عصر اعتبار

معاون‌ سازمان اوقاف اعلام کرد :

بهره‌برداری از ۸۵ پروژه عمرانی موقوفات و بقاع متبرکه کشور

عصر ساختمان- معاون‌ بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف گفت: ۸۵ پروژه عمرانی و آبادانی موقوفات و بقاع متبرک همزمان با ایام دهه فجر بهره‌برداری شد.

بهره‌برداری از ۸۵ پروژه عمرانی موقوفات و بقاع متبرکه کشور
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از تسنیم، عباسعلی جعفری درباره بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی موقوفات و بقاع متبرکه در دهه فجر اظهار کرد: 85 پروژه عمرانی و آبادانی موقوفات و بقاع متبرک همزمان با ایام دهه فجر بهره‌برداری شد؛ با اجرای این پروژه‌ها و طرحها به طور مستقیم و غیرمستقیم برای بیش از  2 هزار نفر اشتغال‌زایی شده است.

  وی افزود: این طرحها  در استانهای کرمان، زنجان، یزد، همدان، اصفهان، تهران، آذربایجان‌ شرقی و غربی، مرکزی و کهگیلویه و بویراحمد همزمان ایام مبارک دهه فجر افتتاح و به بهره برداری رسید.

  معاون‌ بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف گفت: افزایش رفاه و رضایت زائران و گردشگران در بقاع متبرکه و آماده‌سازی زیرساختهای عمرانی و فضاهای فیزیکی مورد نیاز  عمران این اماکن مذهبی با فضاهای معنوی جزو یکی از اهداف محوری سازمان اوقاف است. 

  جعفری تصریح کرد: کنترل و نظارت بر پروژه‌های عمرانی با رعایت الگوی معماری اسلامی ـ ایرانی در تمام ابعاد شامل طراحی، اجرا و نظارت توسط کارشناسان فنی و مهندسی در سطح کشور و بهره‌برداری مطلوب فرهنگی، مذهبی و گردشگری را  از جمله مهمترین برنامه‌های معاونت بهره‌وری سازمان اوقاف است.

  وی با اشاره به بهره‌برداری از طرحهای عمرانی سازمان اوقاف در ایام دهه فجر یادآور شد: بر اساس آمار موجود در حوزه امامزادگان و بقاع متبرکه مجموعاً 68 پروژه شاخص توسعه‌ای، ساخت و ساز و بهسـازی تربت‌خـانه، شبستان، حسینیه، زائرسـرا، فضـای سـبز، واحـدهای تجاری، اداری، مسکونی، سالنهای چند منظوره، تالار احسان، درمانگاه، مجتمع بین راهی، پروژه‌های خدماتی در  مساحتی بالغ بر 45 هزار مترمربع و اعتباری  بالغ بر270 میلیارد ریال به بهره‌داری رسید.

  معاون‌ بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف با بیان اینکه حدود 10 درصد از موقوفات کشور به دلایل مختلفی چون خشکسالی، مشکلات حقوقی،  مخروبه بودن، تغییر کاربری فاقد درآمد هستند، تاکید کرد: شناسایی و احیای موقوفات فاقد درآمد و یا کم درآمد یک برنامه همیشگی و مستمر در سازمان اوقاف است و بر این اساس در نظر دارد در یک برنامه پنج ساله ضمن گردآوری اطلاعات آنها در سامانه جامع بانک اطلاعات موقوفات، نسبت به سرمایه گذاری و احیای آنها با هدف اجرای نیات واقفان خیر اندیش و بهره مندی جامع از منافع آنها اقدام کند.

  جعفری افزود: در راستای برنامه‌ریزی در جهت عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی، معاونت بهره‌وری اقتصادی سازمان اوقاف در سال 1396 به منظور خدمت رسانی بیشتر و توسعه و ترویج فرهنگ وقف و احیای موقوفات، در هر استان طرح­های مشارکتی با بخش خصوصی را مانند سنوات قبل علاوه بر مشارکت موقوفات با یکدیگر در این حوزه به اجرا در خواهد آورد.

  وی با بیان اینکه با اینکه تعداد 55 پروژه احیا و آبادانی موقوفات در سال 1395 به پایان می رسد، تصریح کرد: از این تعداد 17 پروژه‌ شامل 175 واحد با کاربری­های مسکونی، اداری، تجاری و خدماتی در 9 استان تهران، خراسان رضوی، همدان، آذربایجان شرقی، زنجان، اصفهان، ایلام، لرستان و سمنان همزمان با  دهه مبارک فجر افتتاح و به بهره برداری رسید.

  معاون بهره‌وری اقتصادی سازمان اوقاف حجم کل سرمایه‌‌گذاری در پروژه‌های مذکور را بالغ بر 4 میلیارد و 107 میلیون ریال و به ارزش روز 6 میلیارد و 816 میلیون ریال دانست و خاطرنشان کرد : از آنجایی که یکی از مهمترین دغدغه‌های دولت اشتغال‌زایی است، در حوزه فعالیتهای مذکور به طور مستقیم و غیرمستقیم برای بیش از  2 هزار نفر اشتغال‌زایی شده است.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  • V-RAY
  • آتش نشانی و ایمنی شهری
  • عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
  آرشیو