عصر اعتبار

ریل، راه و مسکن زیر سایه اقتصاد مقاومتی

عصر ساختمان- با نام‌گذاری سال ۱۳۹۵ به سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» بسیاری از دستگاه‌های دولتی تلاش کردند با برنامه‌ریزی نسبت به نهایی کردن اهداف این اقتصاد در حوزه‌های خود فعالیت کنند و وزارت راه و شهرسازی نیز در این چارچوب برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای انجام داده است.

ریل، راه و مسکن زیر سایه اقتصاد مقاومتی
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از ایسنا، نیاز جدی به تکمیل آزادراه‌ها، بزرگراه‌ها و راه‌های روستایی باقی‌مانده، توسعه شبکه حمل‌ونقل ریلی و رساندن قطار به شهرهای جدید و بهبود نسبی اوضاع در بازار مسکن بخشی از برنامه‌های اصلی بوده که باعث شده اقتصاد مقاومتی نقش جدی‌ در برنامه‌ریزی‌های وزارت راه و شهرسازی پیدا کند.

  در آمارهایی که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی منتشر کرده خبر از فاصله‌ای طولانی میان ظرفیت‌های موجود تا استفاده دقیق از آنها در بخش ریلی وجود دارد. طبق برآوردهای صورت گرفته ظرفیت حمل بار راه‌آهن 200 میلیون تن بوده که در سال 1392 تنها 34 میلیون تن بار از این طریق جابجا شده است. برای افزایش نفوذ این بخش در عرصه‌های اقتصادی باید برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای صورت گیرد که یکی از آنها افزایش طول شبکه ریلی و رساندن آن به مناطق مختلف کشور است.

  از این‌رو وزارت راه و شهرسازی در طرح شش‌گانه‌ای که برای پیگیری اقتصاد مقاومتی ارائه کرده بخش قابل توجهی را به عرصه ریلی اختصاص داده است.

  طبق آمارهای ارائه شده از سوی این وزارتخانه در سال جاری اتفاقات مثبتی در عرصه ریلی افتاده است. قرارداد سریع‌السیر تهران – اصفهان، برقی‌کردن قطار تهران – مشهد، دو خطه کردن ریل یزد – اصفهان و قرارداد خرید ریل از کشور هند بخشی از این پروژه‌هاست. همچنین برنامه‌ریزی برای رساندن قطار به شهرهای همدان، رشت، ارومیه، کرمانشاه و خط دوم شهر تبریز نیز دیگر برنامه‌ای است که دراین حوزه نهایی شده و برای پایان سال 1395 امیدواری وجود دارد که به 591 کیلومتر خط ریلی برسد.

  طبق بررسی تحلیل‌گران اقتصاد مقاومتی، در حوزه آزادراهی اقدامات مثبتی صورت گرفته که یکی از اصلی‌ترین انها نهایی شدن ساخت 120 کیلومتر آزادراه جدید تا پایان سال 1395 است که حدود 86 کیلومتر آن معادل 72 درصد تا پایان آذرماه نهایی شده است. در حوزه بزرگراهی نیز در سال‌های 1393 و 1394 به ترتیب 1115 و 974 کیلومتر احداث شده و در سال 1395 نیز هدف‌گذاری ساخت 1070 کیلومتر بزرگراه تعیین شده که حدود 850 کیلومتر معادل 80 درصد آن تا پایان آذرماه به قابلیت بهره‌برداری رسیده است. در حوزه راه‌های اصلی نیز از مجموع 45 کیلومتر راه اصلی تعیین شده در سال 1395 حدود 36 کیلومتر معادل 81 درصد آماده بهره‌برداری شده است.

  در حوزه مسکن نیز وزارت راه و شهرسازی پنج طرح کلان را در چارچوب اقتصاد مقاومتی تعریف کرده است. پروژه نوسازی و بهسازی 200 هزار واحد مسکونی روستایی، ایجاد و توسعه ابزارها و نهادهای مورد نیاز بخش مسکن، تکمیل و احداث 24 هزار واحد مسکن برای گروه‌های کم‌درآمد، آماده‌سازی و تامین زمین برای احداث 53 هزار واحد مسکونی و ساخت 33 هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید بخشی از برنامه‌ریزی‌ها در این حوزه به حساب می‌آید.

  همچنین این وزارتخانه به‌طور خاص بهسازی حاشیه کلانشهرها و بافت‌های فرسوده را نیز به عنوان بخشی از برنامه‌ریزی خود در چارچوب اقتصاد مقاومتی مشخص کرده که از ارتقاء ایمنی و تاب‌آوری شهری تا تهیه طرح، تهیه بانک اطلاعاتی، تملک زمین و حمایت از نوسازی آنها را شامل می‌شود. تصویب کاهش نرخ سود وام‌های نوسازی و اعطای تسهیلات در این زمینه بخش دیگری از برنامه‌ریزی‌های این وزارتخانه برای حوزه مسکن به حساب می‌آید.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  • V-RAY
  • آتش نشانی و ایمنی شهری
  • عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
  آرشیو