مدیران خودروعصر اعتبار

نرخ اجاره در مناطق مرفه‌نشین پایتخت

عصر ساختمان- نرخ نهایی اجاره آپارتمان در مناطق مرفه نشین شمال شهر تهران با توجه به محله، متراژ، سن بنا، امکانات و موقعیت با احتساب پول پیش از ماهیانه حدود یک میلیون تا حدود ۱۰ میلیون تومان است.

نرخ اجاره در مناطق مرفه‌نشین پایتخت
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۹:۰۰

به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایسنا، در 16 روز ابتدای دی ماه 2260 مورد قرارداد اجاره در شهر تهران به ثبت رسیده که از این تعداد فقط 68 مورد مربوط به منطقه یک بوده است. با این حال بازار اجاره در شمال شهر تهران، شرایط خاص خود را دارد و نرخها تبعیت چندانی از میانگین قیمت اجاره در شهر تهران ندارد. با اینکه املاک شمال تهران سهم بالایی از بازار اجاره پایتخت را به خود اختصاص نمی دهد، به دلیل داشتن متقاضیان خاص، از ثبات بیشتری برخوردار است و مدت زمان قراردادها نسبت به قراردادهای اجاره مناطق مرکزی و جنوب تهران بیشتر است.

در ماه های اخیر بازار اجاره شهر تهران برخلاف انتظار دچار تلاطم چندانی نشد. با اینکه پیش بینی ها از ایجاد شوک در این بازار به تبعیت از کاهش نرخ سود بانکی به 15 درصد بود، افزایش چندانی در نرخهای اجاره دیده نمی شود؛ چرا که بعضی بانکها هنوز نرخهای بیش از 15 درصد پرداخت می کند، توان مستاجران چندان بالا نیست و از سوی دیگر تعداد قابل توجهی واحد مسکونی خالی در شهر و استان تهران وجود دارد.

اجاره بها تابعی از قیمت ملک است و نباید بر اساس سود بانکی محاسبه شود. این صحبتی است که رییس اتحادیه مشاوران املاک مرتبا بر آن تاکید می کند. بر این اساس و با توجه به بالا بودن قیمت زمین در شمال پایتخت، قیمت واحدهای مسکونی در این مناطق بالا است، نرخهای اجاره نیز تفاوت قابل توجهی نسبت به جنوب شهر دارد؛ به عنوان مثال قیمت قطعی اجاره یک واحد 60 متری نوساز در محله بهداشت واقع در منطقه 18 با احتساب پول پیش 550 هزار تومان ثبت شده و آپارتمانی نوساز با همین متراژ در زعفرانیه 6 میلیون و 600 هزار تومان اجاره رفته است.

بنابراین گزارش، در آذرماه سال جاری شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل 11.2 درصد افزایش نشان داد. این در حالی است که این نرخ حدود 2 درصد از تورم نقطه به نقطه بیشتر است. همچنین اجاره بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی 28.4 درصد از هزینه خانوارهای ایرانی را به خود اختصاص می دهد.

در حال حاضر 67 درصد مردم ایران صاحب خانه هستند و 33 درصد مستاجر داریم که از این رقم 13 درصد در خانه های سازمانی اجاره نشین هستند.

برچسب ها
پورسعیدخلیلی