عصر اعتبار

سهم گروه سرمایه‌گذاری مسکن در توسعه نظام ساخت و ساز

عصر ساختمان- با توجه به اینکه افزایش سهم در نظام ساخت و ساز به عنوان یکی از اهداف استراتژیک شرکت سرمایه‌گذاری مسکن با رویکرد حمایت از بخش ساختمان است، مدیریت ریسک برای رونق این بخش در شرکت تقویت شده است.

سهم گروه سرمایه‌گذاری مسکن در توسعه نظام ساخت و ساز
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از ایسنا، بنابر اعلام بانک مسکن، شرکت‌های گروه سرمایه‌گذاری مسکن به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه بانک مسکن فصل جدیدی از فعالیت خود را با هدف توسعه و تجهیز نظام مالی بخش ساختمان و کمک به رونق بازار در دولت یازدهم آغاز کرد.

  این مجموعه از بدو تاسیس در سال 69 تاکنون عملیات اجرایی بالغ بر 63 هزار واحد مسکونی در قالب 357 پروژه را اجرا کرد که بالغ بر 50 هزار واحد مسکونی به بهره‌برداری رسیده است. علاوه برآن در ساخت مجتمع‌های تجاری، اداری، آموزشی و نیز ساخت آزادراه، خطوط انتقال آب و آماده‌سازی زمین فعالیت‌های قابل توجهی انجام شده است.

  با بررسی خلاصه فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری مسکن تا پایان سال 93، مشاهده می‌شود این شرکت به طور خاص در بخش‌های بلندمرتبه سازی، مجتمع مسکونی، مجتمع اداری - تجاری و خدماتی و مجتمع‌های آموزشی فعالیت ویژه‌ای داشته است. بر اساس آمار، این شرکت در این بازه زمانی 57 هزارو 441 واحد را در قالب330  پروژه مسکونی با حجم هفت میلیون و 200 هزار و 372 متر مربع تکمیل و به بهره‌برداری رسانده است.

  در بخش مجموعه پروژه‌های مسکونی نیز 357 پروژه با حجم عملیات هشت میلیون و 45 هزار مترمربع توسط این شرکت اجرا شده که 64 هزار و 368 واحد را شامل می‌شود. بلند مرتبه‌سازی بر اساس ضوابط شهرسازی و با رعایت استانداردها از اهم فعالیت‌های شرکت سرمایه‌گذاری مسکن بوده که در بازه زمانی 1369 تا پایان 93 تعداد 27 پروژه با چهار هزار و 927 واحد با حجم عملیات 845 هزار مترمربع بهره‌برداری شده است.

  حجم احداث و بهره‌برداری از مجتمع‌های اداری -  تجاری - خدماتی توسط شرکت سرمایه‌گذاری مسکن نیز 76 پروژه تا پایان سال 93 بوده که در وسعت 604 هزار و 860 مترمربع احداث شده است.

  خلاصه فعالیت‌های شرکت طی سال مالی 69 تا 93

  بررسی فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری مسکن در بخش سرمایه نیز حاکی از آن است که سرمایه این شرکت در بدو تاسیس 10 هزار میلیون ریال بود که طی هفت مرحله افزایش، سرمایه آن در سال 92 به 3000 میلیارد ریال افزایش یافت. آخرین سرمایه ثبت شده شرکت، 5000 میلیارد ریال است.

  در عین حال بر اساس گزارش سازمان بورس اوراق بهادار، شرکت سرمایه‌گذاری مسکن در دوره‌ دوازده ماهه منتهی به سال مالی 93 رتبه دوم کیفیت شفاف سازی را در میان 33 هلدینگ پذیرفته شده در سازمان بورس، به خود اختصاص داد.

  همچنین بر اساس گزارش مالی شرکت منتهی به سال مالی 93، این شرکت در میان 18 شرکت پذیرفته شده در بازار سرمایه در صنعت انبوه‌سازی و املاک‌ و مستغلات توانست جایگاه نخست را از نظر ارزش بازار به خود اختصاص دهد.

  بر اساس اعلام روابط عمومی بانک مسکن، در حوزه ریسک نیز با توجه به اینکه همواره صنعت ساختمان همبستگی بالایی با سایر حوزه‌های اقتصاد خرد و کلان کشور دارد، نوسان و تغییرات در سایر حوزه‌های اقتصاد، روی شرایط بازار در این صنعت تاثیر گذار است، بنابراین میزان فروش و سودآوری شرکت‌های فعال در این صنعت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

  در همین راستا در ادامه اقدامات این شرکت در سال‌های گذشته در زمینه مدیریت ریسک و استقرار نظام مدیریت ریسک جامع، استقرار این نظام در 9 دسته «ریسک بازار»، «ریسک مالی»، «ریسک عملیاتی»، «ریسک سیاسی»، «ریسک اقتصادی»، «ریسک برند»، «ریسک استراتژی»، «ریسک قانونی» و «ریسک فرهنگی و اجتماعی» در دستور شرکت سرمایه‌گذاری مسکن قرار گرفت. ضمن اینکه مدیریت ریسک‌های شرکت در قالب سه گام شناسایی ریسک، تجزیه و تحلیل ریسک و تعیین استراتژی واکنش به ریسک مورد توجه واقع شد.

  افزایش سهم از بازار مسکن در بازارهای هدف شرکت، تمرکز بر مشتری محوری، افزایش سهم دوام سودآوری شرکت بیش از سود انتظاری، تبدیل شرکت به عنوان جذاب‌ترین سهام صنعت انبوه سازی - املاک و مستغلات، متوازن کردن مبالغ تامین مالی و افزایش تامین مالی غیربانکی از مشتریان و سرمایه‌گذاران، افزایش توان مدیران و کارکنان فعلی شرکت و حضور در بازارهای خارجی از طریق ایجاد کنسرسیوم و مشارکت با شرکت‌های داخلی و خارجی برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های خارج از کشور در برنامه استراتژیک شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن است.

  بر اساس محورهایی که محمدهاشم بت‌شکن رئیس هیأت‌مدیره و مدیرعامل بانک مسکن برای این شرکت ترسیم کرده، پشتیبانی از ساخت نسل جدید طرح‌های توسعه شهری به طور منفصل یا متصل از شهرهای مادر، نگاه یکپارچه به امر اقتصاد مسکن، مشتمل بر مدیریت زمین و طرح‌های تجهیز و تامین مالی مسکن، بهره‌گیری از سیاست‌های حمایتی وزارت راه و شهرسازی با هدف ارتقای کیفیت زندگی به ویژه در بافت‌های فرسوده، توسعه شهرهای میان جمعیتی با هدف ساخت واحدهای مسکونی ویژه اقشار متوسط، ایجاد شهرک‌های جدید در مناطق مورد نظر دولت، توسعه بازار تامین مالی مسکن از طریق به کارگیری انواع ابزارهای بازار سرمایه، توسعه بازار ساختمان و مسکن از طریق پشتیبانی از نظام تضمین کیفیت از جانب سازنده و نظام پیش فروش و تامین مالی، انبوه‌سازی با تکنولوژی بالا و ارتقای برند شرکت متکی بر عملکرد قابل اتکا به عنوان اهداف کلان شرکت سرمایه‌گذاری مسکن در نظر گرفته شده است.

  برچسب ها
  رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک ۲۰۱۸
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
  آرشیو