عصر اعتبار

رئیس سازمان نظام مهندسی تهران خبر داد

رواج ساخت‌وسازهای دو نقشه‌ای

عصر ساختمان- رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با تاکید بر اینکه دو نقشه ای بودن در ساخت و ساز موضوع جدیدی نیست گفت:براساس آمارهای اعلام شده از سوی شهرداری تهران حدود ۵۰ درصد درآمد شهرداری قرار است از فروش تراکم و جریمه تخلفات ساختمانی تأمین شود.

رواج ساخت‌وسازهای دو نقشه‌ای
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از فارس، حسن قربانخانی ساز به این بر می‌گردد که شهرداریهای کشور خود گردان هستند، بنابراین باید به گونه‌ای تأمین درآمد کنند تا بتوانند شهر خود را اداره کنند.این تنها به شهرداری تهران محدود نمی‌شود و در سراسر کشور این موضوع انجام می‌شود.

  وی افزود: متأسفانه یکی از راحت‌ترین درآمدها برای شهرداری این است که پول تخلفات ساختمانی را که عدد قابل توجهی هم هست اخذ کنند،بنابراین طبیعی است که مالکان ساختمانی براساس قوانین و مقررات شهرداری یک نقشه را برای اخذ مجوز ارائه کنند اما چون شهرداری‌ها براساس همکاری با کمسیون ماده 100 این مالکان را جریمه می‌کنند یک نقشه دیگری را نیز تهیه می‌کنند و براساس دستور نقشه دوم اقدام به ساخت و ساز کرده و جریمه را پرداخت می‌کنند.

  * حدود 50 درصد درآمد شهرداری قرار است از فروش تراکم و تخلفات ساختمانی تأمین شود

  قربانخانی در پاسخ به این سوال که آیا آماری در دست است که سالانه شهرداری‌ها چه میزان جریمه از بابت همین اقدام مالکان اخذ می‌کنند، اظهارداشت: براساس آمارهای اعلام شده از سوی شهرداری تهران حدود 50 درصد درآمد شهرداری قرار است از فروش تراکم و تخلفات ساختمانی تأمین شود.

  به گفته رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، در شهرهای استان تهران این عدد بالاتر است و به 60 تا 70 درصد می‌رسد.

  قربانخانی ادامه داد: سود اکثر سازندگان که بساز بفروش هستند این است که بیش از پروانه صادره اقدام به ساخت و ساز کنند بنابراین تلاش می‌کنند که بیشتر اقدام به ساخت و ساز کنند و نسبت به تراکم رعایت کمتری کنند و این بهترین حالت برای سازنده‌ها است بنابراین بحث 2 نقشه‌ای بودن مدتهاست که مطرح است و موضوع جدیدی نیست.

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در پاسخ به این سوال که می‌توان گفت که 2 نقشه‌ای بودن تا زمانی که درآمد شهرداری‌ها از فروش تراکم باشد پابرجا است، گفت: تا روزی که برای شهرداری‌ها این پول‌ها مهم است و منبع درآمد آنها است و کمیسیون‌های ماده 100 هم به جای تخریب با جریمه مشکل را حل می‌کنند و بعید است که این موضوع به آسانی مرتفع شود.

  قربانخانی در پاسخ به این سوال که 2 نقشه‌ای بودن چه مضراتی دارد گفت: بحث 2 نقشه‌ای شاید به تنهایی موضوع خاصی نباشد اما بحث این است که دو نقشه ای بودن یعنی اینکه مالک می‌خواهد بیش از آن چیزی که قانون اجازه داده انجام دهد اقدام به ساخت و ساز می‌کند.

  وی ادامه داد:پس شاید سازنده‌ای 2 نقشه دریافت کند و براساس قانون و مقررات شهرداری نقشه معماری و سازه را تغییر و اصلاح کند این به تنهایی مشکلی را ایجاد نمی‌کند و شاید سازه بهینه و بهتری هم داشته باشد اما مشکل در 2 نقشه‌ای بودن است این آن چیزی که می‌خواهد اجرا شود و آن چیزی که به صدور پروانه ختم می شود متفاوت است.

  برچسب ها
  رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۸ روز پیش
  آرشیو