املاکعصر اعتبار

رشد آمار تقاضا جهت دریافت وام مسکن

عصر ساختمان- مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت:‌ هم اینک در حال تحریک تقاضا برای مصرفی شدن مسکن هستیم که باید عرضه نیز افزایش یابد و سیاستی اتخاذ شود تا حوزه عرضه نیز رونق پیدا کند.

رشد آمار تقاضا جهت دریافت وام مسکن
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۹:۰۰

به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از میزان، حسین عبد تبریزی آمار منفی حوزه مسکن را ناظر بر بحث ساختمان دانست و گفت: بخش مسکن شرایط بدتری دارد و علت این موضوع به حجم قابل ملاحظه سرمایه گذاری در سال های 90 تا 92 باز می گردد که چندین برابر سال های قبل بوده است.

وی ادامه داد: در سال 91، در تهران رقم 230 هزار واحد مسکونی پروانه دریافت کرده اند که تامین کننده مسکن جدید برای یک میلیون نفر است؛ در سال های اخیر رشد جمعیت در سال های آغازین دهه 90 را شاهد نیستیم و این میزان در تهران در طول سال به یک درصد می رسد.

تبریزی بار دیگر به آمار منفی حوزه مسکن اشاره کرد و گفت: سرمایه گذاری ها مبتنی بر ایجاد واحدهای تجاری اداری و گران قیمت بوده و رشد منفی مسکن، در جهت عکس رشد بازار نفت کشور است.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: به دلیل ساخت و سازها در سال های 90 به بعد، پایه ی بالا، رقمی منفی را نشان می دهد اما به دلیل رکود فعلی بازار مسکن، طی سال های آینده ارقام پایه مجددا مثبت خواهد شد.

تبریزی در خصوص تصمیمات آینده وزارت راه و شهرسازی بیان کرد: سیاست گذاری وزارتخانه مربوط به سفته بازی نیست و وزارت راه به دنبال ایجاد رونق سال های دهه 80 نیست تا نیازمندان واحدهای مسکونی ، قدرت خرید خود را از دست ندهند.»

وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی در پی سوداگری و سرمایه گذاری در حوزه مسکن نیست، ادامه داد: وزارتخانه در جهت تقویت مصرفی بودن مسکن تلاش می کند و ارائه وام و تسهیلات در دوسه سال اخیر کمک خوبی و شایانی در این راستا بوده است.

تبریزی اذعان داشت: آمار تقاضای وام در حال رشد است و پرداخت وام به متقاضیان ظرف شش ماه عملیاتی می شود؛ بانک مسکن نیز امکانات پرداخت تسهیلات را داراست.

وی اضافه کرد: با پرداخت تسهیلات، نباید قیمت مسکن افزایش پیدا کند و طبیعی است زوج های جوان بدون تسهیلات قادر به خرید مسکن نیستند؛ ضمن اینکه اقساط نیز باید قابل پرداخت باشد!

تبریزی گفت: هم اینک که در حال تحریک تقاضا برای مصرفی شدن مسکن هستیم، باید عرضه نیز افزایش یابد و سیاستی اتخاذ شود تا حوزه عرضه نیز رونق پیدا کند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در پایان اظهار کرد: عرضه واحدهای گران و میان قیمت مسئله اصلی نیست؛ چراکه خانه های خالی بسیاری موجود است و تسهیلات فعلی نیز مناسب خرید واحدهای گران قیمت نیست.

برچسب ها
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط بیشتر
رویداد ها در یک نگاه
  • میدکس
  • ساختمان فردا
  • خانه مدرن اردبیل
  • کابل و سیم
  • مهدنسی سازه
  • املاک و مستغلالت
  • ایران اینتکس
  • خدمات و توسعه پایدار شهری
  • میدکس
آخرین بروزرسانی ۱۲ روز پیش
آرشیو