عصر اعتبار

پروفسور محسن غفوری آشتیانی، رئیس انجمن مهندسی زلزله ایران پیشنهاد داد:

رتبه‌بندی کیفیت و ایمنی ساختمان ها

عصر ساختمان- رئیس انجمن مهندسی زلزله ایران یکی از مهم‌ترین دستاوردهای کشور در زمینه ایمنی را تدوین سیاست‌های کلی نظام در زمینه پیشگیری و کاهش خطرات ناشی از سوانح طبیعی و حوادث غیرمترقبه دانست که در سال ۸۴ توسط مقام معظم رهبری به دولت ابلاغ شد.

رتبه‌بندی کیفیت و ایمنی ساختمان ها
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از دنیای اقتصاد، پروفسور آشتیانی گفت: با توجه به بیش از 30 سال سابقه در امر ایمنی در برابر زلزله؛ این سند را نسخه عملی و اجرایی برای ایمن سازی کشور در برابر زلزله و توسعه پایدار می‏دانم. یکی از محورهای مهم این سند، استفاده از مکانیزم‌های مالی و اقتصادی و بیمه‌ای برای توسعه و ساخت‌وساز ایمن و مقاوم و باکیفیت است که در ادامه به‌صورت خلاصه به آن پرداخته می‌شود.

  وی راهکارهایی را در این باره پیشنهاد داد: راهکار اول: ایجاد تقاضا و مطالبه همگانی برای ایمنی در برابر زلزله. راهکار دوم: افزایش نفوذ دانش مهندسی در سطح جامعه و افزایش اعتماد مردم به مهندسان. راهکار سوم: ارزش دهی به ساخت ساز ایمن و با کیفیت. باید ایمنی ساخت ارزش اقتصادی پیدا کند، به نحوی که صرفه اقتصادی تولیدکننده و مصرف کننده در رعایت ایمنی باشد. هزینه اضافی برای ایمنی، در دراز مدت باعث افزایش عمر سازه و افزایش نفع مالی می‏شود، افزایش ایمنی، حفظ جان و حفظ سرمایه‏ را به‌همراه دارد. راهکار چهارم: الزامی کردن به استفاده از ابزار و مشوق‏های اقتصادی و بیمه برای ساخت‌وساز ایمن است. بیمه یک مکانیزم مالی موثر در شرایطی است که دولت، شهرداری و نظام مهندسی نمی‏توانند نظام کنترل کیفیت را پیاده بکنند. الزامی کردن بیمه، به‌ویژه برای ساختمان‌های عمومی و مسکونی از اصولی‌ترین کارها برای جبران خسارات نیز می‌باشد. راهکار پنجم: رتبه‌بندی کیفیت و ایمنی ساختمان است. نظام رتبه‌بندی کیفیت و ایمنی و کنترل ساختمان ها، مثل رتبه‌بندی و ستاره دادن هتل‌ها برای معرفی کیفیت شود. به جای فرآیند اجباری شناسنامه فنی ساختمان که اجرای آن به دلایل زیادی شکست خورده، یک نظام رتبه‌بندی داوطلبانه با ارزش و نفع اقتصادی برای ساخت‌وساز که ذی‌نفع آن مردم هستند، به اجرا در بیاید.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  • V-RAY
  • آتش نشانی و ایمنی شهری
  • عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۴ روز پیش
  آرشیو