدود مساجدی است که در آن به سمت خیابان ولیعصر باز می‌شود.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
  آرشیو