عصر اعتبار

معاون فنی و عمران شهرداری تهران خبر داد:

مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ۴ پل سواره رو در پایتخت

عصر ساختمان- معاون فنی و عمران شهرداری تهران از مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ۴ پل سواره رو در پایتخت خبر داد.

مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ۴ پل سواره رو در پایتخت
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۸:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از مهر، علیرضا جاوید با اعلام این خبر گفت: مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای چهار پل سواره رو بزرگراه شهید نواب با خیابان هلال احمر، پل مبدل جاده قم در بزرگراه شهید آوینی، پل تقاطع شهید حکیم با رودخانه کن و پل تقاطع شهید مدرس با بزرگراه شهید حقانی در دستور کار است و در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای پل بزرگراه شهید نواب با خیابان هلال احمر افزود: بر اساس طراحی های انجام شده و به منظور مقاوم سازی این پل سواره رو، نه تنها فونداسیون پل از طریق کاشت آرماتور و بتن ریزی تقویت شده است بلکه اجرای کلیدهای برشی به منظور جلوگیری از جابه جایی عرشه در اثر نیروهای جانبی زمین لرزه نیز در آن اعمال شده است.

جاوید تصریح کرد: احداث دیواره های بتنی برشی در میان پایه ها و ستون های پل بزرگراه شهید نواب با خیابان هلال احمر نیز از دیگر اقدامات انجام شده است.

وی با اشاره به مقاوم سازی پل تقاطع شهید حکیم با رودخانه کن هم گفت: در خصوص این پروژه طیف وسیعی از اقدامات ترمیمی از قبیل تقویت فونداسیون، ایجاد سرشمع بر ستون های پل، افزایش عرض نشیمن‌گاه تیرهای بتنی و احداث کلیدهای برشی در طرفین سازه را در بر می گیرد.

معاون فنی و عمران شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در این پروژه علاوه بر افزایش ظرفیت باربری ستون ها از طریق افزایش قطر آنها، ظرفیت باربری سرستون ها نیز با استفاده از کاشت آرماتور و بتن ریزی ارتقاء یافته است.

جاوید با بیان اینکه تقویت کوله های بتنی با کاشت آرماتور و ایجاد یک غلاف بتنی و همچنین افزایش عرض نشیمن‌گاه پل، از مهم ترین اقداماتی است که به منظور مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای پل تقاطع مدرس با بزرگراه شهید حقانی انجام شده است، گفت: علاوه بر این اقدامات؛ مجموعه ای از تعمیرات تخصصی از قبیل مرمت درزهای انبساط، ترمیم و اصلاح سیستم زهکشی و تعویض کلی نئوپرن ها در مورد این پل صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: عملیات تعویض نئوپرن های این پل سواره رو به دلیل عدم امکان انسداد بزرگراه شهید حقانی، همزمان با عبور جریان ترافیک انجام شده که در نوع خود اقدامی کم نظیر به شمار می آید.

جاوید در پایان با اشاره به مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای پل مبدل جاده قم در مسیر بزرگراه شهید آوینی، گفت: تمهیدات اتخاذ شده در این پل سواره رو شامل اقداماتی همچون کاشت آرماتور و بتن ریزی سرشمع ها، ستون ها و سرستون ها بوده است. همچنین ظرفیت باربری ستون ها و عرض نشیمن گاه سرستون های این پل سواره رو در نتیجه اجرای عملیات مقاوم سازی افزایش یافته است.

برچسب ها
رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک ۲۰۱۸
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
آرشیو