عصر اعتبار

مسئولیت آواربرداری بر عهده مدیریت بحران است نه آتش نشانی

عصر ساختمان- شهردار تهران گفت: سازمان آتش نشانی هم اکنون در زمان حضور در محل حادثه، ابزار آلات لازم را در اختیار دارد اما در زمان ریزش ساختمان، مسئولیت جمع آوری آوار بر عهده مدیریت بحران است.

مسئولیت آواربرداری بر عهده مدیریت بحران است نه آتش نشانی
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از باشگاه خبرنگاران، محمدباقر قالیباف شهردار تهران در سیصد و سی‌امین جلسه شورای شهر تهران در جریان بررسی تبصره 37 لایحه بودجه سال 96 شهرداری تهران به منظور تخصیص درآمد حاصل از عوارض ایمنی ساختمان‌ها به منظور خرید تجهیزات مورد نیاز سازمان آتش‌نشانی، اظهار داشت: اگر سازمان آتش‌نشانی به هر تعداد و میزانی که به تجهیزات نیاز داشته باشد، ضروری است این تجهیزات را با هر قیمتی تهیه کنیم اما در این زمینه باید تنها تجهیزات خاص سازمان آتش‌نشانی خریداری شوند.

  وی با اشاره به حادثه پلاسکو، افزود: ممکن است بعضی افراد تصور داشته باشند که سازمان آتش‌نشانی تا روز آخر تمام کارها را در حادثه پلاسکو انجام می‌داده، این در حالی است که آتش‌نشانی تنها به منظور سردکردن آتش و فراهم کردن مقدمات برای کار مهندسان در صحنه حضور داشت.

  قالیباف تصریح کرد: ما پس از روز اول نیروهای آتش‌نشانی را از حادثه پلاسکو آزاد کردیم و تنها تعدادی از نیروها برای سردکردن آتش، مهار دود و دقت بیشتر برای جستجوی پیکر افراد در صحنه حضور داشتند.

  شهردار تهران با تأکید بر اینکه هدف از این تبصره خرید بیل مکانیکی 800، جرثقیل، قیچی و پلاسما برای سازمان آتش‌نشانی نیست، گفت: هدف از خرید تجهیزات، تنها تجهیزات خاص مربوط به آتش‌نشانی است، بنابراین نباید کار فنی و مهندسی را از سازمان آتش‌نشانی بخواهیم.

  قالیباف با تأکید بر اینکه کارهای قانونی سایر دستگاه‌ها نباید بر عهده شهرداری تهران گذاشته شود، افزود: در هیچ کجای دنیا اطفای حریق در ساختمان بالای 12 طبقه با سیستم نردبان انجام نمی‌شود، بلکه آیین‌نامه‌ها و قوانین شهرسازی خاصی در این زمینه وجود دارد؛ البته این حرف به معنی آن نیست که نباید در شهر تهران نردبان 54 متری داشته باشیم، اما در عین حال باید دقت کنیم تا تجهیزات مورد نیاز آتش‌نشانی را در چارچوب خودش خریداری کنیم.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود به حادثه سیلاب مترو تهران اشاره کرد و گفت: ما در ستاد مدیریت بحران شهر تهران جرثقیل‌های 50 و 130 تنی داریم و کلیه آموزش‌ها نیز به رانندگان این جرثقیل‌ها داده شده است، اما به دلیل آنکه راننده این جرثقیل‌ها تجربه نداشتند، کارایی آنها به اندازه راننده سایر جرثقیل‌ها نبود که هر روز در شهر تهران در حال فعالیت هستند. در همان زمان یک بیل مکانیکی با راننده جوان 19 ساله‌ای را آوردیم که به دلیل تجربه کاری توانست در لبه پرتگاه کار کند.

  شهردار تهران گفت: وقتی بحرانی اتفاق می‌افتد، شرایط عادی نیست از این رو نمی‌توانیم بگوییم تجهیزات عمومی مورد نیاز خریداری می‌کنیم تا هر زمانی که بحران اتفاق افتاد، از آن‌ها استفاده کنیم.

  به گفته قالیباف؛ سازمان آتش نشانی هم اکنون در زمان حضور در محل حادثه، ابزار آلات لازم را در اختیار دارد اما در زمان ریزش ساختمان، مسئولیت جمع آوری آوار بر عهده مدیریت بحران است.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
  آرشیو