عصر اعتبار

ارائه ۶ راهکار برای انطباق جامعه مهندسی کشور با استانداردهای بین‌المللی

عصر ساختمان- معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از فرو ریختن ساختمان پلاسکو به عنوان نشانه‌ای یاد کرد که نشان دهنده نیاز جامعه مهندسی برای منطبق شدن با الگوهای جهانی است و با تاکید بر این که این حادثه موید این بود که بیشتر ساخت و سازها نیازمند بازنگری هستند، ۶ راهکار ارائه کرد.

ارائه ۶ راهکار برای انطباق جامعه مهندسی کشور با استانداردهای بین‌المللی
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از میزان، حامد مظاهریان در چهارمین همایش فناوری‌های نوین صنعت ساختمان با اشاره به اهمیت استاندارد شدن فناوری‌های نوین ساختمانی با الگوهای بین‌المللی گفت: تولیدات همایش و مقالاتی که برای شرکت در این همایش به دست ما رسید مقالات قابل افتخاری بودند و لازم می‌دانم از مهندسان سراسر کشور به ویژه استان خراسان رضوی، سازمان نظام مهندسی ساختمان، مدیرکل راه و شهرسازی استان و همه دست‌اندرکارانی که این همایش را مدیریت و اجرا کردند تشکر کنم.

  معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید به متعهد بودن برگزارکنندگان همایش نسبت به مبانی و اهداف تعیین شده از برگزاری همایش به صورت آنلاین در 5 استان کشور خبر داد و گفت: صحبت‌هایی که امروز ارائه می‌کنم حاصل مداقه فراوانی است که در این رابطه انجام داده‌ام و این اندیشه را با شما به اشتراک می‌گذارم.

  مظاهریان فرو ریختن ساختمان پلاسکو را یکی از نشانه‌هایی عنوان کرد که نیاز جامعه مهندسی را به منطبق شدن با الگوهای جهانی یادآوری می‌کند.

  وی گفت: ساختمان پلاسکو  که در کمتر از یک ماه پیش فرو ریخت و تلاش‌ها برای نجات حادثه‌دیدگان تقریبا بی‌نتیجه ماند موید این مطلب بود که بیشتر ساخت و سازهای ساختمانی نیازمند بازنگری هستند.

  این مقام مسئول با اشاره به اینکه متاسفانه نقشه‌ای از ساختمان پلاسکو وجود نداشت یادآور شد: هیچ اطلاعاتی از پلاسکو ساختمانی با درجه اهمیت بالا در قلب پایتخت که متعلق به چند دهه پیش بود وجود نداشت و نجات برای بازماندگان احتمالی حادثه پلاسکو در تاریکی ادامه یافت.

  مظاهریان تصریح کرد: حیرت‌آور است که ما در قلب پایتخت از نقشه پلاسکو چیزی نداشتیم و نبود اطلاعات از نقشه ساختمان فاجعه پلاسکو را وسعت داد.

  وی استفاده از تکنولوژی BIM را به عنوان نمونه شناخته شده جهانی عنوان کرد و گفت: در این تکنولوژی هدف این است که طراحی استانداردی انجام دهیم و براساس طرح ساختمان‌ها را خلق کنیم و بتوانیم داده‌های مختلف را بر روی ساختمان‌ها پیاده کنیم و با آنالیز داده‌ها مرحله ساخت را سرعت ببخشیم تا زمانی که سیستم سازه‌ای و تاسیسات می‌خواهد به آن طرح در حال اجرا اضافه شود مشکلات احتمالی قابل پیش‌بینی باشد.

  مظاهریان استفاده از تکنولوژی BIM را کاهش‌ هزینه‌ها و اقتصادی شدن ساخت و ساز عنوان کرد و گفت: BIM کمک می‌کند تا مدیریت بهتری داشته باشیم.

  معاون وزیر راه و شهرسازی این سیستم را مشخص شدن شاخص‌ها و استفاده از نیروی انسانی کارآمد عنوان کرد و گفت: هدف استفاده از این تکنولوژی تسریع در امر ساخت و ساز و ایمنی بیشتر در ساختمان‌ها در نحقق توسعه پایدار است.

  وی تاکید کرد: در حال حاضر در شرایطی به سر می‌بریم که باید سیاست‌گذاری BIM را در ایران اجرایی کنیم.

  مظاهریان با اشاره به اینکه کشورهای آمریکا، آلمان، فرانسه و انگلستان در زمینه BIM پیشرو هستند گفت: این سیستم تصویر روشنی از طرح، مصالح به کار رفته در ساخت و سازها و ایمنی آینده آن‌ها را ارائه می‌کند.

  معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تکنولوژی BIM امکان بهره‌مندی از مدل‌های سنتی را نیز فراهم می‌کند افزود: در مدل سنتی بیشترین انرژی در زمان طولانی برای ساخت صرف خواهد شد اما تلاقی تکنولوژی BIM با بخشی از سیستم سنتی استاندارد ایرانی باعث کاهش زمان و ایمنی بیشتر خواهد بود.

  وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های ساختمانی و مهندسی با سیستم‌های BIM آشنا هستند گفت: ایران بین 8 تا 10 سال در زمینه دانش مهندسی عقب‌تر از دنیاست که باید تلاش کنیم ایران را به مرحله جهانی برسانیم و با این حال مهندسان ایرانی بتوانند خدمات خود را به سایر نقاط دنیا ارائه دهد.

  این مقام مسئول تصریح کرد: اگر نتوانیم وارد سیستم BIM شویم و محصولات ساختمانی خود را در این سیستم به ثبت نرسانیم ارائه خدمات مهندسی به سایر نقاط دنیا محقق نخواهد شد.

  مظاهریان با اشاره به اینکه در برخی از کشورها همچون انگلستان استفاده از BIM2 برای ساختمان‌های دولتی اجباریست گفت: BIM در مراحل صفر، یک، دو و سه پیش‌بینی شده است و کشورهای پیشرفته ‌BIM2 را برای ساختمان‌های دولتی اجباری کرده‌اند که این مرحله در 3 سال اول اجرا سبب صرفه‌جویی 2 میلیارد و 300 میلیون پوندی در انگلستان شده و هدف‌گذاری استفاده از این تکنولوژی کاهش کربن و انرژی است تا بتواند باعث افزایش 50 درصدی صادرات خدمات مهندسی ساختمانی و رشد 50درصدی سرعت تحویل ساختمان‌ها شود.

  وی یکی از معضلات صنعت ساختمان در ایران را غیراقتصادی بودن آن به دلیل طولانی بودن مدت ساخت و طولانی بودن سیستم بروکراتیک عنوان کرد و گفت: متاسفانه ما در ساخت و ساز رتبه خوبی نداریم و به نوعی سرمایه‌های کشور در این بخش هدر می‌رود. انتظار می‌رود که با اجرای این سیستم تلاش کنیم و خود را به استانداردهای جهانی برسانیم.

  مظاهریان آموزش مهندسان را بخشی از چرخه استانداردهای بین‌المللی عنوان کرد و گفت: امیدوارم در پایان سمینار تمامی مهندسان نسبت به تکنولوژی BIM آگاهی پیدا کنند و آن را به اجرا درآورند.

  معاون وزیر راه و شهرسازی 6 راهکارمنطبق شدن جامعه مهندسی ایران با استانداردهای بین‌المللی را تشریح کرد و گفت:  گزارش واقعی، تهیه سند ملی، راه‌اندازی بانک  BIM برای راستی‌‌ آزمایی، شناسنامه ملی BIM ساختمان، سیستم جامع BIM و در نهایت قانونی که همه را ملزم کند تا به مدل اطلاعاتی ساختمانی را مجهز شوند را راهکارهای رسیدن ایران به استانداردهای بین‌المللی در امر ساخت و ساز و استفاده از تکنولوژی‌های نوین صنعت ساختمان دانست.

  وی تصریح کرد: هدف این است تا در صنعت ساختمان یکپارچگی ایجاد کنیم و امیدوارم شهر مشهد نقطه‌ای باشد تا به عنوان سیاست‌گذار اولین گام‌ها را در توسعه پایدار برداریم.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
  آرشیو