عصر اعتبار

سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ تهران به کارگاه ساختمان‌سازی تبدیل شده بود

عصر ساختمان- بررسی دو شاخص صدور پروانه‌های ساختمانی با معاملات انجام شده نشان می‌دهد در بازار مسکن عرضه به یک‌سوم تقاضا رسیده است. هم‌اکنون در ازای صدور یک پروانه ساختمانی سه معامله در شهر تهران انجام می‌شود.

سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ تهران به کارگاه ساختمان‌سازی تبدیل شده بود
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از نسیم آنلاین ، بررسی دو شاخص صدور پروانه‌های ساختمانی با معاملات انجام شده نشان می‌دهد در بازار مسکن عرضه به یک‌سوم تقاضا رسیده است. هم‌اکنون در ازای صدور یک پروانه ساختمانی سه معامله در شهر تهران انجام می‌شود.
  همچنین طی سه دهه اخیر کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی در سیکل دو یا سه ساله، مقدمه‌ای برای رونق مسکن در آینده بوده است. در این شرایط می‌توان نتیجه‌گیری کرد که رکود مسکن به پایان خود نزدیک می‌شود.
  طی ادوار گذشته بیشترین نرخ رشد قیمت مسکن در سال 1386 اتفاق افتاد. بعد از آن سال 1392 با بیشترین نرخ رشد قیمت مسکن مواجه بودیم و از آن سال به بعد این نرخ پایین‌تر از تورم عمومی مستقر شده است. تجربه نشان داده هرگاه سود ساخت‌وساز افزایش می‌یابد با افزایش صدور پروانه‌های ساختمانی مواجه می‌شویم و عرضه با وقفه‌ای دو، سه ساله وارد بازار می‌شود.
  بعد یک‌مرتبه با ورود حجم عظیمی از واحد مسکونی نوساز مواجه می‌شویم که از سال 1392 به بعد این اتفاق افتاد و بازار اشباع شد.
  بهروز ملکی، کارشناس مسکن طرفدار دولت در این خصوص می‌گوید: در سال‌های 1390 و 1391 تهران به کارگاه ساختمان‌سازی تبدیل شده بود که به تعمیق رکود در سال‌های بعد انجامید.
  با این حال کاهش پروانه‌های ساختمانی در دو سه سال اخیر مقدمه‌ای برای رونق آینده بخش مسکن است که دیدیم از اواخر سال 1394 معاملات مقداری افزایش یافت. البته نمی‌گویم وارد رونق شده‌ایم‌ ولی تعداد معاملات امسال نسبت به سال قبل بیشتر بود. قیمت‌ها نیز اندکی افزایش یافته ولی از آن تعبیر به رونق نمی‌کنم.
  کاهش سرعت ساخت‌وساز نسبت به معاملات قطعی از بهار سال 1395 به وضوح خود را نشان داده است. در بهار سال‌جاری 1793 پروانه برای 15 هزار و 712 واحد مسکونی صادر شده که 7/21 درصد از مدت مشابه سال قبل کمتر بوده و این تعداد در مقایسه با میانگین 15 هزار معامله انجام‌شده در یک سال اخیر، یک‌سوم را شامل می‌شود.
  با اینکه بعد از بهار، آمار پروانه‌های صادرشده در شهر تهران ارائه نشده‌ اما ادامه شرایط اولین فصل سال‌جاری می‌تواند 250 هزار واحد مسکونی خالی شهر تهران را از طریق تقاضای مصرفی پوشش دهد و پس از آن احتمالا در نیمه دوم سال 1396 شاهد افزایش سرعت صدور پروانه‌های ساختمانی شهر تهران خواهیم بود.
  همچنین براساس تغییر رفتار سه شاخص کاهش عرضه، کاهش سود بانکی و افزایش صادرات و قیمت جهانی نفت می‌توان نتیجه گرفت که بازار مسکن به دلیل نزدیکی نرخ رشد قیمت مسکن به نرخ رشد تورم در سال‌جاری در حال تکمیل دوره رکود خود است.
  از سوی دیگر تحولات نوسانات 30 ساله در بازار مسکن کشور حاکی از آن است که دوره‌های رکود در بازار مسکن کشور به طور میانگین بین 10 تا 12 فصل به طول می‌انجامد بنابراین اگر فرض کنیم دوره رکود جاری نیز به‌اندازه میانگین دوره‌های رکود قبلی به طول انجامیده، باید از خردادماه سال 1396 شاهد پیش‌رونق در بازار مسکن باشیم.

  برچسب ها
  رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک ۲۰۱۸
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
  آرشیو