عصر اعتبار

عضو هیئت مدیره شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل‌ تأکید کرد

ضرورت وجود آزادی عمل در طرح‌های مصوب معماری راه

عصر ساختمان- عضو هیئت مدیره شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل وجود آزادی عمل در طرح‌های مصوب معماری راه را ضروری دانست و گفت: باید در این بخش به شرایط و نیازهای هر منطقه توجه کرده و مطابق با اقلیم و خواست موجود در این حوزه گام برداریم.

ضرورت وجود آزادی عمل در طرح‌های مصوب معماری راه
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۳:۰۰

‌به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از مهر ، سید‌حسین میرشفیع‌ در دومین نشست معماری راه بیان کرد: در زمان کنونی و وجود مشکلات اقتصادی فراوان در کشور نباید به مسائل آرمانی فکر کرد و باید فعالیت‌ها را از پروژه‌‌های کم‌هزینه و کوچک‌ِ موجود آغاز کنیم.

وی گفت: در گذشته بحث راهسازی کشور به گونه‌ای بود که نزدیک به 16 میلیون نفر از شهروندان به راه مناسب، دسترسی نداشتند و سالانه شاهد حدود 19 هزار کشته در تردد جاده‌ای بودند؛ با توجه به مشکلات فراوان این حوزه همه تلاش‌ها در این زمان به سمت رفع مسائل اولیه و توسعه شبکه‌ راه‌ها بوده و توجهی به منظر معماری آن‌ها نمی‌شد.

میرشفیع گستردگی شبکه‌ راه‌ها در زمان فعلی را یکی از دلایل توجه به بحث معماری راه در زمان کنونی دانست و گفت: درحال حاضر نزدیک به 92 درصد جمعیت روستایی از راه آسفالته برخوردار هستند و طول شبکه آزادراهی نیز تا حد قابل قبولی توسعه پیدا کرده که در نتیجه شرایط را برای توجه و بررسی مبحث معماری راه به خوبی فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه ساخت آزادراه‌ها از طریق بخش خصوصی و خود مردم اتفاق بسیار خوبی در این بخش به شمار می‌رود، گفت: بدون شک در این چارچوب ساخت و ساز به مسئله منظر راه توجه بیشتری از سوی کارفرمای پروژه خواهد شد.

عضو هیئت مدیره شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور‌ با تأکید براینکه هم‌اکنون پنج هزار کیلومتر آزادراه جدید در دست احداث قرار دارد گفت: ‌از متخصصان فعال در این حوزه می‌خواهم که در مرحله اول صورت‌مسئله لازم در توجه به قواعد معماری راه را برای مشاور پروژه طراحی کرده و راهکارهای مناسبی در حوزه منظر راه در اختیار آن قرار دهند.

وی اضافه کرد: درحقیقت ما از تجاربی که تا‌کنون در پروژه‌هایی مانند احداث پل، تونل و جاده نیز داشته‌ایم، استفاه نمی‌کنیم در حالی که می‌توانیم از سازه‌ها و امکاناتی که هم‌اکنون با هزینه کمی در اختیار داریم، بسیاری از اقدامات ضروری این بخش را انجام دهیم.

میرشفیع وجود آزادی عمل در شرح خدمات طراحی منظر راه‌ها را مسئله‌ای بسیار مهم در این حوزه دانست‌.

وی تهیه ضوابط لازم بسته به نوع نیازهای منطقه‌ای را نکته‌ای مهم در این حوزه قلمداد کرد و گفت: ما باید در این بخش به شرایط و نیازهای هر منطقه توجه کرده و مطابق با اقلیم و خواست موجود در این حوزه گام برداریم.

برچسب ها
رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
آخرین بروزرسانی ۸ روز پیش
آرشیو